V útok na hlavu státu Václava Klause se změnilo slavnostní otevření mostu v Chrastavě. Narušil ho šestadvacetiletý střelec, který se dostal do blízkosti prezidenta s plastovou pistolí na airsoft v ruce a několikrát zmáčkl spoušť. Václava Klause zřejmě nezranil.

K incidentu došlo v pátek krátce před třetí odpoledne, když prezident po otevření mostu procházel davem lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Klaus po útoku: Je potřeba takové věci nepodceňovat

„Najednou se mezi námi objevila ruka s pistolí toho kluka a ten třikrát vystřelil. Mířil mu přímo na hruď. Hlaveň zbraně byla od prezidenta zhruba 20 centimetrů. Klaus mi najednou hrozně tiskl ruku a byl celý vyděšený. Stejně jako já, ještě teď se klepu," popsala vyděšená Mária Koblasová z Chrastavy, která v osudné chvíli podávala prezidentovi ruku.

Muž pak z místa odešel, aniž by zasáhla prezidentova ochranka. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou „slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Prezident bezprostředně nechtěl událost příliš komentovat, novinářům jen řekl, že jsou lidé blázniví a bohužel také někým rozeštvávaní.

Policisté zadrželi muže až několik set metrů od místa útoku.

„Na prezidenta vystřelil muž pětkrát z airsoftové pistole ve Spojovací ulici v Chrastavě," uvedl mluvčí Policie ČR v Liberci Petr Kmínek.

Věc posléze převzalo policejní prezidium, jeho mluvčí Štěpánka Zatloukalová k případu řekla: „Policejní prezidium dalo pokyn k prověření postupu policistů na místě incidentu. Šestadvacetiletý mladík je v současné době na policejní služebně, kde ho policisté vyslýchají. Motiv celé události vyšetřujeme. Zatím nemůžeme poskytnout další informace."

Podle Márie Koblasové střelec vyčníval z davu. „Byl celý v maskáčích. Hned mi hlavou problesklo, co tu ten kluk dělá. Všichni byli v obleku a on se tam prostě nehodil," vyprávěla Mária Koblasová. Tu pobouřilo, že střelec bez problémů odešel. „Nikdo si ho nevšiml, ochranka zklamala. Kdyby měl pravou zbraň, prezident by byl mrtvý. Je tedy pravda, že dva metry od nás lidi ani netušili, co se děje, ale ochranka prostě selhala," doplnila žena.