Na spanilou jízdu vyrazí s kamarády a rodinou už pošesté. Tentokrát museli své plány přizpůsobit aktuálním opatřením spjatým s epidemií koronaviru. Jelikož roušky by rozmazaly líčení, rozhodli se letos zaměřit pouze na blízkou rodinu a známé, přičemž se setkání s nadpozemskou trojicí bude odehrávat venku. „Neplánujeme chodit po bytech, jak tomu bylo v minulých letech, protože by bylo velmi nezodpovědné navštívit tolik domácností. Nechceme ohrozit naše zdraví ani zdraví dětí a jejich rodičů,“ zdůraznila Mikešová, která se pravidelně převtěluje do andělské bytosti.

Paradoxně zaznamenali o svou službu větší zájem než obvykle. „Odpadají mikulášské akce, kroužkové, obecní či školní, a rodiče své děti o tento zážitek nechtějí připravit. Bohužel kvůli omezením letos nemůžeme vyhovět ani všem našim dětem, natož nabírat další,“ povzdychla si Hedvika.

Loni se jim osvědčil čertovský zvonek, který rodiče doma magnetkou přidělají na lednici nebo na futra. A pokud jejich ratolest hodně zlobila, stačí zazvonit a zjeví se jen čerti. „Funguje dokonale, a tak na něj zatím nikdo po naší návštěvě nemusel zazvonit,“ podotkla se smíchem Mikešová.

Jan Blatný a Karel Havlíček
Česko se přesune do třetího stupně. Obchody i restaurace se otevřou 3. prosince

Jak sama přiznala, dodržování tradic jí přijde důležité. Zvláště nyní. „Tento rok už přišly děti o tolik napětí, kontaktů, zábavy, že bychom jim rádi v maximální možné míře tento zážitek dopřáli,“ dodala Hedvika. Doufá, že Mikuláše nenahradí stále populárnější krampusové. „Dnešní děti tvrdí, že se čerta nebojí, ale ve chvíli kdy slyší řinčení řetězů, je v nich malá dušinka a občas i ti největší tvrďáci znejistí. Je to určitě i tím, že máme dobré kostýmy. Malé děti se bojí, ale zároveň nám malují obrázky a je vidět, že se na návštěvu každý rok těší,“ upřesnila Jablonečanka.

Ta si dodnes vzpomíná na své setkání s Mikulášem, když se ve čtyřech letech schovala před čerty pod stůl, aby ji neodnesli do pekla. O rok později se už přidala ke skupince. „Hrála jsem živé dítě v pytli. Lomcovala jsem jím a úpěnlivě prosila, ať mě vrátí mamince,“ dodala.

Letos nevyběhnou krampus čerti na frýdlantské náměstí a neproběhnou ani tradiční Mikulášské jízdy čertovskou tramvají či Zpívání koled v tramvaji.