Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Liberci se právě před 130 lety stěhovalo

Liberec - Sbírky putovaly postupně ze školy v Orlí do dnešní ulice Palachovy. O současné podobě muzea se zatím ještě ani nesnilo.

10.5.2012
SDÍLEJ:

Severočeské muzeum v Liberci. Ilustrační foto.Foto: data.turistik.cz

Severočeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 a patří k nejstarším u nás. Většina si je spojuje s nádhernou budovou v historizujícím slohu na Masarykově třídě. Ta ale byla postavena až o čtvrtstoletí později, než se začaly psát první řádky z jeho historie.

Jubileum

Vůbec první muzejní expozice vznikla ve zmíněném roce 1873 v dnešní ZŠ Orlí, v tehdejší škole Na čtvrti.

Expozici tvořily vzorky domácích i mimoevropských uměleckoprůmyslových výrobků. Velmi brzy se ale začala rozrůstat, a proto se sbírky přestěhovaly do budovy na dnešním Sokolském, dříve Novoměstském náměstí (založeném Valdštejnem pro posílení soukenického cechu). Muzeum se nacházelo v západní části. Tam, kde se dnes chystá nová výstavba.

Ale brzy se muzejní sbírky nevešly ani tam. A tak před 130 lety se muzeum znovu stěhovalo. Své útočiště nalezlo na šestnáct let v Ludmilině, dnešní Palachově ulici.

„V místech, kde dnes v Palachově ulici vedou koleje MHD, stála ještě v polovině osmdesátých let minulého století neorenesanční budova, pojmenovaná po svém majiteli a libereckém lékaři jako Görlachův dům," připomíná květnové výročí historik umění ze Severočeského muzea v Liberci Jan Mohr a pokračuje:

„Sbírky tehdejšího libereckého Průmyslového muzea byly právě 9. května roku 1882 převedeny z majetku živnostenského spolku v Liberci do správy nově vzniklého Spolku Severočeského průmyslového muzea, tehdy pod německým názvem Verein des Nordböhmischen Gewerbemuseums.

Před sto třiceti lety představovalo Severočeské průmyslové muzeum sice významnou instituci, ovšem stále hledající svou tvář."

Liberecká společnost sice chtěla mít své muzeum, o jeho zaměření se ale od založení muzea v roce 1873 střetávaly dva názorové proudy.

„První z názorů, zastoupený malířem a profesorem libereckého gymnázia Rudolfem Müllerem, směřoval k zařízení, které by prezentovalo kulturní vývoj po vzoru velkých německých muzeí, především Germanisches National Museum v Norimberku.

Druhá skupina, vycházející z místních podnikatelských kruhů, dávala přednost orientaci na užité umění a vytváření sbírky vzorových prací soudobého uměleckého průmyslu, inspirovanou příkladem londýnského South Kensington Museum," vysvětluje historik. Pragmatismus druhého názoru nakonec převládl.

„Vedle iniciativ zdejších podnikatelů hrál roli i zájem vídeňských úřadů, které podporovaly odborné vzdělávání. Do něj spadalo i využití muzejních sbírek uměleckého řemesla," doplnil Jan Mohr.

Liebiegové na scéně

Na vzniku muzea a jeho podobě se významně podílel Heinrich von Liebieg, který byl navržen do čelní funkce. Tu sice odmítl, ovšem nebránilo mu to věnovat finanční podporu, která byla více než štědrá. Na financování muzea se však v té době vedle státní podpory podílela i řada dalších místních podnikatelů a institucí, například Liberecká spořitelna nebo Obchodní a živnostenská komora.

To vše se odehrálo od května do podzimu 1882, kdy byla 10. září veřejnosti poprvé zpřístupněna nová stálá expozice muzea v několika místnostech Görlachova domu.

„Tehdejší návštěvníci tu mohli vidět například vedle textilních a sklářských dokladů předchozích epoch také kopii římského tzv. Hildesheimského pokladu, která v originále čítala okolo třiceti stříbrných nádob, ale i předměty japonského současného uměleckého řemesla, jedny z prvních představených v Čechách," přibližuje Jan Mohr.

Během následujících deseti let muzeum postupně zabralo pro své účely celé stavení a velkolepé budování sbírek užitého umění vedlo k úsilí o postavení vlastní budovy.

Ta byla, v podobě jak ji známe dnes, slavnostně otevřena až v prosinci 1898.

Vydejte se za Českým slavíkem nebo k Vladimíru Menšíkovi

Také Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou prošlo několika etapami vývoje. O jeho založení se začalo uvažovat stejně jako v Liberci v poslední třetině 19. století. První stálá expozice tu byla otevřena ale až v roce 1904. O sedm let později, v roce 1911 pak muzeum získalo i vlastní budovu ve Školní ulici č.9. Tam přečkala první světovou válku, vznik Československé republiky i druhou světovou válku. Pod názvem Muzeum pro umělecký průmysl se v roce 1949 přestěhovala do bývalého exportního domu Zimmer & Schmidt, kde sídlí dosud. V oboru skla mu byla přiznána nejprve oblastní, od roku 1974 pak celostátní působnost, obor bižuterie měl tuto exkluzivitu již od roku 1961. Jablonecké muzeum se může pochlubit mnohými unikáty. Vlastní například největší sbírky knoflíků, vánočních ozdob, unikátní soupravu nápojového skla, ale také ojedinělou sbírku skleněných trofejí. Zblízka si tu můžete prohlédnout například Českého slavíka či Cenu Thálie.

Také v České Lípě pomáhal mecenáš

Základy muzejnictví byly na Českolipsku položeny vlastivědným spolkem Nordböhmische Excursionsclub v roce 1878. Členové spolku soustřeďovali do neveřejného klubového muzea zejména písemnosti a archeologické nálezy.

V roce 1904 zemřel českolipský továrník Heinrich Wedrich, který ze záliby soustřeďoval kolekce preparátů exotických zvířat, numismatiku, drobnou plastiku, kuriozity a výtvarné umění včetně sbírky rodinných portrétů. Před smrtí zakoupil dřívější hostinec u městského parku, v němž zřídil soukromé muzeum a to věnoval městu.

Po první světové válce začali Češi shromažďovat podklady pro Hraničářskou výstavu českého severu v Mladé Boleslavi v roce 1927, kterou navštívil i prezident Masaryk. Ta se stala základem Českého muzea pro kraj Českolipský, založeného 21. března 1928. V roce 1960 získalo muzeum a okresní archiv budovu Valdštejnského kláštera Řádu augustiniánů. V těchto prostorách, po rekonstrukci, zahájilo muzeum činnost v roce 1968. Speciálním prostorem pro pořádání velkých příležitostných výstav se stal klášterní ambit. Dnes tu najdeme expozici historickou, přírodovědnou, archeologickou a kovářskou. Také se tu ale můžete ocitnout na návštěvě u Vladimíra Menšíka.

Menšíkova světnička

V roce 2005 se na českolipské muzeum obrátila manželka oblíbeného českého herce Vladimíra Menšíka se záměrem poskytnout část vybavení chalupy v Dolní Polici u Žandova s cílem vybudovat právě v českolipském muzeu malou vzpomínkovou expozici na Vladimíra Menšíka. „Tuto část expozice důvěrně nazýváme „Menšíkovou světničkou". Návštěvníci zde mohou usednout na lavici ke stolu a kromě vystaveného nábytku, obrazů, nádobí a dalšího vybavení sledovat i malé rodinné video, pořízené právě na chalupě v Dolní Polici," připomíná ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček. Nemenším lákadlem je i nedávno otevřená archeologická expozice muzea v bývalé šatlavě.

Autor: Jana Švecová

10.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení