Lidí, kteří služby potřebují, ale přibývá a nároky rok od roku rostou. Stačit to tak nebude, organizace na letošní rok žádaly ještě o 97 milionů korun víc. Další peníze si tak organizace budou muset zajistit od obcí, sponzorů nebo úřadů práce.

Pro letošní rok požádalo o dotaci 108 poskytovatelů. Na 218 služeb žádaly dohromady 465 milionů korun. Po zhodnocení nároků žádal podle Svobody kraj o dotaci 452 milionů korun. Stejně jako v minulých letech ale ministerstvo práce a sociálních věcí dotaci zkrátilo. "Jsme ale rádi, že na rozdíl od minulých let dostanou organizace první splátku dotace dříve. K tomu, aby vůbec přežily období začátku roku, než jim peníze přijdou, jim Liberecký kraj už dva roky pomáhá zvláštní dotací," uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD)..

Ještě před několika lety bylo podle Svobody běžné, že si organizace musely brát na začátku roku úvěr, aby svůj provoz zajistily. Nyní získávají podporu od kraje v rámci předfinancování sociálních služeb. "Už na konci loňského roku jsme 52 poskytovatelům, kteří o finanční pomoc Liberecký kraj požádali, poslali dohromady pět milionů korun," dodal náměstek. I tak podle něj organizace žijí každý rok v nejistotě, kolik prostředků jim ze státního rozpočtu na další rok přijde.

Sám Liberecký kraj je zřizovatelem 19 zařízení sociálních služeb, jde o pobytová zařízení, která zajišťují 80 procent lůžkové péče v kraji. Nově loni přibylo Dětské centrum Liberec (dříve Sluníčko), které kraj převzal od města. Krajské organizace by letos měly na státních dotacích získat něco přes 152 milionů korun, dalších více než 136 milionů přidá kraj na provoz z vlastního rozpočtu. Kraj ale také připravuje investice do zateplení budov sociálních zařízení nebo transformaci některých ústavů, náklady půjdou do milionů.