Poslední stopy zneuznaného génia, který svými technickými vynálezy předběhl dobu a jen kvůli průtahům na patentových úřadech není podepsán pod světovými objevy, končí v Jizerských horách.

Narazit tu na ně můžete na každém kroku. A nejen v okolí legendárního Liptákova, ale i při projížďce cyklostezkou Járy Cimrmana, která tu vznikla před několika lety z popudu několika místních nadšenců, a vede z Navarova až do polského Orle, kde  záhadně končí.

Každoročně se v jednom z nejhezčích úseků třicetikilometrové cyklostezkami se zastávkami, popisujícími, co právě zde génius Cimrman objevil  jede historická spanilá jízda na jeho počest. Letos se recesistická jízda historických kol a automobilů koná už po sedmé a právě zítra 9. června. V 10.30 odstartuje ze Zlaté Olešnice od restaurace na Vrších.

„Trasa vede krásnou krajinou ze Zlaté Olešnice do Tanvaldu a zvládnou ji i rekreační cyklisté, ať už na historických či nejmodernějších kolech. Nezabloudí nikdo, v čele totiž pojede známý spanilý jezdec Jiří Plešinger," popisuje Kateřina Preusslerová ze Svazku obcí Mikroregionu Tanvaldsko. Bohatý cimrmanovský program je pak odpoledne připraven v Tanvaldu i Příchovicích.

Program u kostela v Tanvaldu na Šumburku začíná ve 12 hodin přivítáním účastníků Spanilé jízdy. Pokračovat bude seminářem Divadla Járy Cimrmana a přehlídkou nově nalezených předmětů ze sbírky „Nalezeno v Liptákově".

K tomu všemu bude hrát liberecký dixielend  a ve třináct hodin začne příprava historických vozidel před cestou do Příchovic.

A právě tam, v areálu U čápa, mělo vzniknout muzeum předmětů, s nimiž génius Cimrman přišel během svého působení na Tanvaldsku do styku. Podle Kateřiny Preusslerové podobou majáku a jeho návrhem byl pověřen známý český architekt Martin Rajniš. „Peníze i pozemek soukromý investor má, na co se čeká, je stavební povolení," vysvětlila Kateřina Preusslerová (Deník psal 2. 6.).

I když se zvůlí ministerských úředníků stavba Cimrmanovy rozhledny a muzea posune, i tak si  budete moci nashromážděné exponáty prohlédnout v rámci odpoledního programu v Příchovcích. Ten začíná oficiálně v 15.30, kdy sem z Tanvaldu dorazí historické automobily.

V 16 hodin pak Zdeněk Svěrák a další členové Divadla Járy Cimrmana zahájí „Kontrolní den" na stavbě Majáku  – muzea a rozhledny.  Stylové odpoledne doplní jablonecká „Hudba u města Vídně" .

Vznik muzea inicioval loni právě Zdeněk Svěrák a díky němu se  podařilo získat množství předmětů dotýkaných géniem. O které ale jde, organizátoři nechtějí prozradit. „Přijďte se raději podívat," zve Kateřina Preusslerová.   Na vzniku muzea se ale můžete podílet i vy.Pátrání po věcech, s nimiž Cimrman přišel na sklonku svého života při pobytu v Jizerských horách totiž pokračuje.  „Chtěli bychom požádat, abyste prohlédli své sklepy či půdy. Je pravděpodobné, že se najdou další památky toho, co zde Jára Cimrman zanechal. Oceníme, když nám je v sobotu přinesete do Tanvaldu ukázat," říká s nadsázkou Václav Kotek, manažer  Divadla Járy Cimrmana. „Nejde jen o samotné předměty, ale i příběh, které v sobě skrývají," doplnila Kateřina Preusslerová.

Vrcholem Spanilé jízdy  bude již tradiční večerní představení Divadla Járy Cimrmana v sále tanvaldského kina, nesoucího géniovo jméno.

Program 9. 6.

10.30 až 11.00 –  Zlatá Olešnice , Na Vrších
Start Spanilé jízdy Cyklostezkou JÁRY Cimrmana
12.00 – Tanvald, Šumburk
Slavnostní uvítání účastníků jízdy a hostů, seminář Divadla J. Cimrmana, defilé jezdců, prohlídka sbírky,  Dixie Liberec
13.00 – seřazení a prezentace historických vozidel pod parkem
14.00 – odjezd do Příchovic
15.30 – příjezd spanilé jízdy historických vozidel
16.00 – Kontrolní den na stavbě majáku za účasti Zdeňka Svěráka, Hudba U města Vídně
19.00 – Tanvald
Divadla J. Cimrmana – Švestka