Nemocnice před několika lety vedla kampaň, která pomohla tomu, že ji takřka vymizely případy těžkých poškození páteře a mích po skocích do vody.

O letošních prázdninách už ale má tři případy s doživotními následky. „Lidé skákali do vody, aniž by si uvědomili, že tam není dostatečná hloubka. To se v těchto dnech týká i míst, kde je obvykle hloubka dostatečná. Vody ale v mnoha nádržích ubylo a někteří si to neuvědomují," popsal lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci a přednosta krajské traumatologie Richard Lukáš.

Přibývá i zraněných motorkářů

Lékařský ředitel k větší opatrnosti nabádá i motocyklisty, i těch o letošním létě nemocnice nezvykle hodně ošetří. Záchranáři denně přivezou na libereckou traumatologii v průměru dva motocyklisty. „V našem traumacentru jsme od června přijali 117 pacientů po motonehodě, a za posledních 40 dní letošních prázdnin je to už 81 lidí," upřesnil přednosta Richard Lukáš.

Podle něj přijali řadu motocyklistů s mnohočetnými poraněními nohou, břišních orgánů, hrudníku a pánve. Léčení každého takového pacienta vyžaduje několik po sobě jdoucích operací a akutní péči na ARO nebo jednotkách intenzivní péče, která trvá obvykle čtyři až 14 dní. Dalších zhruba šest týdnů zůstávají v péči zdravotníků na standardních lůžkách, než mohou odejít do domácího léčení. „Boj o život takových pacientů trvá dlouhé hodiny, a i přes veškerou péči může skončit smrtí. Jeden takový život se nám ani přes maximální úsilí a třináctihodinový boj nepodařilo vyhrát," řekl Lukáš.

Zmarněné životy, peníze na léčbu

Většinou se podle něj jedná o naprosto zbytečná zranění, jimž se dalo předejít. Léčba těžce zraněných je navíc velmi nákladná. „Jen v červenci jsme měli deset pacientů s polytraumatem. Léčba jednoho z nich stála více než milion korun a ve dvou dalších případech přesáhla částku 500 000 korun," řekla ekonomická ředitelka Hana Jelínková.