Svůj hlas straně dalo necelých 13 procent voličů, skončila hluboko v poli, na čtvrtém místě. Ačkoliv se její zástupci účastní vyjednávání o koalici, je velká možnost, že na nadcházející 4 roky skončí v opozici.

„Z volebního výsledku jsem velmi zklamaný, stejně i z malé volební účasti. Je evidentní, že převážně naši voliči zřejmě zůstali doma. Styl kampaně, kterou vedli SLK a Změna, která byla spíše konfrontační a útočná proti ČSSD u voličů zabrala. Další důvody našeho neúspěchu teprve budeme analyzovat," okomentoval situaci v okamžiku, kdy byly výsledky jasné, předseda krajské organizace ČSSD Robert Dušek. V neděli pak oznámil, že kvůli neúspěchu strany ve volbách nabídne k dispozici své místo předsedy.

Rozčarování z nevalného konce bylo patrné i na dalších sociálních demokratech. Atmosféra ve štábu, kde sledovali průběh voleb, byla ponurá. Za ČSSD nakonec bude sedět na kraji jen 7 zastupitelů.

„Myslím, že hlavním důvodem, proč jsme získali tak málo procent je, že jsem nedokázala se svým týmem přesvědčit voliče o našem čtyřletém vedení kraje. To vnímám jako velkou prohru. Lidé dali přednost regionálním uskupením. Důvěra lidí ve vedení ČSSD zřejmě není taková," uvedla k debaklu své strany její jednička z kandidátky Lenka Kadlecová.

Podle jejího vyjádření neměla strana ani špatnou kampaň, která podle některých byla zaměřena spíš na celostátní témata než na regionální, která by oslovila místní lidi. „Náš program byl zaměřený na konkrétní témata, která trápí tento kraj. Například pro mě byla nejdůležitější otázka řešení nezaměstnanosti a tam se nedomnívám, že by třeba toto chtěly místní regionální strany konkrétně řešit. Jejich kampaň byla postavena na otevřenosti a transparentnosti, to ale máme ve volebním programu i my. Ale úspěšnější byli oni," podivovala se Kadlecová.

ČSSD podle Kadlecové nyní od stran, které je vystřídají ve vedení kraje, očekává, že začnou podávat trestní oznámení, která avizovaly už před volbami.

„Strach z toho nemáme. Trestní oznámení může podávat každý na každého, ukáže se teprve, zda to dojde do úplného konce," poznamenala Kadlecová.