Z celkem čtyř očekávaných přírůstků takina přišla na svět už dvě – v obou případech jde o samičky. Narodily se den po sobě 11. a 12. dubna a jejich matkami jsou šestiletá Cadence a tříletá Dorotka. Otcem obou mláďat je plemenný samec Adam. ZOO Liberec je jediným chovatelem těchto himálajských sudokopytníků v Evropě; takiny čínské lze sice ještě vidět i v Chomutově a v Berlíně, v obou případech jde ale jen o deponovaná liberecká zvířata.

Dvě samičky takina jsou na světě. Zoo letos čeká další dva přírůstky.   „Čerstvá mláďata jsou už jedenáctým a dvanáctým. přírůstkem v našem chovu takinů, který se datuje od roku 2002, kdy pár Adam a Eva dorazil ze ZOO Peking, přičemž první mládě se narodilo v roce 2004. Poměr samců a samic mezi narozenými mláďaty je zatím sedm ku pěti, to se ale v každém případě letos ještě změní, rodit totiž budou i samice Eva a Bára,“ říká mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. Obě mláďata jsou již k vidění v návštěvnické expozici.

Takin čínský obývá horské oblasti Himálaje Indie a západní Číny (Assam, Mishmi, S´chuan, Shensi) v nadmořské výšce 2000 – 4500 m. V zimní sezoně migruje do nižších poloh. Žije v lesních a hustých porostech zakrslých bambusů a rododendronů. Kvůli kultivaci krajiny, odlesňování a pytlačení pro vysoce ceněné maso byl téměř vyhuben.

První nyala

V liberecké zoologické zahradě se poprvé narodilo mládě antilopy nyaly nížinné. Zoo tento druh chová teprve od konce roku 2010, kdy získala čtyři zvířata. Sameček africké antilopy přišel na svět minulé pondělí a návštěvníci zoo ho již mohou vidět ve venkovní expozici.

Nyaly liberecká zoo získala před předloňskými Vánocemi. Samec Kikuu a samice pojmenované Ijaba, Jasira a Triga na sever Čech přicestovali ze zoologických zahrad ve francouzském Montpellier, v Mnichově a ve Dvoře Králové nad Labem.

Podle Langra nyaly pod Ještědem prospívají. „Nahradily v chovu jiné antilopy, bonga, jimž se naopak v zoo dlouhodobě nedařilo,“ uvedl. Pralesní teplomilné antilopy bongo, kterým klimatické podmínky v Liberci nevyhovovaly, se naopak přesunuly do královédvorské zoo.

Nyaly nížinné žijí zejména v Jižní Africe, Malawi, Mozambiku, Zimbabwe a Svazijsku. Ve volné přírodě je jich kolem 32 000. Pro samce tohoto druhu antilop jsou charakteristické bílé svislé pruhy i výrazné rohy ve tvaru lyry.

Mládě tučňáka po pěti letech

Sameček antilopy není jediným přírůstkem, jímž se může zoo v Liberci pochlubit. Podařilo se jí odchovat i mládě tučňáka Humboldtova. V zahradě jsou k vidění už přesně 30 let. Mládě je v pořadí sedmačtyřicátým, které v zoo odchovali. První jedince tohoto druhu zoo získala z Edinburghu. Posledního z nich, třicetiletého Wenzela, zahrada stále chová.

Zoo dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Loni do ní zavítalo přes 340 000 lidí. Několika přírůstky se už letos pochlubila. Narodila se v ní samička žirafy Rothschildovy, samička velblouda dvouhrbého nebo mláďata surikat.

Nejbližší akce v ZOO Liberec

Den Země - sobota, 21. dubna. Tradiční oslavy Dne Země spojené s nejrůznějšími environmentálními aktivitami a křtinami.

8.00 - 18.00 zpětný odběr elektrospotřebičů (Elektrowin); za odevzdání spotřebiče obdrží návštěvník poukaz na dětskou vstupenku do zoo nebo slevu v téže hodnotě na dospělou vstupenku lze uplatnit na pokladně zoo pouze v tento den!
11.00 - 15.00 ruční výroba papíru (SEV DIVIZNA), výtvarná dílna Hany Kudělové, ochutnávka a prodej bylinných likérů Kitl aj.
13.45 - vystoupení sboru při ZŠ Jabloňová Červík Pepík (u expozice žiraf)
14.00 - křtiny samičky žirafy Rothschildovy Arushy kmotrou zpěvačka Anna K.

ZOO bez bariér: Den pro seniory - čtvrtek, 26. dubna. Návštěvníkům ve věku 65+ let nabídne zoo ještě levnější vstupné a dvě komentované prohlídky zoo (v 9 a ve 13 hodin).

(s využitím ČTK)