Nejprve pracovala ve sklárně, pak se rozhodla založit internetový obchod s bižuterií. Nakonec šperky začala sama vyrábět. Ve středu Janu Havrdovou ocenili odborníci, zvítězila v krajském kole soutěže Živnostník roku.

Živnostník roku1. Jana Havrdová, výroba bižuterie
2. Jan Hradecký, pěstování česneku
3. Anna Ondřejíková, chov ovcí
Firma roku1. HOKAMI CZ
2. Doska Česká Lípa
3. Jizerská porcelánka

Šperky Havrdová prodává a vyrábí na zámku v Sychrově, své šperkařství tam propojila i s vinotékou. „Technologii skla se navíc chystám vyučovat na železnobrodské sklářské škole," dodala oceněná živnostnice.

Na středečním slavnostním večeru volili také nejúspěšnější firmu Libereckého kraje. Nejvíce zaujala rodinná společnost HOKAMI CZ, která podniká v oboru elektroniky. Porotci ocenili hlavně celkový přístup firmy sídlící v liberecké průmyslové zóně. Součástí firemního areálu je i jezero nebo chov ovcí a koz. „Kombinace výroby elektroniky a ekologické filosofie je více než inspirativní," vysvětlila porotkyně Martina Lešová.

Jana Havrdová i firma HOKAMI se v prosinci utkají s vítězi z dalších krajů v celostátním finále. Obě soutěže pořádá už pojedenácté vydavatelství Economia. V Libereckém kraji letos porotci vybírali ze 463 firem a živnostníků.

Titul Odpovědná firma roku 2016 si cenu odnesla společnost Doska Česká Lípa, která se zabývá specializovanými dodávkami železniční techniky.