Svou rezignaci oznámil ve čtvrtek představenstvu. Nechce, aby jeho kauza poškozovala jméno nemocnice a byla zneužita k politické kampani.

„Odejít z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva KNL, a.s. jsem se rozhodl z toho důvodu, aby nebyla Krajská nemocnice Liberec vláčena médii kvůli mé kauze," uvedl. Ta souvisí s údajným předražením techniky pro dvě špičková centra o 24 milionů. Policie se spornými zakázkami z let 2008 – 2009 zabývá od roku 2012 na základě trestního oznámení. Minulý měsíc mu předala obvinění, provedla prohlídku, zabavila mu hotovost a obstavila veškeré účty.

Už tehdy chtěl odejít z postu generálního ředitele, ale postavilo se za něj jak představenstvo, tvořené z hlavní části primáři oddělení, tak i dozorčí rada, složená ze zástupců nemocnice a politických stran (Změna, Změna pro LK, ANO, Starostové pro LK, ODS, KSČM a Nezávislý blok).

Teď ale změnil názor, protože nechce, aby nemocnice byla poškozována. „Myslím, že je to v tuto chvíli pro nemocnici prospěšné rozhodnutí," řekl k rezignaci člen představenstva KNL a primář liberecké onkologie Jiří Bartoš s tím, že se víc nechce k situaci vyjadřovat.

Ve funkci vrcholného šéfa krajské nemocnice končí Nečesaný k 1. září. Vystřídat by ho měl přednosta traumatologie Richard Lukáš. Ten byl na post navržen pro svůj vysoký morální a lidský kredit. „Jsem připraven nemocnici pomoci. Doufám, že Luděk Nečesaný v nemocnici pro své vynikající manažerské schopnosti ale i nadále zůstane," uvedl přednosta Lukáš pro Deník. Nečesaný by měl od září v nemocnici vykonávat funkci ředitele řízení zdravotní péče a lidských zdrojů. V představenstvu jej má nahradit technický ředitel nemocnice Jan Rais.

Situací v liberecké nemocnici se ve čtvrtek 23. července bude opět zabývat mimořádné jednání dozorčí rady. „Věřím, že v čele nemocnice zůstanou i nadále lidé, kteří jsou schopni vést největší zdravotnické zařízení v kraji s obratem téměř tři miliardy korun tak, aby hospodaření bylo i nadále ziskové," doplnil Nečesaný, který nemocnici vyvedl z propastných dluhů. Před jeho nástupem v roce 2007 vykazovala ztrátu ve výši 200 milionů korun.

Vedení Libereckého kraje, které je většinovým vlastníkem liberecké nemocnice, se do té doby nechce k rezignaci Nečesaného vyjadřovat. „Zatím o tom jednalo představenstvo, které navrhuje, jak věc řešit dál, uvidíme po dozorčí radě," uvedl hejtman Martin Půta.

Za Nečesaného se tento týden postavili Starostové pro Liberecký kraj. „Krajská nemocnice pod vedením Luďka Nečesaného plní podle našeho názoru očekávání svých akcionářů jak v oblasti ekonomické a investiční, tak v oblasti zajištění zdravotní péče," uvedl předseda Michal Hron v prohlášení, v němž reaguje na výzvu šéfa Změny Jana Korytáře k odstoupení Nečesaného před několika dny.

Vývoj kauzy Nečesaných

Ředitel krajské nemocnice čelí obvinění od letošního června, kdy policie provedla razii v jeho rodinném domě. „Nic jsme netušili, rovnou prohledali celý dům a zabavili peníze. Do ruky mi rovnou dali obvinění ze vzetí úplatků. Nikde v tom spise ale není ani zmínka o tom, kolik jsem si měl údajně vzít a hlavně od koho ty peníze měly jít. Ani slovo." Spolu s Nečesaným je obviněna i jeho manželka Šárka. Trestní oznámení na manžela Nečesané podal anonym už na jaře v roce 2012.
Vyšetřování se týká nákupu lékařských přístrojů a zdravotnické techniky na kardiologické a traumatologické centrum v liberecké nemocnici, která se stavěla z evropských dotací. Nečesaný je podezřelý z toho, že umožnil za úplatu nákup předražených přístrojů. Peníze, které měl na úplatcích údajně získat, pak měla jeho manželka přes svoji firmu zlegalizovat.

„Je to naprostý nesmysl. A pokud jde o předražené přístroje, tak o těch jsem nerozhodoval já jako ředitel nemocnice, na tom se podílí spousta lidí. Všechno bylo odsouhlasené dozorčí radou i ministerstvem zdravotnictví, řekl v červnu Nečesaný. Sám se netají tím, že celá kauza byla načasována v souvislosti s jeho synem, který byl odsouzen za pokus vraždu kadeřnice v Hořicích před více než dvěma lety. Jeho případ se teď vrací na samý začátek projednávání, poté co právníci Nečesaného poukázali na některá zásadní pochybení v celém případu. Nečesaný je i nadále připraven za očištění syna i sebe bojovat.

ČTĚTE TAKÉ: Obvinění ředitele nemocnice