Přitom odborníci tvrdili, že některé zdravotnické materiály mají mnohem delší životnost, než kolik je deklarováno na soupisce. Většina řidičů toto ustanovení brala přinejmenším jako plýtvání. Pozdější slabou náplastí se stalo, že obsah prošlých lékárniček můžou motoristé věnovat pro použití při zdravotnické osvětě organizované Českým červeným křížem.

V pondělí večer však některé zpravodajské servery rozzlobily řadu řidičů s informací o nutnosti vyměnit povinné reflexní vesty za nové, podle nového nařízení EU. V úterý na informace reagoval ministr dopravy Dan Ťok s jednoduchým prohlášení: Řidiči nemusí měnit reflexní vesty ve výbavě vozidel.

„Ochranné vlastnosti vest, které odpovídaly dřívější evropské normě EN 471, jsou z hlediska bezpečnosti dostatečné a odpovídají technickým požadavkům. Rád bych tedy motoristy jednoznačně uklidnil, že nemusí vyhazovat vesty, které si pořídili dříve, a nemusí kupovat nové," uvedl ve vyjádření ministr dopravy Dan Ťok.

Požadavek splnění nové normy EN ISO 20471 se podle úřadu týká pouze výrobců, kteří uvádějí na trh nové vesty. Starší vesty, které mají požadované vlastnosti, tak není nutné nahrazovat novými.

Lidé si při koupi nové reflexní vesty musejí zkontrolovat její označení, a zda odpovídá nové evropské normě. Stará norma ČSN EN 471 již neplatí.

Výstražná vesta, určená do povinné výbavy do motorových vozidel podle platných předpisů je ta, která je označena normou EN ISO 20471:2013 a je na ní uvedeno čtyřmístné identifikační číslo Notifikační osoby, která ji otestovala.

Podle dostupných informací by „staré" vesty podle EN 471 měli být dále prodávány pro cyklisty a chodce, ale z výrobku musí být odstraněn název „Výstražná vesta" a označení, že se jedná o oděv s vysokou viditelností.

Zatímco vesta podle staré normy stojí kolem třiceti korun, vesta podle nové vyhlášky přijde na zhruba šedesát korun.

Nová vyhláška přináší řadu polemik a překvapení, jako byla nedávná diskuse kolem přednosti v jízdě na okružních křižovatkách. Výstražné vesty nemusejí být zdaleka poslední. Nad některými kroutí hlavou i dopravní policisté.