VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší tvaroh v kraji vyrábí v sýrárně na kolečkách

Liberecký kraj - Liberecký kraj a agrární rada vyhlásily nositele značky Regionální potravina.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Spokojená ovce z Farmy LukavaFoto: lukava.net

Liberecký kraj už zná své nejlepší řezníky, pivovarníky, pekaře či mlékaře. Minulý týden se porota rozhodla, komu udělí značku Regionální potravina, která by měla zaručit kvalitu i dobrou chuť zakoupeného výrobku.

SÝRY V MARINGOTCE

Jedním z letošních vítězů jsou také manželé Rosenbaumovi, kteří uspěli se svým bio tvarohem vyrobeným z ovčího mléka.

Ovce z Farmy Lukava se pasou v jednou z nejvzdálenějších cípů Liberecka v Dětřichovci u Jindřichovic pod Smrkem.

„Jsme asi jediná sýrárna na kolečkách ve střední Evropě," popsala trochu s nadsázkou Jana Rosenbaumová jejich domácí mlékárenskou výrobnu, kterou si zařídili v maringotce.

METODA POKUS OMYL

Autorkou většiny receptů, tedy i vítězného bio tvarohu je sama farmářka. „Nemám v tomto oboru žádné vzdělání. Byla jsem na školeních a pak hlavně metoda pokus omyl," líčí své sýrařské začátky před lety. Podle ní si nakonec sami zákazníci určí, jaké sýry se budou vyrábět.

Farma Lukava zpracovává pouze ovčí mléko.

„Vyrábíme řadu produktů, které prodáváme buď ze dvora nebo na trzích," vysvětlila farmářka. Na sýry či tvarohy s etiketou Farma Lukava však mohou zákazníci narazit i v několika prodejnách v Liberci a okolí. „Těch prodejniček není moc, ale od letoška si slibujeme velký posun, chceme totiž rozjet sýrové bedýnky," upozorňuje Jana Rosenbaumová.

SÝRY V BEDÝNCE

Sýrové bedýnky by měly být jakousi obdobou stále populárnějších zeleninových bedýnek. „Budeme je dodávat jednou za týden nebo za čtrnáct dní a produkty v nich se budou obměňovat. Jen některé zůstanou stejné, například oceněný bio tvaroh," popsala farmářka, jak si zajistit přísun kvalitních potravin přímo do domu. Komu se nechce čekat, může se na Farmu Lukava vypravit rovnou. „Jen je lepší zavolat, abychom byli doma," upozorňuje farmářka.

Malou, rodinnou farmu obhospodařují pouze manželé Rosenbaumovi a pro pouhé dva páry rukou je tady práce až nad hlavu. „Přes sezónu musíme denně podojit téměř padesát ovcí," upozornila farmářka s tím, že do práce už se musí zapojovat i děti.

Farma se specializuje na chov ovce východofríské, která se využívá pouze na mléko. Vlna sice použitelná je, ale spíše než na svetr se s ní vycpávají například polštáře.

Autor: Gabriela Volná Garbová

3.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení