„Nestalo se nic, co by nebylo očekávané. K podobným útokům může dojít kdykoliv a kdekoliv.

Zemřelo 130 lidí. Dalších 300 je zraněných, z toho 99 v kritickém stavu

Islamistické protireakce z oblasti Afghánistánu, Pákistánu, Blízkého východu a Afriky musíme brát jako samozřejmost, která se bude stále opakovat. Nejprve jsme ve jménu demokracie destabilizovali tzv. diktátorské režimy. Moci se ujali ještě větší lumpové, a teď se divíme ohromnému počtu mrtvých během krátké chvíle.

Co lze říci k samotným atentátům?

Jde o typické útoky známé již z dřívějška, např. z dob akcí Arafatovy palestinské teroristické organizace: Střelba a výbuchy v místech s co největší koncentrací osob. A zároveň v místech, kde jim prakticky nelze zabránit.

Co lze z pařížského teroru vyčíst?

Islamisté mají jistotu, že atlantské společenství, respektive EU a NATO, jsou přes všechnu svou sofistikovanost neschopné organizace. Ve střetech s islamisty prohrávají. Od Afghánistánu po Libyi. Vrcholem neschopnosti je naprostá kapitulace před řízenou migrační invazí z islámských zemí. EU není schopna migraci nejen zastavit, ale není schopna ani dostatečně migranty evidovat. Vůbec nevíme, kolik se toulá po Evropě migrantů a co jsou zač. Teprve se to snažíme v rámci EU zjistit. Teroristé z toho, že Evropa si hraje na zahrádku demokracie a humanismu, profitují. Stane se pro ně kořistí.

Jaké jste zaznamenal reakce z Francie?

Kolem oběda jsem volal dceři do Francie. Telefon zvedla v Hannoveru, kde byla na nějakém veletrhu. Vůbec o tom nevěděla. Při nepokojích v Paříži již dříve hořely stovky aut a podobně, takže to pro ni byla další zpráva podobného druhu.

Co to bude znamenat pro Francii?

Z dnešních telefonátů vím, že Francouzi to nepřičítají muslimskému obyvatelstvu Francie, ale pokládají spíše jako reakci na nerozumnou zahraniční politiku současného francouzského prezidenta. V omezené míře to chování Francouzů ovlivní. Ale momentální vlna solidarity, kdy lidé třeba stáli ve frontě, aby darovali krev, postupně opadne.