"Voliči měli šanci ovlivnit jestli chtějí vládu doleva nebo doprava. Zatím to vypadá, že tedy hodně doleva. Je tady ještě možná doba pro nějaká vyjednávání, tak jsme zvědav jak vše dopadne. Myslím si, že voliči si zadělali na problém, ale je to jejich svobodné rozhodnutí a jejich vůle. Změnit se to už nedá," řekl lídr Stanislav Mackovík.

"Jsem zvědav, jestli se k vládě Starostů připojí někdo, kdo je více populistický, nebo někdo, kdo už za ta léta v politice dokázal, že neupřednostňuje zvýhodňování kmotrů. Nemyslím si, že vše dopadlo dobře. Výsledek v Libereckém kraji je hodně divný," dodal.

Jak jsou daleko vyjednávání o koalici?

Jednání jsou ještě otevřena. Ze všech stran přichází různá prohlášení, nic ale není uvařeno. Na nějaká rozhodnutí je ještě brzy.

Vaše strana posílila o dva mandáty. Překvapil vás tento výsledek?

Upřímně jsem čekal, že nějaký nárůst hlasů pro KSČM bude. Když člověk vidí, co se děje ve státě, tak jsem se skutečně domníval, že se lidé přikloní ke KSČM. Nepočítal jsem ale, že dojte k takovému propadu sociálních demokratů. Ten je více než padesátiprocentní. Nechci to nějak analyzovat, spíš jen konstatuji. ČSSD tady jako v jediném kraji přišla o více než polovinu mandátů.

Berete to tak, že potopili možnost koalice?

Tak bych to nenazýval. Spíš jsme jen takovým anomálním krajem, kde vyhrálo politické uskupení. To se v žádném jiném kraji v České republice nestalo. Třeba v jediném Plzeňském kraji vyhrála ODS. Tam si myslím, že to nebylo programově, ale osobností na postu lídra. Jejich výraznou postavou je Jiří Pospíšil. V Libereckém kraji se podařilo znemožnit jasně levicovou koalici. Teď víme, že určitě nechceme jít do koalice, kde by jsme dělali jakousi stafáž. Nepřijmeme koalici, kde by jsme jen přihlíželi. Politika musí být vyrovnaná.

Čím si vysvětlujete nárůst hlasů pro Vaší stranu?

Ti co nám nadávali, říkali jak nám ukážou. Zatím to bylo jen tak, že prošustrovali miliardy. Není možné, aby tady vládli kmotři a lidé to tak už začínají vnímat.

Pokud by se voliči přiklonili na Vaší stranu, byl jste připraven přijmout hejtmanský post?

Kdyby to bylo skutečně vítězství s markantním rozdílem, tak bych ty hlasy nezahodil. Samozřejmě i hejtman má vliv na to, jak funguje zdravotnictví v kraji. Lidé mě znají nejen přes politiku, ale i přes zdravotnictví a proto bych tenhle výsledek jen tak nezahodil.

Co Vás přesvědčilo ke kandidatuře?

Za KSČM jsem si už užil své. Kritika ODS v roce 2003 mě stála místo náměstka řiditele záchranky. S pravicí mám tedy takovéto zkušenosti. Často poukazují na to, že když tady vládli komunisti a kdo neměl knížku, neměl šanci být v postu. Když vládne ODS, tak kdo upozorní na její čachry, tak končí. Právě proto se nedivím ani tomu, že je takový propad jejich hlasů. Není to tak, že zákonitě kdo vládne, musí prohrát volby. Je to právě tak, že když někdo vládne jako vládla jejich vláda, tak zákonitě musí každé další volby projet. Jejich politika je taková, že vůbec nezohledňuje zájmy obyčejných lidí.

Co bude následovat v dalších dnech, týdnech a měsících?

Uvidíme jak se vše bude vyvíjet. Jestli to bude politika, záchranka nebo nějaká msta za politiku není jasné. Politická msta ze strany pravice tady byla, je a uvidíme jestli bude.