Poctivá republika, Poctivé koruny. To by byl život. A třicítka dětí z Jablonce a Prahy ho má. Alespoň v tomto týdnu, kdy se pod taktovkou města účastní netradičního výchovně vzdělávacího tábora v Holanech na Českolipsku, kde žijí podle pravidel dospělých a učí se hospodařit.

Na první pohled to přitom vypadá klasicky děti kromě turistiky, cykloturistiky, sjíždění řeky Ploučnice a bivaku pod širým nebem mají na programu stopovanou, olympiádu, výtvarné dílny, jarmark a další táborové aktivity. Jenže to není všechno.

Po celý týden probíhá také celotáborová hra, v rámci které děti žijí ve městě Poctov v Poctivé republice, kde si samy zvolily svého starostu, založily městskou policii a našly zaměstnání, kde si vydělávají Poctivé koruny. S nimi pak platí nejen nákupy na jarmarku, ale také snídaně, obědy a večeře.

„Snažíme se nasimulovat reálný život a naší prioritou je prevence dluhové pasti. Děti si mohou peníze vydělat nebo také půjčit a následně je musí splácet, tak jako v životě," vysvětluje vedoucí tábora a hlavní organizátorka Dana Hulíková, jinak předsedkyně Komise prevence kriminality rady města.

Tábora pro děti ve věku od 10 do 16 let, který město připravilo v rámci programu prevence kriminality, se účastní 15 žáků jablonecké speciální základní školy v Liberecké ulici a 15 dětí z Prahy z dětských domovů a z Klokánku.

Většina z nich se s podobným způsobem trávení volného času setkává vůbec poprvé v životě. Na dovolenou nebo výlety s rodiči totiž nejezdí a mnohé děti ani nikdy nespaly ve spacáku. I proto si tábor všichni užívají.

„Jo, líbí se nám tady," zněla nejčastější reakce ze strany dětí.

A proč i děti z Prahy? Jablonečtí organizátoři se totiž spojili s pražskou městskou policií, která rovněž pořádá tábor tohoto typu.

„Jezdíme takhle už řadu let," poznamenala Dana Hulíková.

„Vzájemně si pomáháme, Pražané mají k dispozici kola a lodě, my jsme zase proškolenými sportovními instruktory," vysvětlila.