Jdou a nezastavují se. Mají pouze připravený prst na spoušti a přírodu vnímají přes hledáček fotoaparátu. Řeč je účastnících soutěže Zaostřeno na Jizerky 2014. Odborná porota vybírala celkem z 206 fotografií od 54 autorů. Ocenění získalo třináct z nich. Z jejich snímků vznikl kalendář Jizerských hor pro nadcházející rok.

Nejvíce porotu zaujala fotografie, která je součástí kalendáře, Zimní poezie. Tu vytvořil Vítězslav Hudský. Na fotografii se nijak zvlášť nepřipravoval. „Fotka vznikla náhodně v lednu v osadě Jizerka. Přijeli jsme s kamarádem do osady. Mrzlo, bylo mínus dvaadvacet stupňů Celsia," popsal Hudský.

Mladý muž neplánuje zabruslit na dráhu profesionálního fotografa. „Fotografů je už opravdu hodně. Nejsem si jist, zda bych se profesionálním focením uživil," konstatoval mladík z Turnova, který má v profesním životě na starosti příjem zboží v místním podniku. Fotografie od Vítězslava Hudského se do kalendáře nedostala poprvé. Již potřetí jeho snímky natolik zaujaly porotu, že vždy se staly součástí kalendáře.

Veřejnost se k fotografiím mohla také vyjádřit, a to přímo na webových stránkách Libereckého deníku. Zde posílali lidé hlasy pro svoji oblíbenou fotografii. S celkovým počtem 2341 hlasů zvítězila 18letá studentka Technické univerzity v Liberci Lenka Křůmalová.

„Nešla jsem vyloženě fotit nějaká krásná místa. Cestou se mi líbil večerní pohled z Loučné na Vyšehrad, tak jsem to vyfotila," říká mladá dívka, která svůj snímek pořídila kompaktem, nikoliv zrcadlovkou. Tu dnes běžně používají profesionální i amatérští fotografové.

Studentka dále prozradila, že focení by se chtěla i nadále věnovat, ale pouze rekreačně.

Nástěnný kalendář je možné pořídit za tři sta korun. Výtěžek bude věnován na projekt podpory biodiverzity lesních ekosystémů Jizerských hor. Konkrétně pomůže uhradit nutný vlastní spolupodíl na financování výsadeb necelých 90 000 sazenic původních dřevin (převážně buků, dubů a jedlí) na ploše cca 331 hektarů ve třech jizerskohorských biocentrech.

„Celá myšlenka fotosoutěže byla koncipována tak, aby potěšila nejen oko návštěvníka, ale aby pomohla i Jizerkám, které naši podporu stále potřebují", vysvětlil Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která soutěž vyhlásila.

ZIMNÍ POEZIE OČAROVALA POROTU

Nejkrásnější fotografie z Jizerských hor najdou lidé v novém kalendáři Zaostřeno na Jizerky 2014. V něm se sešly nejkrásnější fotografie Jizerek, které do stejnojmenné fotografické soutěže zaslali vesměs amatérští fotografové. Nejvíce porotu zaujal snímek Vítězslava Hudského Zimní poezie (na snímku nahoře). Ocenění se dostalo i autorům dalších 12 fotografií. Hned po Zimní poezii porotu zaujala Jizerka od Jana Strakoše. Kromě kalendáře jsou oceněné fotografie k vidění v Centru Babylon. Společně s dalšími 38 snímky budou umístěné na zmiňovaném místě až do konce října. „V listopadu se přesunou do prostor obchodního centra Forum Liberec a poté i do vybraných obcí Libereckého kraje," informoval Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která soutěž pořádá.

SOUTĚŽ

Soutěžte s Libereckým deníkem o kalendář Zaostřeno na Jizerky 2014. Stačí když odpovíte na následující otázky:

Jak se jmenují fotografie, které získaly ocenění: Absolutní vítěz a Vítěz veřejného hlasování?

Odpovědi zasílejte na adresu: lenka.brabencova@denik.cz

Sedm soutěžících, kteří správně odpoví na otázky, vyhrává kalendář.