V posledním roce bylo nemocných devět z deseti dětí. Úraz vyžadující lékařské ošetření někdy utrpěla necelá polovina z nich. Hospitalizaci v nemocnici už v Libereckém kraji zažilo 50 procent dětských pacientů. Na jednoho dětského lékaře tady připadá 5 994 ošetření, což je o 345 více než celorepublikový průměr. Ošetřování nemocného či zraněného dítěte se kvůli rostoucí nemocnosti stává finanční hrozbou pro stále víc domácností.

Pouhá měsíční péče o nemocného potomka by byla velkou ránou pro hospodaření tří čtvrtin rodin v Libereckém kraji. Ještě více by se ale dotkla matek samoživitelek. Své o tom ví i Ilona Pořízková, jejíž syn nedávno prodělal angínu.

close Infografika. zoom_in „Musela jsem s ním zůstat několik dní doma. Naštěstí mi zbyla dovolená, tak jsem si ji vybrala. Když se synovi udělalo lépe, nechala jsem ho doma s babičkou a já jsem šla do práce," popisuje matka osmiletého Patrika.

Ošetřovné nestačí

Čerpat ošetřovné, na které má nárok každý rodič starající se o nemocné nebo zraněné dítě, ji ani nenapadlo. Dostala by na něm totiž mnohem méně než za dovolenou v práci. S příjmem 18 tisíc měsíčně by za jeden den ošetřování dostala jen 320 korun.

„Výše ošetřovného odpovídá výpočtu nemocenské a je vypláceno jen po dobu 9 dní, u samoživitelů 16 dní. Finančně není příliš výhodné a ne vždy odpovídá potřebné době pro ošetřování dítěte. I proto volí řada rodin alternativní možnosti," říká Helena Lazosová, marketingová ředitelka ING Životní pojišťovny.

Podle průzkumu, který si pojišťovna nechala provést, by se 37 procent rodičů u nemocného dítěte střídalo tak, aby nechyběli v zaměstnání. Necelá třetina rodin se proti výpadku příjmu chrání pojištěním. Čtvrtina lidí spoléhá na úspory a finanční rezervu. Méně než desetina domácností počítá s pomocí rodiny ať už formou půjčky nebo hlídání.

Nemoc dětem hrozí víc než úraz

Více rodičů se přitom bojí, že jejich dítě postihne zákeřná nemoc, než že se zraní. Nemocem se nejčastěji brání důrazem na zdravý životní styl, ale i pravidelným chozením na preventivní prohlídky. Necelá třetina rodičů je ale podle průzkumu skeptická a myslí si, že onemocnění dítěte předcházet nelze. Pravdu však mají jen částečně.

„Důraz na základní prevenci je zásadní. Proti mnoha infekčním nemocem se lze účinně očkovat. Některým závažným onemocněním ale s jistotou předcházet nelze, ať už kvůli způsobu přenosu nebo dědičným dispozicím," přiznává lékařka Zuzana Vančíková.

close Infografika. zoom_in

Nemocnost dětí a mládeže se zvyšuje už od roku 1997. „Každoročně přibývá například dětí trpících obezitou. Jejich počet se od poloviny 90. let ztrojnásobil, v Libereckém kraji převyšuje celorepublikový průměr dokonce o několik procent," zdůrazňuje Vančíková.

Kromě obezity se v Libereckém kraji vyskytuje i více dětí s astmatem. Často se tu objevují i nemoci endokrinní a nervové soustavy.

Když díte stůně• Na jednoho dětského pacienta připadá průměrně 6 lékařských ošetření ročně.
• V nemocnici už muselo být hospitalizováno 52 % dětí v Ústeckém kraji.
• Polovina hospitalizací bývá kratší než jeden týden. Většinou je ale nutná domácí rekonvalescence či doléčení.
• Pojištění pro děti má pro případ úrazu sjednáno 60 % rodičů, pro případ závažných onemocnění jen necelá třetina.
• Měsíční péče o nemocné dítě by výrazně ovlivnila rozpočet 71 % domácností v Ústeckém kraji.
• Pouhých 13 % rodičů by delší výpadek příjmu neovlivnil.