VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mapy.cz nasadily nové letecké snímky. Nabízejí i jedinečný pohled na Ještěd

Severní Čechy - Český internetový portál Seznam přišel s dalším vylepšením služeb, které nabízí online internetové mapy.

4.2.2016
SDÍLEJ:

Ještěd - letecky.Foto: mapy.cz

Mapy.cz spustily koncem ledna nové letecké snímky celé České republiky. Původní mapová vrstva z let 2010 až 2012 byla nahrazena ortofotem z více než 96 tisíců kvalitnějších snímků pořízených v posledních dvou letech. „Ostrý pohled z letadla, který pokrývá 82 710 km2 České republiky a jejího nejbližšího pohraničí, zabírá po zpracování 2,1 terabajtů obrazových dat. Novou mapu nafotila společnost TopGis, přičemž finální část jejího zpracování, kam patří i takzvané pyramidování nebo dlaždičkování, provedl tým Mapy.cz," řekl Martin Fuks, manažer pracovního týmu.

Naplánovat let a počkat na počasí

To, že tvorba letecké mapy není úplně nejrychlejší a nejjednodušší proces, potvrzuje i Petr Hofman, GIS specialista Mapy.cz. „Nejprve se připravuje plán letu. Určí se, jak vysoko letadla poletí, jak daleko od sebe budou letové řady, s jakou hustotou se pořídí snímky a území se rozdělí na bloky," uvádí proces vzniku letecké mapy Petr Hofman.

„Poté se jednoduše počká na příhodné počasí, což může trvat i několik týdnů. Letecké snímkování totiž vyžaduje nebe bez mraků. Jakmile letadla vyletí, křižují nad konkrétním blokem a v pravidelných rozestupech pořizují snímky. Přičemž pro každý snímek zaznamenávají polohu a naklonění kamery, ze které se vypočítá poloha snímku na zemi. Po nafocení se provede zpřesnění naměřené polohy pomocí diferenční GPS a také aerotriangulace, neboli další zpřesnění polohy snímků prostřednictvím vlícovacích a spojovacích bodů. V prvním případě se jedná o body na zemi se známou polohou, v tom druhém o shodné body na překrývajících se snímcích," popisuje proces Petr Hofman.

Pokřivení, nařezání a sešití

Následuje ortorektifikace, tedy odstranění chyby v poloze transformací fotky ze středového promítání do kolmého. „Jednoduše řečeno, pokud vysoký kopec vyfotíme zešikma, tak se jeho vrchol na fotce nachází jinde, než by měl být. Proto se pomocí digitálního modelu terénu celá fotka pokřiví tak, aby byla poloha přesná nehledě na nadmořskou výšku," vysvětluje Petr Hofman.

V tuto chvíli máme spoustu vzájemně se překrývajících fotek s přesnou polohou, avšak protože byla každá pořízena v jinou chvíli, jsou mezi nimi barevné rozdíly. Následuje tedy mozaikování. Fotky jsou nařezány v místech, kde je řez nejméně znát, a upraví se barevně tak, aby byly spoje co nejméně patrné. Načež přichází sešití, neboli spojení snímků do jedné velké plochy, která je pak pro snadnější manipulaci opět nařezána na menší pláty. V tento okamžik přechází snímky do rukou specialistů Mapy.cz pro další zpracování.

Transformace v rukou týmu Mapy.cz

„Protože k zobrazení celého světa na Mapy.cz používáme jiný souřadný systém než při leteckém snímkování, transformovali jsme ortofoto z Křovákova do Mercatorova zobrazení. A aby lidé nestahovali zbytečně velká data, provedli jsme takzvané pyramidování. Nejde o nic jiného než snížení rozlišení obrazu, které se zobrazí při oddálení mapy. A konečně, aby lidé nestahovali data z nechtěných oblastí, nařezali jsme ortofoto na malé dlaždičky," popisuje závěr procesu Petr Hofman. Nově nasazená letecká mapa České republiky tak doplnila nedávno spuštěnou leteckou mapu Slovenska.

Díky aktuálním leteckým snímkům si v klidu domova můžete prohlédnout i místa, která znáte ve vašem okolí, ale nedostanete se k nim příliš často. Jedním z perfektních příkladů je liberecká dominanta Ještěd, který všichni obyvatelé Liberce mohou za jasného počasí pozorovat ze svých domovů, práce nebo centra města. Nové snímky nabízejí pohled na horský hotel a televizní vysílač z netradiční ptačí perspektivy. Hyperbol uvidíte při přepnutí klasické mapy na tu zobrazující nové letecké snímky. Prohlédnout si takto můžete skoro cokoliv v České republice nebo na Slovensku. Vrcholky hor, městské dominanty nebo vaše vlastní domy a pozemky si posléze díky další funkci můžete stáhnout do vlastních počítačů. Jednoduché a rychlé ovládání je dalším krokem k příjemnějšímu uživatelskému prostředí českého internetového giganta portálu Seznam.cz

Poslední novinka

Nejaktuálnější novinkou online map je zpřístupnění zimní mapy celého světa, která uživatelům dovoluje prohlédnout veškeré vyznačené sjezdovky a běžkařské tratě.

Autor: Petr Vodseďálek

4.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT