VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva ZOO se prodraží. Parkování už jen za peníze

Liberec - Během června skončí bezplatné parkování u otočky tramvaje.

9.6.2015
SDÍLEJ:

Nový vstup do ZOO.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Už jen pár dní mohou řidiči využívat parkoviště u otočky tramvaje v Lidových sadech zadarmo. Zoologická zahrada, která plochu získala od dopravního podniku, ji totiž chystá zpoplatnit. V tuto chvíli se ještě řeší technické detaily a personální zajištění parkoviště, během června už ale budou muset řidiči sáhnout do peněženky.

„Parkování na zmíněné ploše je nutné regulovat," říká mluvčí ZOO Liberec Jan Kubánek. „Jedná se o pozemek, kam v průběhu roku odstavují svá vozidla návštěvníci celé lokality Lidových sadů a přilehlých městských lesů, slouží i pro Dětský koutek a večerní akce Kulturního domu Lidové sady. Těm se budeme snažit tuto možnost po většinu roku zachovat. Na druhou stranu musíme přistoupit i v rámci regulace provozu v ulicích v okolí nového vstupu do ZOO ke zpoplatnění této odstavné plochy."

Kdy se bude platit

Zpoplatnění tak ZOO chystá na dobu hlavní návštěvnické sezóny, tedy od června do září v čase od 8.00 do 17.00 hodin.

V měsících duben, květen, říjen a listopad se bude parkovné vybírat jen o víkendech. Parkovací poplatek bude činit 100 Kč na celých 9 hodin (8.00 17.00 hodin). Mimo uvedené měsíce a zmíněnou denní dobu bude parkování zdarma jako dosud. „Chápeme, že zpoplatnění nebude veřejností vítáno, ale kromě nutné regulace zohledňuje i to, že se jedná o exkluzivní parkovací místo, odkud je k pokladně ZOO 40 metrů. V současné době si ZOO nemůže dovolit pronájem plochy dotovat z vlastních zdrojů," uvádí Kubánek.

100 Kč Parkování na otočce vyjde na 100 Kč. V ceně bude 9 hodin v časech od 8 17. Placení se bude týkat hlavní návštěvnické sezóny, mimo sezónu se zpoplatní víkendy.

Reakce lidí už na sebe nenechávají čekat. „Hodně jezdím do ciziny, do Německa a Rakouska. Tam je zvykem, že parkoviště u návštěvnických atrakcí jsou zadarmo, protože už do nich platíte vstupné. Ale tady se jde pořád opačným směrem," říká Jan Koliha. Přidává se k němu i Jana Kodymová. „Už takhle je vstupné do ZOO celkem drahé. Když tam půjdeme jako rodina se dvěma dětmi, tak zaplatím čtyři stovky a teď další stovku za parkování? Nehledě na to, že v Lidových sadech se obecně nedá nikde pořádně zaparkovat, ani když vezete dítě na kroužek do Domu dětí, mělo by se to řešit nějak komplexně. Takhle jen docílí toho, že okolní ulice budou ještě víc ucpané než teď."

Fibichova a Riegrova beze změn

Poplatky za parkování v ulicích Fibichova a Riegrova zůstanou na stejné výši jako dosud. Tedy 50 Kč za auto na šest hodin. „Nižší cenou chceme motivovat návštěvníky k parkování právě v těchto ulicích a tedy co možná nejvíc odlehčit ulicím kolem budovy nového vstupu do ZOO. Levnější parkování s sebou nese nutnost dojít pěšky cca 500 m od auta ke vchodu do ZOO, ale to by nemělo nijak snížit návštěvnický komfort," říká Kubánek. Obyvatelé Fibichovy a Riegrovy ulice ale mají s parkováním návštěvníků ZOO své zkušenosti. „Jsou tu sice vyznačena rezidenční místa pro nás, ale dost často se stává, že tam někdo z návštěvníků parkuje a my pak nemáme kde stát," stěžuje si obyvatelka jednoho z domů. „Až to zpoplatní u otočky tramvaje, tak se obávám, že to tady bude ještě horší. Lidi budou hledat levnější místa a už se tu vůbec nehneme."

Další regulace

Parkování u ZOO je komplikované dlouhá léta, otevření nového vstupu u konečné tramvaje problém jen zvětšilo. „Kvůli novému vchodu většina řidičů míří automaticky k otočce a už tolik nevyužívá dosavadní parkovací místa kolem původního vchodu," říká primátor Tibor Batthyány. „Cílem zpoplatnění tak není zisk, ale regulace parkovacích míst v prostoru Lidových sadů. Změny se výhledově dotknou i Alšovy ulice. Řidiči tam svévolně parkují kde se dá, přitom ta silnice ani není k parkování určena, protože nesplňuje normy, aby tam po zaparkování zbylo ještě šest metrů na šíři. Takže tam budeme muset parkování také nějak zlegalizovat, dát tam dopravní značení a podobně." V plánu je rovněž světelný ukazatel obsazenosti parkoviště u otočky. „Když je o víkendu nějaká akce v PKO, do toho lidi do ZOO a do dětského koutku, tak se tady přes auta ani nedá projít," říká Ivan Drozd, který přes Alšovu ulici chodí denně se psem na procházku. „Takže je třeba s tím něco dělat, otázka je, jakým to bude způsobem."

Současná kapacita parkovacích ploch ve správě ZOO v ulicích Fibichova, Riegrova a na otočce tramvaje je zhruba 250 míst. Zahrada tak hledá další možnosti parkování, tak aby byly i v dosahu městské hromadné dopravy.

„Byly rozpracovány dvě studie, které by problematiku parkování u ZOO pomohly řešit, jsou však investičně náročné a tím i obtížně proveditelné v krátkém časovém horizontu," vysvětluje ředitel ZOO Liberec David Nejedlo. „Jedna varianta počítá s možnou výstavbou parkovacího domu na vnitřní ploše tramvajové smyčky, kde by byl potenciál asi 200 parkovacích míst. A nebo výstavbu terasovitého parkoviště v prostoru bývalého přírodního amfiteátru v lese za dětským koutkem, tam by byla možná kapacita až 250 parkovacích míst," upřesňuje Nejedlo. „Všechno to je ale zatím v rovině úvah," doplňuje primátor Batthyány. „Problém je i s tím, že Riegrova ulice je zjednosměrněná, s tím má mnoho mimo libereckých řidičů problémy. V každém případě je parkování v oblasti Lidových sadů jednou z priorit, která se v rámci nové koncepce parkování v městě Liberec bude řešit."

Autor: Jana Pavlíčková

9.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zámečnická dílna se sídlem v Mimoni zabývající se kusovou a malosériovou výrobou příjme do svých řad Svářeče - zámečníka., Požadujeme:, - Vyučení ve strojním oboru (strojní mechanik, zámečník, obráběč kovu, atd ), - Praxe výhodou, vhodné I pro absolventy , - Znalost svařování MIG, MAG, svářecí průkaz , - Znalost čtení technické výkresové dokumentace, - Ochotu učit se novým věcem a flexibilitu, Nabízíme:, - stabilní zaměstnání, - stravenky, - velmi dobré platové ohodnocení 110 - 150 kč / hodinu, - práci na jednu směnu ( dvě směny ) , - nástup ihned. Pracoviště: Gsz tooling s.r.o., Potoční, č.p. 143, 471 24 Mimoň. Informace: Jan Polák, +420 602 723 411.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..

Právo - Právo Právník 300 Kč

Podnikoví právníci Právník / Právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti: zajišťování metodické, konzultační a poradenské činnosti pro orgány města, legislativní zpracovávání návrhů právních předpisů města, koordinování vyřizování stížností, podnětů a petic, koordinování řešení složitějších otázek výkonu přenesené působnosti napříč jednotlivými útvary úřadu, připravování návrhů na uzavření veřejnoprávních smluv, vykonávání věcně a právně složitých agend zřizovatelských a zakladatelských funkcí, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Týdenní pracovní doba:20 hodin, Odměna: 300,- Kč/hod., Požadavky: , -vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda , -znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a teorie správního práva, zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, -dobrá orientace v právních předpisech z oblasti přenesené působnosti - zejm. na úseku všeobecné správy, pozemních komunikací a dopravy, územního plánování a stavebního řádu, živnostenského podnikání, životního prostředí a správního trestání, -velmi dobré komunikační schopnosti , -výborná znalost práce s MS Office, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce na adresu:, Městský úřad, oddělení personalistiky a mezd, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa, nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:24.08.2018 - 12:30 hodin (osobně, poštou). Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Střihač kůže - výrobní dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, - manuální zručnost, spolehlivost, aktivitu, dobrý zdravotní stav. , - znalost práce na PC, Jedná se o práci vestoje, 3 směnný nebo nepřetržitý provoz., Nástupní mzda činí 17.000 Kč. Po zapracování činí mzda až 24.000,-- Kč. , Zaměstnanci u nás mají tyto výhody:, - 13. plat, - Osobní konto, poukázky až 7000 Kč/ročně, - Jeden týden volna nad rámec dovolené, - Bonus za přítomnost – 3000 Kč za pololetí., Přesčasové příplatky nad zákonnou výši. 5 minut denně navíc na přestávky, Penzijní připojištění 2% ze mzdy, - Dotované stravování., - Organizace dopravy do míst, kam veřejná doprava nejezdí., - Zdravotní program. , Pořádáme celou řadu akcí pro naše zaměstnance:, - Letní párty, - Vánoční párty, - Květiny k MDŽ, - Vánoční dárky, - Mikulášské balíčky , Pozice je vhodná pro absolventy.. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod česká lípa, Dubická, č.p. 1800, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Spilková, +420 487 803 402.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku vpravo).
19

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

V České Lípě proběhl další ročník předávání cen Křesadlo. Komise vybrala šest dobrovolníků z Libereckého kraje.

Znáte lidi, kteří nezištně pomáhají? Dejte o nich vědět

EuroHry Doksy chystají novinky

Doksy - Posledních devět míst zbývá do zaplnění kapacity letošního 15. ročníku EuroHer Doksy. 

Cyklostezka Panenský potok vznikne mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň

Liberecký kraj – Do sedla. Liberecký kraj podpoří cyklisty, v plánu jsou nové trasy.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Nelegální obchod s tygry bujel na Českolipsku

/VIDEO/ Čerstvě zastřeleného tygra, kůže kočkovitých šelem i zamražená těla dalších chráněných živočichů objevili celníci ve spolupráci s policií při raziích na Českolipsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT