Velké manévry čekají už zítra libereckou policii, která se chystá na příjezd francouzských i českých fanoušků. Podle mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové by na rizikový fotbalový zápas Slovanu s Olympiquem Marseille mělo dorazit přinejmenším tři sta Francouzů.

Na vysoce sledované utkání se však chystá i řada Čechů, na město proto budou dohlížet stovky policistů.

Jak Suchánková ujistila, policisté budou po celý den v pohotovosti.

Kromě dopravní obslužnosti budou zajišťovat především pořádek ve městě a zároveň nemohou opomenout ani současnou situaci ve světě, který se potýká s teroristickými útoky.

„Nechceme nic podcenit, proto budou připraveny pořádkové síly nejen z Libereckého kraje, ale také z Ústeckého a Středočeského," vysvětlila mluvčí. Zabránit drobným potyčkám i vážnějším útokům by také měli už ověření členové Antikonfliktního týmu, kteří se mezi fanoušky budou pohybovat pod celou dobu. K dispozici jim budou také tlumočníci. Francouzi se do města budou sjíždět organizovaně autobusy i po vlastní ose v osobních automobilech. Parkování budou mít zajištěno jako obvykle ve Winterově ulici. K dispozici budou mít fanoušci podle mluvčí dvě fanzóny, kde se budou moci seskupit a společně pak vyrazit na stadion. Fanzóna pro fanoušky Olympique Marseille bude připravena u Domu kultury.

Domácí fanoušci budou mít vyhrazený prostor na Nerudově náměstí, které by mělo být pro motoristy také uzavřeno. Odchod fanoušků na zápas, který začíná v devatenáct hodin, bude také jednou z nejhlídanějších zítřejších akcí. V těchto nejvyhrocenějších okamžicích také fotbalový zápas nejvíce zasáhne do běžného chodu města (viz strana 1). Podle mluvčí budou policisté zajišťovat pořádek ve městě i po skončení utkání. Komunikaci se zahraničnímu fanoušky by měl pomoci také informační leták ve francouzštině.

Jak také upozornil mluvčí Slovanu Lukáš Váňa, vzhledem k zpřísněným bezpečnostním opatřením by fanoušci měli na stadion přicházet alespoň s hodinovým předstihem.

Omezení dopravy

• Ulice Wintrova od dneška 18 hodin po pátek 6 hod. bude zákaz vjezdu a zákaz zastavení.

• Pochod z fanzóny kolem 17. hodiny. Zastavení provozu dle potřeby na trase: Nerudovo náměstí U Náspu Šamánkova Tržní náměstí Ruská

Ruprechtická Krajinská Na Hradbách stadion U Nisy.

•Pochod z fanzóny u Domu kultury Soukenné náměstí Barvířská, cyklostezka Winterova stadion U Nisy.

Před fotbalem zítra hurá do fanzóny

Na Nerudově náměstí se ve čtvrtek od 12 hodin uskuteční atraktivní show pro fanoušky.

Zítřejší rozhodující fotbalové bitvě roku o postup v Evropské lize mezi Slovanem Liberec a Olympiquem Marseille bude předcházet atraktivní program.

Na Nerudově náměstí pro české a v prostoru mezi Domem kultury a OC Forum pro francouzské fanoušky budou ve čtvrtek od 12 hodin připraveny dvě fanzóny, kde se fotbaloví příznivci obou klubů budou moci patřičně naladit na večerní duel.

„Inspirovalo nás k tomu to, co jsme zažili nedávno před utkáním Slovanu v nizozemském Groningenu," popisuje zrod akce jeden z jejích organizátorů, herec Ladislav Hampl, věrný fanoušek Slovanu Liberec. Spolu s dalšími inspirátory, kterými byli provozovatel Sportbaru U Talenta Jan Gamper a bývalý fotbalista, současný televizní expert Luděk Zelenka, vymysleli projekt fanzóny, který se zítra v Liberci uskuteční.

Na Nerudově náměstí čekají na zájemce od 12 hodin soutěže o zajímavé ceny (mobily, smartphony, tablety), sestřihy zápasů Slovanu v evropských pohárech na velkoplošných obrazovkách, fotbalová klec, malování na obličej, koncert Jakuba Děkana i natočená poutavá zdravice téměř 50 osobností ze světa sportu a kultury, včetně fotbalových legend typu Dobiaš, Panenka, J. Berger. Nebude chybět ani velký party stan plný občerstvení a od 16 hodin se uskuteční autogramiáda s bývalými hráči Liberce a trenérem Škorpilem, kteří před 15 lety odstartovali liberecké tažení evropskými poháry a absolvovali mimo jiné na podzim 2000 památné bitvy proti FC Liverpool.

Průvodci akce budou postavy z televizního seriálu Okresní přebor Jarmil z Houslic (Ladislav Hampl) a Áda Větvička (Leoš Noha).

„Myslíme, že čtvrteční zápas je událostí, která si zaslouží větší prezentaci než obvykle, a děkujeme městu Liberec i Slovanu za účinnou pomoc při organizaci," říká Hampl. „Věříme, že se program bude lidem líbit a po něm se vydáme průvodem po sedmnácté hodině na stadion U Nisy." Z fanzóny bude vysílat vstupy program ČT Sport.

Fanoušci z Marseille, kteří se zítra v počtu několika stovek budou sjíždět jak organizovanými zájezdy, tak po vlastní ose, budou směrováni do francouzské fanzóny u Domu kultury a potom půjdou také v průvodu na zápas. „Chtěli jsme jim jednak nabídnout program, jednak tím myslím trochu ulehčíme pořádkovým složkám, když většinu příznivců hostů budou mít pod dohledem na jednom místě," vysvětluje Ladislav Hampl. 

• Trasa: Dům Kultury ul. Jánská - Soukenné náměstí - Barvířská-cyklostezka podél Lužické Nisy - Okružní - Winterova - stadion U Nisy.

Poté se přesunou fanoučci FC Slovan po již zmíněné trase na stadion:
• Trasa: Nerudovo náměstí - U Náspu - Šamánkova - Tržní náměstí - Ruská - Ruprechtická - Krajinská - Na Hradbách - stadion U Nisy.