Byl navržen jako jediný kandidát a v tajné volbě získal 97 procent všech hlasů. Starostové jsou první stranou, která už lídra zvolila, většina stran a hnutí o nich bude rozhodovat až v příštím roce.

Čtyřiačtyřicetiletý Půta je zakládajícím členem SLK, jehož předsedou byl v letech 2009 až 2014, nyní je členem STAN. Hejtmanem Libereckého kraje byl zvolen v listopadu 2012, vzdal se kvůli tomu funkce starosty Hrádku nad Nisou, kde byl starostou zvolen třikrát za sebou, poprvé v roce 2002. Půta je také předsedou Euroregionu Nisa a místopředsedou Rady Asociace krajů ČR.

„Takto jednoznačně deklarovanou podporu vnímám jako ocenění nejenom mojí dosavadní práce, ale především fungování Libereckého kraje v posledních třech letech. Kraj jsme otevřeli pro občany, naše hospodaření je stabilní, mnohem více investujeme do oprav majetku. Dokázali jsme přitom snížit zadlužení kraje o třetinu. To jsou výsledky, na které bych chtěl navázat a pracovat pro Liberecký kraj i v dalších letech," řekl ke své volbě Půta.

Půta byl před rokem obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá. Ani zahájení případu před soudem není podle něj důvodem vzdát se místa lídra kandidátky do krajských voleb. Tím by mohlo být jedině odsouzení. „Já předpokládám, že žijeme v zemi, kde člověka nemůžou odsoudit za něco, co neudělal. Zatím tomu věřím," řekl již dříve hejtman.

Do krajských voleb povede Půta starosty už potřetí. Kandidátku chtějí sestavit sami, účast však opět nabízejí menším uskupením a stranám, jako je Unie pro sport a zdraví. Poprvé kandidovali Starostové pro Liberecký kraj v roce 2008, kdy získali sedm mandátů a skončili v opozici. V roce 2012 zvítězili a získali 13 křesel včetně postu hejtmana pro lídra. Za nimi skončili komunisté s deseti křesly v zastupitelstvu. Stejný počet mandátů získala i Změna pro Liberecký kraj. ČSSD obsadila sedm křesel a ODS pět.