S olympijskou výpravou se přišel rozloučit  a popřát, ať si Hry hlavně užijí, i nový ministr obrany Martin Stropnický. Krátce se zde sešel i s 13 nominovanými armádními olympioniky z ASC Dukla.

V salonku letiště si s ministrem obrany popovídali o přípravě na olympiádu i o tom, jak to tam vypadalo minulý rok, snowboardisti Eva Samková, Emil Novák a David Bakeš, skokani na lyžích Jakub Janda, Jan Matura, Lukáš Hlava a Antonín Hájek, kombiňáci Pavel Churavý, Miroslav Dvořák a Tomáš Slavík, za alpské lyžování Ondřej Bank a bobista Dominik Suchý.

„Doufám, že pořadatelé v Soči udělají maximum, vše dobře připraví a nenaplní se žádná z hrozeb a olympiádu si všichni v klidu užijí," popřál českým sportovcům ministr Stropnický.

A kolik tipuje medailí? „Vím, že medaile jsou určitá značka úspěchu, ale já bych sportovcům hlavně přál, aby s her měli krásný zážitek na celý život a našli si třeba nové kamarády. Co se týká medailí, tipuji jako laik, tak tři možná čtyři. Komu bych přál úspěch? Určitě všem, a možná o kousek víc těm, kteří na olympiádě svoji kariéru končí vzhledem k věku a mají tam poslední šanci."

Za dukláky předali ministru Stropnickému obhájce bronzové medaile z Vancouveru běžkař Lukáš Bauer a medailová naděje ve snowboardcrossu Eva Samková olympijské tričko a mikinu  - aby měl před televizí v čem fandit.

U odletu oproti plánu chyběl kvůli nemoci jen lyžař Kryštof Krýzl, který se do Soči vydá ve čtvrtek společně se zbytkem z 88 českých reprezentantů.

První z českých sportovců do soutěží o olympijské medaile vjede 6. února na snowboardu v kvalifikaci nově zařazené disciplíny slopestyle Šárka Pančochová z Dukly Liberec.

Ivana Roháčková, ASC Dukla