„Docela mě to překvapilo, byl jsem teď v okolí Hamrů na Jezeře a našel jsem plný košík," raduje se nad nálezem Jan Punčochář z Liberce.

Podle mykologa Zdeňka Peldy to ale zase tak divné není. „Poslední roky jsou obecně dost neobvyklé, co se počasí týká, takže současné teplo už mě ani nepřekvapuje. Dřív už býval začátkem listopadu sníh, ale posledních 5-6 let se to dost změnilo. V lesích se teď dá najít prakticky cokoliv z běžných hub. Velmi vytrvalé jsou hlavně bedly, ty teď mohou i nově vyrůst. Půda už vysychá pomaleji, takže to, co napršelo, se teď v lesích drží," vysvětluje Pelda.

Podle něj je v tyto dny lepší chodit hlavně do hustších smrkových porostů, protože listnaté lesy už jsou holé a pod spadaným listím se houby špatně hledají. „Kdo má rád i zajímavější druhy než jen hřiby či babky, určitě narazí i na typicky podzimní zástupce jako čirůvku fialovou nebo šťavnatku pomrazku," doplňuje Pelda.

Houbařské úlovky by navíc v tomto týdnu mohly být výjimečně bohaté, protože dorůstá měsíc. „Někdo namítne, že to jsou jen babské pověry, ale my tomu věříme. Když děláme statistiky, co se kdy nasbíralo, tak většinou kolem úplňku je toho nejvíc. Ale samozřejmě jen samotný měsíc to nespasí. Když se nesejdou i vhodné klimatické podmínky, tak měsíc může dorůstat jak chce a houby neporostou," uzavírá Pelda.

A přidává radu, že lepší je vyčkat, až úplněk přejde a na houby vyrazit až dva nebo tři dny po něm. To bývá úroda největší. Úplněk je v tomto týdnu ve čtvrtek, takže zkusit štěstí můžete o víkendu.