„Potvrdila to i sama manželka šestatřicetiletého muže," potvrdila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Původně žena otráveného muže uvedla, že lahev zakoupila před měsícem ve vietnamské večerce v Lomnici nad Popelkou. To ale byla jen část pravdy. „Po provedení opakovaných výslechů se potvrdila nejvíce pravděpodobná verze. Tedy, že závadný alkohol byl do originální lahve tuzemáku doplněn až následně, po vypití skutečně nezávadného tuzemáku," řekla policistka. Rozbory ukázaly, že v lahvi je z 50 procent metylalkohol.

V bytě muže otráveného metylem zajistili policisté jeden načatý barel s lihovinou, ve kterém byl zjištěn stejně závadový obsah jako v lahvi. Policisté v souvislosti se zajištěným barelem vyslýchají dva jiné muže. „Jakou roli v daném případu mají, ukáže až další vyšetřování," dodala Suchánková.

Muže ve vážném stavu přivezla manželka do jilemnické nemocnice v úterý večer. Závadný alkohol pil v pondělí večer. V nemocnici mu naměřili 0,5 promile metylalkoholu a měl problémy s viděním. 

Ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský v pátek vpodvečer uvedl, že muž je již odpojen od přístrojů, které jej udržovaly v umělém spánku. „Odbourávání metanolu a všech derviátů z jeho organismu se daří, jsou už na nulových hodnotách. Vypadá to, že pacient ani neoslepl a jeho stav se zlepšuje. Na nějakou větší komunikaci zatím dnes však neměl ještě sílu," řekl Deníku ředitel Kalenský.

Zpráva o tom, že muž si nalil do láhve s rumem závadný alkohol sám, ho překvapila. „Je zarážející, že v době, kdy se o nebezpečí tolik hovoří a je vyhlášená prohibice, může člověk udělat takovou hloupost. Muž má život zachráněný. Otázkou je, zda věděl, že alkohol, který měl doma, může být tak nebezpečný," konstatoval Jiří Kalenský.

„Na druhou stranu jsem rád, že tato zpráva očišťuje obchodníky v regionu, kteří byli vystaveni v posledních dnech velkému tlaku a policejním raziím," dodal.

„Pokud bude muž v dohledné době schopen výslechu, bude požádán o podání vysvětlení k celé věci. Zatím se nedá rozhodně spekulovat o tom, zda se něčeho dopustil.Prioritou policie a dalších orgánů je zjistit, odkud pocházel alkohol, který měl otrávený muž doma, kdo tento alkohol distribuoval a následně rozplést řetězec lidí, kteří se na distribuci podíleli," uvedla pro Deník mluvčí Vlasta Suchánková.

V Libereckém kraji je to zatím jediný případ otravy metanolem.