Motorkáři si dali sraz na parkovišti u zákupského zámku, odkud v neděli 19. května patnáct minut před jednou hodinou odpoledne společně vyrazili k bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kde zaplnili celé prostranství. "To je snad nejvíc motorek, co tu kdy bylo," řekl nadšeně v úvodu akce prezident motoklubu Pekelné doly Jaroslav Kříž. Před bazilikou bylo určitě ke stovce motorek a jezdců.

Přitom ještě ráno to vypadalo, že počasí motorkářům přát nebude. Nakonec se ale obloha protrhala a účastníci si nejprve užili v rámci doprovodného programu vystoupení mažoretek Queens ze Štětí, pak se přesunuli do baziliky na krátkou bohoslužbu, po které následovalo samotné žehnání jednotlivým motorkách i skupinkám jezdců.

Oprava oblíbené ptačí pozorovatelny v Zahrádkách se blíží. Po měsících uzavření kvůli špatnému technickému stavu se dočká rekonstrukce.
Oblíbená ptačí pozorovatelna v Zahrádkách se dočká obnovy. Bude z jiného dřeva

„Letos máme šestnáctý ročník, termín jsme už dřív změnili na neděli a vypadá to, že šlo o dobré rozhodnutí, dneska se nás tu sešlo opravdu hodně," pochvaloval si Road Captain Jiří Sucharda z klubu Pekelné doly.

Motorkářský klub pořádá několik takových akcí v sezóně pro dvoustopé mašiny a provozuje stejnojmennou nejen motorkářskou lokalitu, Pekelné doly jsou jeskyně se specifickou atmosférou a jsou evropským unikátem. „Snažíme se udržovat tradici, děláme to pro lidi," řekl Sucharda.

Kromě otevírání a zavírání silnic či právě žehnání motorek pořádají Pekelné doly i motorkářské Vánoce. „Sjedeme se v pekelných dolech, je tam i stromeček, jedeme se projet v kostýmech, dáme si cukroví a má to skvělou atmosféru," pozval jezdce. Snaží se každou motorkářskou akci pro veřejnost ozvláštnit nějakým doprovodným programem. Nedávno v Srbské Kamenici třeba ohnivou show.

Mohlo by vás zajímat: Krajskou soutěž ve vyprošťování ovládli novoborští dobrovolní hasiči

Zdroj: Adéla Beranová