Šetrné a méně bolestivé odstranění nosních mandlí nyní nabízí nemocnice v Mladé Boleslavi. Díky sponzorům má tamní ORL přístroj, který na rozdíl od klasického odstranění nosní mandle nepoužívají ostré chirurgické nástroje a nevyvíjí se žádný tlak na krční páteř dítěte.

Jako první novou metodu vyzkouší právě dětský pacient a to v polovině února. „Problémy s nosními mandlemi u dětí způsobují velkou nemocnost, často souvisí i s poruchami dýchání, chrápáním nebo nedoslýchavostí. Tyto potíže mohou být touto metodou šetrně odstraněny a vrátí dítě do běžného školního a předškolního života ve velmi krátké době. Přibližně dva až tři dny trvá rekonvalescence,“ řekl primář ORL Karel Podhola.

Sonda během zákroku odsává narušenou tkáň a ihned se pomocí plasma sondy staví i případné krvácení.

Rychlá práce

Do této doby mohli Českolipané k zákroku odstranění nosní mandle využít nemocnici v Liberci či v Praze. Ambulanční doba bývá většinou dva dny. V Boleslavi jde pacient ještě tentýž den po zákroku domů.

Nová metoda
Výhodou této metody je, že se na rozdíl od klasického odstranění nosní mandle nepoužívají ostré chirurgické nástroje kyrety, čím se netraumatizuje spodina nosohltanu a nevyvíjí se žádný tlak na krční páteř dítěte. Tkáň nosohltanu je během zákroku vystavena teplotě 40 70° Celsia, čímž se zkracuje doba hojení, pooperační bolesti jsou obvykle mírnější.

„Výkon se provádí ambulantně, tedy během jednodenní hospitalizace. Nástup na ORL je v 6:30 ráno a propuštění stejný den kolem 15:00 hodin. Celý výkon trvá dvacet až čtyřicet minut. Výhodou také je, že po celou dobu pobytu dítěte v nemocnici, kromě operačního sálu, může být přítomen jeden z rodičů,“ dodává doktor Radek Langer, který absolvoval kurz chirurgie koblační plazmou v Londýně.

V budoucnu se předpokládá další rozšíření možností využití koblační plazmy. Efektivně je využívána i k odstranění krčních mandlí u pacientů každého věku, provádění takzvaných turbinoplastik, což jsou zmenšeniny nosních skořep bez poškození sliznice u pacientů s poruchou dýchání nosem.

Nic není zadarmo

Zakoupení přístroje stálo nemocnici 250 tisíc korun a 50 tisíc korun stála optika. Nemocnice mohla tento přístroj pořídit díky podpoře společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav, která na nákup věnovala částku 100 tisíc korun.

Použití plasmy je draze zaplacený komfort pro dítě i rodiče. Dosud ho totiž nehradí ani na něj nepřispívají zdravotní pojišťovny. Cena tohoto nadstandardního výkonu je 11 tisíc korun.