Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pomoc dětí ve stáří spoléhá čtvrtina rodičů

Liberecký kraj - Stejné množství obyvatel Libereckého kraje ve věku nad 45 let se vidí v domově důchodců. Na stárnutí je děsí hlavně zhoršující se zdraví

12.10.2015
SDÍLEJ:

I senioři se baví - ilustrační snímekFoto: Deník

Necelou pětinu obyvatel Libereckého kraje tvoří v současné době senioři starší pětašedesáti let. Za patnáct let už k nim bude patřit každý čtvrtý. Mnozí přitom věří, že se o ně ve stáří postarají vlastní děti.

Ukázal to průzkum neziskové organizace Maltézská pomoc, který zkoumal, jak se lidé mezi 45 a 65 lety plánují postarat o své stárnoucí rodiče a jak si představují, že bude postaráno o ně samotné.

Čtvrtina obyvatel Libereckého kraje podle něj věří, že se o ně v budoucnu postarají děti. Víc než polovina lidí v předdůchodovém věku ale přiznala, že o vlastní rodiče se nyní sama starat nehodlá.

„Většina lidí totiž neví, jakou formu péče o staré rodiče zvolit. Zdaleka ne každému totiž práce či soukromí umožňuje, aby si vzal rodiče domů nebo se o ně postaral sám," vysvětluje ředitel Maltézské pomoci Jiří Juda. Pro seniory, kteří si přejí zůstat doma, se podle něj nejlépe hodí terénní asistence.

Pečují, dokud to jde

Tu by svým rodičům zajistilo 63 procent lidí v kraji. Polovina by stárnoucí rodiče umístila do domova pro seniory.

Jak si lidé v Libereckém kraji představují, že o ně bude v pokročilém věku s úbytkem sil postaráno?

Podle Šárky Petříčkové, vedoucí úseku sociální práce Domova důchodců Jablonecké Paseky v Jablonci nad Nisou, se ale většina dětí o rodiče stará, dokud může.

„Velmi často k nám přicházejí rodinní příslušníci, kteří již delší dobu poskytují svým seniorům péči v domácím prostředí sami, ale se zhoršujícím se zdravotním stavem pečované osoby situaci přestávají zvládat a pomoc sociálních služeb je už nezbytná," popisuje Šárka Petříčková.

Děti mají často pocit, že nejideálnější je pro jejich rodiče domov seniorů, který jim poskytne nepřetržitou péči. „Někdy ale nezohledňují fakt, že rodič mnoho věcí v rámci sebeobsluhy ještě zvládá a chtěl by si je dělat sám, byť velmi pomalu. Zapomínají, že nejlépe je každému doma v důvěrně známém prostředí," dodává sociální pracovnice.

Je to prý daleko

Necelé polovině lidí podle průzkumu v pomoci rodičům v důchodu brání velká vzdálenost. Většina je navštěvuje pravidelně, liší se však frekvence.

„S rodinami našich klientů máme obecně dobré zkušenosti, najdou se ale i výjimky. Jsou samozřejmě tací, kteří chodí na návštěvy pravidelně a často, někteří pravidelně a méně často a jen zlomek zapomíná," říká Petříčková.

Najdou se však tací, kteří by se za rodiči přestěhovali i z druhého konce republiky.

„Rodiče mají do důchodu sice ještě patnáct let, ale už zvažuju, že se za nimi za nějakou dobu přestěhuju, abych jim byl nablízku a dovedl jim pomoci. Starali se o mě celý život, pak bude řada na mně," míní osmadvacetiletý Jan Zapletal, který na sever Čech šel za prací z Moravy.

Čeho se lidé v Libereckém kraji nejvíc obávají ve stáří?

S péčí vlastních dětí do budoucna počítá čtvrtina lidí nad 45 let v kraji, stejně tolik je těch, kteří se za pár let vidí v domově pro seniory či domě s pečovatelskou službou. Mnozí nevědí o možnostech, které se jim nabízejí, a i přes blížící se důchodový věk nemají v této otázce dosud zcela jasno.

Se stářím je spojena také řada obav. Necelou polovinu lidí v Libereckém kraji děsí špatné zdraví a nemoci spojené se stářím.

Druhým nejčastějším strašákem je nedostatek financí, přesto si na důchod spoří jen 42 procent oslovených lidí. Každý čtvrtý podle průzkumu spoléhá na to, že z důchodu nějak vyžije.

Jak lidé v Libereckém kraji plánují financovat svůj důchodový věk?

VÝSLEDKY PRŮZKUMU - Pětina lidí v Libereckém kraji pomáhá rodičům, kteří jsou v důchodu, s domácími pracemi a opravami. Stejné množství lidí se stará o nákupy a vaření. Přes 20 procent lidí ale přiznalo, že rodičům nepomáhá s ničím.
- Nejvíce Severočechům v pomoci rodičům brání velká vzdálenost (47 procent), víc než čtvrtina se vymlouvá na nedostatek času. Dalšími překážkami je špatný vztah s rodiči nebo vlastní zdravotní stav.
- Přibližně jednou za týden navštěvuje své rodiče 37 procent obyvatel Libereckého kraje, což je o 20 procent méně než celorepublikový průměr. Přibližně každý šestý za svými rodiči jezdí jen jednou za čtvrt roku.
- Víc než pětina obyvatel regionu se již stará o rodiče, kteří nejsou plně soběstační, 10 procent lidí si ale takovou situaci nyní vůbec nedovede představit.

Autor: Iveta Piknová

12.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení