VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberečtí vodní skauti oslaví 100 let českého skautingu

Liberecký kraj - Mezi 45 tisíci skauty z celé ČR si dnešní oslavu 100. výročí založení připomenou i vodní skauti z Liberce.

24.4.2012
SDÍLEJ:

Skauti slaví Lampionovou plavbouFoto: Deník/Petr Šimr

Ti si pro veřejnost připravili velkolepou přehlídku na liberecké přehradě. Lampiónová plavba se koná pravidelně 24. dubna, na svátek patrona skautů sv. Jiřího. Plavba začne ve 20 hodin a potrvá zhruba do 21:30. Na okružní vyjížďky po přehradě se vydá několik pramic osvětlených lampiony.

„Kormidlují zkušení členové z řad vodních skautů Flotily a Majáku, ale pádlování si vyzkouší i většina dětí. Každý může samozřejmě přijít s lampiónem a prozářit okolí liberecké přehrady a prostor pláže. Zvláště po setmění jsou lampiony v okolí přehrady působivé," zvou členové libereckých vodních skautů přístavů Flotila a Maják.

Děti si navíc budou moci na souši trochu zasoutěžit v jednoduchých disciplínách. Například v hodu míčkem do Balůa, skládat obří puzzle, zahrát obří mikádo či tunel. Na přípravě se také podílí středisko Ještěd. Celou akci uzavírá vypuštění několika lampionů štěstí.

Skauti oslavili na Ještědu sto let.„Oslavami stoletého výročí teď žijí skautské oddíly po celé zemi. Pořádají vlastní akce nebo se přidávají k projektům celostátním. Některé projekty jsou zaměřené na minulost a skauti i skautky se díky nim mohou ohlížet a přemýšlet nad historií i smyslem skautingu. Jiné nám pomáhají přemýšlet o tom, co můžeme udělat pro to, aby skauting plnil své poslání i v dalším století. A ještě další jsou tu prostě proto, aby se skauti potkali a společně oslavili své stoleté narozeniny," popisuje smysl oslav Alexandr Potěšil, zástupce kapitána přístavu vodních skautů Flotila Liberec.

Vodní skauti, neboli modrá větev skautského hnutí, vznikla souběžně se skautským hnutím. U jeho založení v roce 1912 stál významný český propagátor moderních sportů a předseda Českého olympijského výboru Josef Rössler-Ořovský. Kromě jiných sportů nadšeně propagoval také jachting a když při návštěvě OH ve Švédsku vodní skauty poznal, po návratu založil pro svého syna a jeho kamarády první družinu.

V Liberci se vznik prvního oddílu vodních skautů datuje rokem 1946. Po roce 1948 ale přišel definitivní zákaz celého hnutí. Pěší skauti hledali útočiště pod hlavičkou turistického oddílu, vodní skauti například u kanoistů Dynama a TJ Lokomotivy. Po krátkém uvolnění koncem šedesátých let a rozmachu skautingu znovu nastal zákaz činnosti.

Až do roku 1990 vštěpovali obětaví a stateční lidé i nadále dětem ideály skautingu pod nejrůznějšími organizacemi. Na skautských zásadách díky nim vyrostla celá jedna generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků.

Kdo prošel skautem, poradí si v každé i těžké situaci

Liberec - Miloš Zapletal, Miloslav Nevrlý čili Náčelník, Karel Švehla zvaný Charlie a Vladimír Cvrček alias Vezír. To jsou pilíře libereckého skautingu, na kterých vyrostla celá dnešní generace. Zatímco Miloš Zapletal a Miloslav Nevrlý jsou spjati s pozemními skauty vycházejícími jak z myšlenek roverského hnutí Angličana Roberta Badena Powella, tak také i ideálů lesní moudrosti amerického spisovatele Ernesta Setona, jméno Vezír je synonymem vodního skautingu. Kapitána oddílu, čili správně přístavu vodních skautů Flotila, jsem se ptala na historii vzdálenou i tu docela nedávnou.

Letos si připomínáme sto let českého skautingu, který je celosvětovou organizací dětí a dospívající mládeže. Co bylo vlastně tím prvním impulzem, proč vlastně skautské hnutí vzniklo a kde?
Na přelomu 19. a 20. století byla situace s mládeží velmi tristní. Zejména ve Velké Británii se to projevovalo velmi výrazně. Jediná možnost, jak se s tím vypořádat, bylo dát mladým dospívajícím klukům nějaký program. S geniální myšlenkou přišel bývalý generál Robert Baden Powell, který měl zkušenosti z Burské války, kdy se dospívající mladíci využívali jako stopaři či zvědové. K principu přežití v přírodě se postupně přidávaly ideály být prospěšný sobě, sloužit druhým, králi, vlasti. Tedy určité ideály rytířství. Patronem se stal svatý Jiří a lilie jako znak v sobě mimo jiné skrývá i symboliku tohoto rytířství. Z Velké Británie se hnutí rychle šířilo do celé Evropy a tedy zásluhou Antonína Svojsíka i k nám. Česká cesta se ale přeci jen trochu lišila. Na rozdíl od světového hnutí nebyla tolik spjatá s křesťanstvím a pak také v sobě spojovala ideály úcty a pokory k přírodě Ernesta Setona.

Skauting je v širším povědomí spojován hlavně s první republikou. Jak to bylo se skautingem na Liberecku? Nepromítaly se tu nějaké nacionální vlivy?
Vím, že tu byly oddíly české, německé i židovské. Běžely paralelně vedle sebe. Zatím jsem se nikde nedočetl, jak to bylo při nástupu Hitlera, ale mám slíbenou nějakou literaturu. Ale je jisté, že koncem 30. let převládla v oddílech spíše branná složka, skauti například učili veřejnost nasazovat plynové masky. Mám i fotky, kdy skauti chodili po Praze s kasičkami a vybírali na obranu republiky. Řada jich za války také pracovala pro zpravodajské služby. Byla to prý jediná buňka, kterou Němci nikdy neobjevili. A jak to s nimi dopadlo? Logicky v kontextu doby, šéfa této skautské rozvědky popravili po roce 1948.

Jak to bylo po válce a jak to bylo s vodními skauty?
Vznik vodního skautingu se datuje 20. lednem 1946. Ten leden byl zásadní, od té doby se už napořád všechny důležité věci rozhodovaly od tohoto data. Byla v tom touha po romantice, umocněná navíc zvěstmi, že na dně liberecké přehrady je potopen německý kutr. To bylo pro kluky něco! První sídlo bylo na Vápence, v ulici Na Svahu, pak na Rybářské baště, v Březové aleji. Kutr se sice nenašel, zato na rybníku u Textilany nalezli člun s názvem Brauerei Maffersdorf, česky Pivovar Vratislavice, obarvili košile na modro, vymysleli pokřik. První tábor byl na Souši. Snem bylo vydat se po Nise k Baltu, z Liberce je to k moři nejkratší cesta, pouhých 400 kilometrů. Vyplnil se ale až v roce 1996.

Když jsme u těch uniforem, je pravda, že vám ty současné navrhoval kostýmní výtvarník Theodor Pištěk?
Theodor Pištěk navrhoval kroj pro celý Junák, nejen pro nás. Vodní skauti byli vždy součástí Junáka, jen poněkud namodralou. Pravda je, že jsme byli víc „fangličkáři", potrpěli jsme si na parádní uniformy. Ale souvisí s tím víc věcí. Když mám krásnou uniformu, je na mně také víc vidět, tudíž se chovám jinak nenadávám, nemluvím sprostě a když ano, následují kliky…

Čím se kromě uniforem ještě vodní skauti liší od „pěších"?
Větší disciplínou. Na lodi platí heslo, že vždycky stojí jeden, mluví jeden a rozhoduje jeden. Jinak by to nešlo. Byli byste ve vodě. A děti se tu také učí větší zodpovědnosti za druhé.

Sto let je dlouhá doba, jací jsou dnešní skauti?
Jsou to jiné děti. Skauting ztratil chuť zakázaného ovoce, a tím pádem i určité prestiže či ješitnosti, touhy být právě členem této organizace. Problém je i v tom, že dnešní výchova probíhá v duchu: Dělej, co chceš, kdežto my učíme děti: Dělej, co musíš. Ale skauting celosvětově prochází obdobím, kdy se uvažuje o určitém rozvolnění, a tedy, zda být lepší organizací pro méně dětí nebo horší pro hodně dětí. Pravda je, že my nevychováváme z dětí budoucí tenisty ani modelky. Ovšem, když mladý člověk projde skautskou výchovou, dokáže se o sebe postarat za každé situace. Ta může nastat kdykoliv. Stačí, když dojde k masivnímu výpadku elektřiny, když nemáte baterky do GPS. A ten, kdo si i za téhle situace bude vědět rady, stane se autoritou, pozitivním vůdcem, kterého se budou druzí snažit napodobit, a to je velmi užitečné.

Praktická stránka je jedna věc, ale přežijí i skautské ideály?
Určitě, v Evropě je vysoká nezaměstnanost, s tím souvisí drogy, násilí, xenofobie, strach z islámu. To, že učíme mladé lidi přátelství, úctě službě druhým, má stále smysl. Skaut lidi vychovává k lepšímu. Dám vám takový malý příklad. Jeden kluk vyhrál cenu, samorost. Druhý den na mě přiběhl jeho tatínek a křičel: „Podívejte se, kluk si přinesl domů kus klacku, ale foťák za tři tisíce tam nechal!" Foťák se naštěstí našel a za týden přišel táta znovu i se synem a přinesli mi prut obalený třešněmi jako omluvu. Bylo to něco, co se za peníze nekoupí. Museli to vymyslet a udělat. Byl jsem na sebe pyšný, že jsem nevychoval jenom kluka, ale i jeho tátu…

Ale ne všichni , co prošli skautem, se chovají, jak by měli… I v politice, a nejen komunální, jsou bývalí skauti…

Neodvažuji se soudit všechny, jen ty, které jsem si do oddílu vybral, ale už Engels řekl: „Kritérium pravdivosti je praxe."

Autor: Jana Švecová

24.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení