VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš vždycky provokoval. Nezmění se

Jablonec n. N. - Studium ekonomické teorie na Vysoké škole ekonomické v Praze sblížilo Jablonečana Vladimíra Opatrného v nadějném a tvůrčí energií překypujícím období druhé poloviny 60. let s Milošem Zemanem. Jaký byl tehdy a jaký je dnes?

24.3.2015
SDÍLEJ:

Spolužák Miloše Zemana z VŠE, Vladimír Opatrný z Jablonce.Foto: Deník/ Lenka Klimentová

Lišil se nějak od spolužáků?

Miloš byl zaníceným propagátorem futurologie (aplikovaná politika, snaha o formulaci vývojové vize služby veřejnosti pozn. red.), vědní disciplíny tehdy u nás téměř neznámé. Protože příslušná literatura v češtině prakticky neexistovala, čerpal z velké části ze zahraničních pramenů. Odlišoval se i svou střídmostí ba askezí.

Jak to myslíte?

Byl zapřisáhlým abstinentem a nekuřákem a na studentské výpravy do pražských hospod a vináren pohlížel se shovívavým odstupem. Kouřit začal až za normalizace na počátku sedmdesátých let. Naše futurologické seance se konaly už v režimu utajení a většinou neformálně pokračovaly ve vinárně. Při té příležitosti jsem Miloše poprvé spatřil s cigaretou a sklenkou vína. Vybavuji si, že tehdy kouřil mírně parfemované bulharské cigarety značky KOM.

Předtím byla doba velké revolty i kritiky. Hlavně mezi studenty…

Druhá polovina šedesátých let byla v Evropě i Americe dobou revolty mladých. Mladí lidé a studenti odmítali plnit role, které jim předurčili jejich rodiče vybudovat osobní kariéry, začlenit se do systému, být konformní a loajální vůči jeho autoritám, rituálům a hodnotám. Kritizovali bezduchý konzum a pokryteckou morálku. Byli jsme neklidní, neuctiví, sžíravě kritičtí, zlobili jsme. Naši mysl nezatěžoval provoz a údržba aut, školné, spotřební a hypotéční úvěry, životní a majetkové pojištění, důchodové pilíře, bankroty či exekuce. Vysmívali jsme se blbství některých politiků, světu politických frází a neživotných ideologických schemat.

Miloš Zeman hodně provokoval?

Vybavuji si, že i v tehdejší atmosféře názorové tolerance Miloš provokoval a sklidil velkou nepřízeň za svůj článek uveřejněný v červnu 1968 ve vysokoškolském časopise Ekonom s názvem „Komunistická strana strana fašistického typu."

Pak přišel srpen 1968…

Pozornosti normalizátorů pochopitelně neunikla ani futurologie a byla prohlášena za buržoazní pavědu. Je tedy logické, že jsme se stáhli do ilegality. Místem setkávání byl třeba Klub nevidomých a neslyšících v Londýnské ulici. Už v roce 1967 jsme se s představiteli studentského hnutí setkávali ve sklepení psychiatrické kliniky u Vondráčků. A společnost to byla vybraná: Jan Kavan, Zdeněk Zbořil, myslitel Halík, Petr Pithart, Karel Kovanda, Zdeněk Pinc. Slyšel jsem, že i v současné době se podobná setkání uskutečňují na stejně bizarních místech jako tehdy.

Hodně dobře si s prezidentem rozumíte?

Jako občan Opatrný s občanem Zemanem docela ano. Když dojde na politické názory, dostaneme se často do ostrého střetu.

Které jeho slabosti považujete za největší?

Sociální vnímavost má slabší. Někdy chce být vtipný, ale opak je skutečností. A pak jeho pošetilé gesto, že každý měsíc posílá šedesát tisíc na zmenšení státního dluhu.

To je dost ostré…

Zjevně přece existují černé díry, které řadě podnikatelských subjektů tohoto státu umožňují své příjmy nezdaňovat tady, ale přesouvat je do tzv. daňových rájů. Přestože tady využívají veškeré vymoženosti, infrastrukturu, zdravotnictví, veřejnou správu a sociální péči. Já kdybych mohl věci posunout k lepšímu, určitě bych to neudělal nějakou izolovanou morální výzvou, ale snažil se ty díry zacpat.Ale nejvíce mu vytýkám, že ze sociální demokracie neudělal slušnou stranu. Do vrcholných funkcí měli projít lidé náročným výběrem, aby byli i kompetentní. Jdou něco udělat a ne si vydělat peníze, měli by odolat všem korupčním svodům.

Prezident České republiky z našeho pohledu především reprezentuje zemi navenek. Přesto je v jeho moci, i když ne dané ústavou, řadu věcí ovlivnit. Pravidla ale prezident neurčuje…

Přestože stojí na konci legislativního procesu, kde podepisuje či nepodepisuje schválené návrhy zákonů, pomohl by všem svou aktivitou a starostlivostí o to, aby zákony nebyly špatné. Aby svojí kvalitou zaručovaly stabilitu, kterou postrádáme. Voláme po ní více než dvacet let. Z našich odvedených daní by měla být financována kvalitní správa veřejných záležitostí. „Zboží", které za to dostáváme, není dobré. Pokud je v neladu politika na úrovni státu, nemůžeme být oázou racionality v Libereckém kraji, ani v žádném jiném kraji.

Zkuste být konkrétní, jsme kraj sklářů a drobných výrobců bižuterie…

Drobní podnikatelé jsou odpovědní za své dílo, jdou na trh s rizikem. Musí se na něm udržet a měli by mít pro své náročné působení příslušnou podporu od státu. Tu dlouhodobě nemají. Stojí proti nim přebujelá administrativa, nestabilní a neustále se měnící daňový systém a veškerá legislativa, která se vztahuje k podnikání.

Autor: Lenka Klimentová

24.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení