Do složité situace se dostaly lyžařské areály. Otevřít mohly jen na týden – od 18. do 26. prosince. Uzavřením provozu v hlavní sezoně přicházejí o klíčové zdroje příjmů. Ztráty se vrší, narůstají po milionech korun.

„Dopady jsou přímo fatální. Nemáme na běžný provoz, tedy elektriku, splátky leasingů a úvěru, nutné provozní náklady,“ popsala situaci ředitelka Areálu Mladé Buky Kateřina Pilařová. Aktuální ztrátu vypočítala na sedm milionů korun. K přežití lyžařského areálu je podle ní nezbytné okamžité otevření sjezdovek s ujištěním, že v průběhu sezony nebudou opět uzavřeny.

„S jistotou nebudeme mít prostředky na náklady v jarním období, kdy již zřejmě nebudeme moci využívat ani program Antivirus, takže nebudeme mít jak na provozní náklady, tak ani na mzdy zaměstnanců. Pokud nedojde k urychlenému otevření sjezdovek, reálně hrozí uzavření areálu a ukončení činnosti, protože nebudeme schopni plnit své závazky,“ popsala Pilařová.

Kompenzace, o kterých mluvili v pondělí vládní činitelé, považuje za naprosto nedostatečné. „Jen to dokládá, že vláda absolutně nerozumí problematice lyžařských areálů,“ zlobila se.

Rovněž Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora – Pec označuje kompenzace pro lyžařské areály za slaboučkou náplast. „Z předběžných návrhů, se kterými ministerstva pracovala v minulých dnech, vyplývá, že kompenzace by lyžařským areálům velikosti SkiResortu Černá hora – Pec pokryly jen zhruba pět procent tržeb za období, kdy jsou uzavřeny, tedy v současné době za období od 27. prosince do 10. ledna. Rakousko počítá s kompenzací ve výši 50 procent loňských tržeb,“ vypočítala mluvčí velkého střediska ve východních Krkonoších, které provozuje 50 km sjezdovek v pěti areálech.

Na Ještědu se lyžovalo pouze jeden den, když 26. prosince provozovatel areálu spustil novou sjezdovku Skalka. Příležitost vyzkoušet si novou trať, která letos na Ještědu vznikla, využily stovky lyžařů. Další den už začaly platit vládní omezení a lyžaři už měli zákaz vstupu na sjezdovku. Místo nich na kopec nastoupili sáňkaři, bobaři a skialpinisti, pro které nechal provozovatel areálu, firma TMR, v provozu sjezdovku až do 3. ledna. Od té doby jsou lanovky a vleky Skiareálu Ještěd mimo provoz. Na Ještěd jezdí pouze kabinová lanovka.

Zavřený zůstává také lyžařský areál v Harrachově nebo v Rokytnici nad Jizerou. Tam nejezdí vleky ani lanovka pro pěší. „Prodělávali bychom na tom dost peněz. Navíc cesty pro turisty jsou zasněžené a všechny chaty a restaurace na kopcích jsou zavřené,“ vysvětlil ředitel Skiareálu Spartak Rokytnice nad Jizerou Vít Pražák. Dodal, že aktuální vývoj epidemiologické situace v České republice lyžování nenahrává a skiareály tak zůstanou zavřené minimálně dalších 10 až 15 dní. „Je to pro nás nepříjemná situace. Když nás vláda zavřela vloni na jaře, spočítali jsme ztrátu za předčasné uzavření sezóny na 6 až 8 milionů korun,“ poznamenal Pražák.

Ani podle něj vyhlášené vládní kompenzace nic neřeší. „400 korun na den na zaměstnance je výsměch. Letos jsme totiž nenabrali ani sezónní zaměstnance. Jako mnohem zodpovědnější mi připadá situace v Německu, kdy provozovatelé skiareálu mají dostat 8O procent běžného obratu,“ porovnal Pražák.

Pro SkiResort Černá hora – Pec jsou finanční ztráty obrovské. „Již nyní je jasné, že i kdyby lyžařské areály byly spuštěny do provozu okolo 10. ledna a fungovaly do Velikonoc, tuto ztrátu již nebude možné dohnat. Ztráty oproti minulým zimám se budou dále prohlubovat i proto, že nejsou otevřena ubytovací zařízení, takže areály budou závislé pouze na jednodenních hostech,“ zmínila Plchová. „Dopady budou mít pro mnoho provozovatelů areálů existenční charakter. V případě naší společnosti dojde k zásadnímu omezení investic. Rovněž dojde k výraznému omezení či zastavení úpravy běžeckých tratí. Tato činnost byla hrazena z tržeb vzniklých ze sjezdového lyžování,“ podotkla mluvčí SkiResortu Černá hora – Pec.