Zkušenost s drogami přiznává v Libereckém kraji stále více studentů. Skoro 44 procent z nich už vyzkoušelo marihuanu. Oblíbené jsou i halucinogenní houby a těkavé látky. Pozadu ovšem nezůstává ani alkohol. Pivo si bez problému sežene 88 procent šestnáctiletých, tvrdý alkohol si obstará 63 procent.

Těchto nelichotivých výsledků dosáhl Liberecký kraj v unikátní celoevropské studii ESPAD z roku 2011, jejíž výsledky byly zveřejněny teprve nedávno. Odborníci v ní zkoumali užívání drog u šestnáctiletých studentů.

Zatímco obliba jointů mezi mladými v kraji podle průzkumu roste, tvrdé drogy je už tolik nelákají. Méně je berou i studenti v sousedním Ústeckém kraji. „Obecně to lze označit za pozitivní trend. Mladí preferují konopí kvůli nízké ceně a vysoké dostupnosti. Často ho dostávají zadarmo od známých," říká autorka studie Pavla Chomynová z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Droga? Spíš experiment

Terénní pracovníci se v Libereckém kraji setkávají s teenagery, kteří užívají převážně marihuanu a pervitin. „Drogová závislost studentů se většinou teprve rozvíjí a zpravidla nemá žádné viditelné dopady, tedy kromě toho, že zanedbávají školu a ztrácejí zájem o své koníčky i přátele," vysvětluje Pavel Pech ze sdružení Most k naději, které v kraji zajišťuje terénní služby a provoz K-center.

close Infografika. zoom_in

„Pracujeme s lidmi s plně rozvinutou závislostí, převážně injekčními uživateli pervitinu. Přímo mezi studenty jich ale podle našich zkušeností moc není. Mezi středoškoláky jsou spíše jedinci, kteří experimentují s marihuanou, pervitinem a extází," dodává Pech.

Většinou tak u nich jde jen o jednorázovou zkušenost. „Pravidelné braní drog hodnotí většina studentů jako rizikové. V Česku je sice vyšší podíl lidí se zkušeností s konopím, výrazněji než v jiných zemích se ale jedná o jednorázový experiment. Zážitky z užití drogy pro ně nejsou tak atraktivní, aby je opakovali," přibližuje Chomynová.

Alkohol není problém

Naopak nadměrnému pití alkoholu studenti na severu Čech příliš neholdují. Celorepublikově sice roste počet mladých, kteří se často opíjejí, v Libereckém kraji jich ale ubývá. Více než třikrát se v regionu opilo jen 3,5 procent šestnáctiletých. Přesto přiznávají, že dostat se k tvrdému alkoholu pro ně není problém.

„Překvapující je hlavně to, že nikde jinde mladí nepreferují víno tak jako v Libereckém kraji. Obecně ale nejvíce studentů pije pivo, protože je nejlevnější," uvádí autorka studie Chomynová.

Víno si snadno sežene skoro 80 % teenagerů, nebezpečnější marihuanu více než polovina. Třetina dotázaných tvrdí, že si dovede obstarat i sedativa. „K alkoholu, cigaretám, tlumivým lékům a lékům proti bolesti se mladí nejčastěji dostávají mezi vrstevníky, ale překvapivě i v rodině," upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Při prevenci je podle něj nejdůležitější, aby mladí znali rizika a důsledky užívání drog. „Rodiče či učitelé by měli získat jejich důvěru a být nablízku, když začnou mít s drogami problém. Včasné odhalení totiž výrazně zvyšuje úspěšnost léčby," dodává.

close Infografika. zoom_in

close Grafika. zoom_in

close Grafika. zoom_in