Malého astmatika má doma Jitka Hanžlová. Její pětiletý syn je alergický na pylové částice všeho druhu. „Musíme teď omezovat venkovní vycházky. Nechci ho vystavovat problémům. Stačí, že za léky a různá odborná vyšetření platíme i tak velké peníze," posteskla si maminka malého Jirky.

Mezi pět nejnebezpečnějším původců alergií patří pylové částice břízy. „Ta je letos hodně agresivní. Ve vzduchu je téměř desetkrát víc jejího pylu, než je dlouhodobý průměr. Postupně narůstá i množství pylu dubu a habru, u kterých očekáváme vrchol během příštího týdne," vysvětluje Josef Richter ze Zdravotního ústavu.

V ordinacích alergologů se v tomto čase dveře netrhnou. „Kromě zvaných pacientů nám sem chodí tak jedna čtvrtina nových, akutních případů. Jedná se hlavně o dušnost, kýchání, bolesti hlavy a rýmu," vyjmenovává jedna z lékařek hlavní příznaky alergie.

A Martina Grimmová z Alergomedica s. r. o., ordinace alergologie a klinické imunologie v Ústí nad Labem, připomíná: „Dříve měli alergici na pyl klasické projevy kýchání, vodnatou rýmu, pocit pálení a svědění očí. Poslední roky ale přibývá vážnějších klinických forem alergií včetně astmatu," konstatuje lékařka.

Výzkumy prokázaly, že pylové částice zvyšují svou agresivitu především tam, kde je velká frekvence automobilové dopravy. Děti, které bydlí do 100 metrů od silnice, mají osminásobně vyšší riziko alergií. Pro zajímavost, Američané mají limit 1000 metrů a Holanďané 800 metrů. A ještě jedna varující statistika: počet astmatiků za posledních 10 let stoupl v republice o 15 procent! Ročně přijde léčba astmatu na jednu miliardu korun. Předpoklad pro rok 2020 je dvojnásobný.

Grafika.

Alergie? Jaké jsou první příznaky

Liberec - Lidí s alergií rok od roku přibývá. Nejčastěji se přitom v ordinacích lékařů objevují potenciální alergici s příznaky právě na jaře. „Každoročně v jarních měsících k nám chodí s typickými příznaky desítky pacientů. Letos navíc začala sezóna jednoho z nejrozšířenějších alergenů stromů břízy kvůli brzkému příchodu jara o zhruba dva týdny dříve," říká liberecký praktický lékař a internista Libor Maryško.

V ordinaci se mu tak objevují lidé, kteří si stěžují na vodnatou rýmu, pálení očí nebo pocit otékajícího obličeje. „To jsou typické příznaky alergie. Tedy v případě, že rýma přetrvává i po deseti dnech a nemizí ani ostatní příznaky," říká. Podle něj by si lidé měli v případě podezření na alergii hlídat i to, kdy se obtíže zhoršují. Jestli je to třeba po procházce do lesa. Zpozornět by měli také ti, kteří se potýkají s dlouhotrvajícím kašlem nebo pocitem šimrání v krku.

„To je časté u dětí. Připadá jim, že je v krku něco šimrá nebo neustále kašlou. Ale nevykašlávají zánětlivé hleny," upozorňuje lékař. Kašel jako příznak alergie zažila i jedna z maminek. „Dcera loni celé léto prokašlala. Nic ale nevykašlávala, nikoho nenakazila. Po sérii vyšetření na alergologii se zjistilo, že má alergii na trávy a lehkou formu astmatu," říká Anna Veselá z Liberce. Lékař ale upozorňuje, že mohou přijít i příznaky těžší. Dušnost nebo větší otoky. V takovém případě je potřeba přivolat záchranku nebo neprodleně navštívit lékaře. Při příznacích mírnějších jsou pacienti doporučeni na alergologii.