VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů nabídne gospel, kavárnu i výrobnu mýdla

Liberecký deník – Koncerty i prohlídky běžně nepřístupných zákoutí. Tento pátek se v kraji otevře 61 kostelů a modliteben.

21.5.2018
SDÍLEJ:

Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích.Foto: Deník / Petr Zbranek

Začalo to nenápadně. Před 22 lety se v Rakousku domluvilo prvních pět farností. Od té doby se Noc kostelů koná v polovině Evropy. Od roku 2009 také u nás. „Noc kostelů je tu proto, aby ukázala, co se v nich zajímavého děje a co za bohatství a krásu skrývá,“ říká liberecký arciděkan Radek Jurnečka, který je zároveň farářem největšího libereckého kostela sv. Antonína Velikého v centru Liberce.

Tady tradičně zpřístupní věž kostela, odkud je neobvyklý výhled na celé město. Připraveny jsou také komentované prohlídky. „Návštěvníkům se otevře i zahrada v nedalekém kostele sv. Kříže tak, aby lidé měli možnost vidět kostel i z jiných úhlů a pohledů,“ popisuje farář Jurnečka.

Tam, kam může jen farář

Také v samotných kostelích mohou lidé navštívit nezvyklá místa. Třeba vstoupit do presbytáře nebo do prostor kněžiště, kde se běžně pohybují jen ti, kteří slouží bohoslužby kněží a ministranti. „Jsou tam věci, třeba drobné fresky, které neuvidíte, dokud se na ně nepodíváte z bezprostřední blízkosti. A Noc kostelů je možnost jak lidi učit číst z těch obrazů, vitráží i soch, aby viděli, jaké poselství nám tu naši předkové zanechali,“ říká arciděkan.

Podle nejvyššího duchovního správce severních Čech biskupa Jana Baxanta je Noc kostelů příležitost připomenout si naši křesťanskou kulturu a opřít se o její hodnoty. „Uvědomit si, že křesťanství není odbytou záležitostí k zasunutí do minulosti,“ říká biskup. Zároveň ale připomíná, že kostely původně nesloužily jako turistické objekty. „Naši předkové je nestavěli jako památníky a muzea, ale byla to pro ně místa, kde čerpali nové síly k životu,“ dodává.

Původní význam památek připomíná i krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. „I když je česká společnost považována za víceméně ateistickou, mnoho z nás vyhledává kostel či modlitebnu jako místo pro zklidnění, urovnání myšlenek, místo, kde můžeme být sami se sebou,“ doplňuje Vinklátová. Podle ní mají sakrální stavby zároveň důležitou historickou hodnotu. „Na jejich výzdobě se podíleli významní architekti, stavitelé a umělci té které doby,“ dodává. Také připomíná, že řada kostelů dnes zároveň slouží jako prostor pro koncerty, přednášky nebo zajímavá setkání.

Setkání se světci 

Přesně takové čeká třeba návštěvníky baziliky v Hejnicích na Liberecku, významném poutním místě v kraji, jehož klášter dřív sloužil františkánům. Řádu, který založil ve 13. století bývalý bohatý šlechtický synek, jenž našel smysl života v pomoci druhým. Mimo jiné to byl právě on, kdo v naší kultuře zavedl tradici betlémů, když v Itálii jako první zinscenoval scénu narození Ježíše s živými zvířaty. O stále živé tradici řádu, historii kláštera i baziliky v Hejnicích a zdejších osobnostech bude zájemcům vyprávět páter Pavel Kejdana, který je jedním z několika libereckých františkánů a bývalý ruprechtický farář. V Hejnicích se stejně jako v Horní Řasnici na Frýdlantsku také můžete setkat s přednáškou známého historika Milana Svobody.

Se zajímavou historií, svázanou s patronkou našeho kraje, šlechtičnou a později svatořečenou Zdislavou z Lemberka se lidé mohou seznámit i na dalším poutním místě, bazilice sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Kromě přednášek je tu připravena také středověká zahrada pro děti nebo taneční vystoupení.

Traband a mýdlo

Za návštěvu stojí i unikátní secesní kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou, dílo významného architekta, jabloneckého rodáka a absolventa liberecké průmyslovky Josefa Zascheho. Secesních kostelů je přitom u nás jen několik. „Na tomto krásném kostele je vidět, jak byli němečtí luteráni a starokatolící ochotni k experimentům a nového stylu secese se nebáli,“ upozornil na tuto zajímavost historik architektury Zdeněk Lukeš.

Celkem se letos v kraji otevře 61 kostelů a modliteben. Raritou je třeba kostel sv. Šimona a Judy v Žibřidicích u Liberce, který byl dlouhá léta nepřístupný a veřejnosti se poprvé otevře po šedesáti letech.

Lidé budou moci nahlédnout i pod pokličku některých farností. Zjistí, že třeba ve františkánském kostele v Liberci Ruprechticích provozují kavárnu a ve Volfarticích na Českolipsku se pochlubí farní výrobnou mýdel. Připravena je i řada koncertů. V kostele v Horní Libchavě vystoupí třeba kapela Traband, ve Vratislavicích Gospel Generation.

Noc kostelů na Českolipsku

Brenná, kostel sv. Jana Křtitele
15.30-17.30: Komentovaná a individuální prohlídka kostela

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Po celý večer: Výstava obrazů Pavla Macáka „Krajina mého života“
17.00-18.00: Podvečer varhanní hudby a poezie (Na vzácných Jehmlichových varhanách představí svůj program českolipská umělkyně Eva Navrátilová a přednesem poetického slova pořad doplní manželé Truncovi.)
17.05-18.30: Varhanní koncert (Eva Navrátilová)
17.30-18.30: Poetické texty ke slyšené hudbě přednesou manželé Truncovi
18.30-19.00: Chvíle ztišení, kdy v tichu kostela si může každý zapálit svíčku přání, vzpomínek a díků a meditovat

Dubnice, kostel Narození Panny Marie
16.00-16.30: Hudební vystoupení skupiny Unknown Band z Jablonného v Podještědí
16.00-18.00: Výstava prací dětí ze ZŠ a MŠ Dubnice
16.00-18.00: Výstava historických fotografií
17.00-18.00: Hudební vystoupení - kytara a flétna 

Horní Libchava, kostel sv. Jakuba Většího
20.00: Koncert Jarda Svoboda - Traband

Jezvé, kostel sv. Vavřince
18.00-18.05: Zvonění 
18.05-18.15: Přivítání duchovním správcem P. Stanislavem Přibylem
18.15-19.00: Komentovaná prohlídka kostela (provází J. Kurešová z NPÚ Liberec)
19.00-20.15: Michna: Loutna česká (Koncert souboru Ensemble Inégal s průvodním slovem muzikologa P. Daňka. Pod záštitou J. Volfové, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje)
20.15-20.45: Dobroty z kuchyní našich farnic 
20.45-21.30: Sv. Vavřinec - mučedník charity (povídání o patronovi kostela, P. Stanislav Přibyl) 
21.30-22.15: Mariánská úcta v dnešní době  (hovoří K. Bendová, manželka zemřelého disidenta a politika V. Bendy) 
22.15-22.45: Noční život v kostelech (povídání o netopýrech s D. Horáčkem)
22.45-23.00: Závěrečná modlitba

Kamenický Šenov, kostel Narození sv. Jana Křtitele
18.00-22.00: "300 svíček k narozeninám"- kostel letos slaví 300 let        
Barokní preludia a improvizace mistra varhaníka 
Pár slov o oslavenci (komentované prohlídky kostela i kostelní věže) 
Na jednu noc architektem aneb vyrob si svůj kostelík (výtvarné dílny) 
Barokní kostel v Šenově, barokní Šenov v kostele (výstava dětských prací) 
Budiž světlo (netradiční osvětlení interiéru i exteriéru kostela) 

Mimoň, kostel sv. Petra a Pavla

Nový Bor, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Nový Bor – Arnultovice, kostel sv. Ducha
20.00-22.00: Večer hudby a poezie zahájí naše zvony
20.05-21.00: Vokální hudba (Bach, Hassler, Charpentier, Dvořák, spirituály), společný zpěv, varhanní hudba (Bach, Pachelbel) a umělecké čtení (Velepíseň lásky)
21.00-21.30: Chvíle ztišení, kdy ve slabě osvětleném kostele si může každý zapálit svíčku přání, vzpomínek a díků a meditovat

Polevsko, kostel Nejsvětější Trojice

Stráž pod Ralskem, kostel sv. Zikmunda

Velenice, kostel Nejsvětější Trojice
Kostel bude z organizačních důvodů veřejnosti zpřístupněn v sobotu 26. května 2018.
10.30-11.30: Komentovaná prohlídka kostela, možnost rozhovorů s knězem

Volfartice, kostel sv. Petra a Pavla
18.00-18.45: Koncert vážné hudby (komorní kytarový orchestr paní Zdislavy z Lemberka pod vedením K. Suchánkové a hosté z kapely Protiproud zazpívají hudební ukázky od gregoriánského chorálu až po současnost)
18.45-19.30: Prohlídka kostela (povídání o historii s prohlídkou kostela a možností návštěvy běžně nepřístupných míst včetně půdy, věže i zvonu)
19.30-20.00: Varhany (komentovaná prohlídka varhan s hudebními ukázkami a nahlédnutím do útrob stroje)
20.00-21.00: Mýdlárna Koukol a občerstvení  (komentovaná prohlídka farní mýdlárny s občerstvením na faře)
21.00-21.45: Rockový koncert (koncert křesťanské Kapely Protiproud a hostů)
21.45-22.00: Afterparty (ochutnávka mešního vína na faře s možností rozhovorů)

Zahrádky, kostel sv. Barbory
18.00-22.00: Komentovaná prohlídka kostela, hrobky, zvonice
18.00-18.05: Rozezní se zvony
18.10-18.30: Hudební vystoupení dětí farnosti
18.40-19.20: Lukáš Tesař - řezbář, drobné výrobky a beseda
19.30-20.15: Jan Hašek - varhany, klasická hudba

Zákupy, kostel sv. Fabiána a Šebestiána
18.00-18.05: Zvon sv. Filip z roku 1508 oznámí zahájení 6. NK v Zákupech, slovo na úvod
18.10-18.35: Zpíváme pro radost (pásmo písniček zazpívají děti ze zákupského Sborečku)
18.40-22.00:¨Individuální, nebo komentovaná prohlídka kostela, možnost duchovních rozhovorů s knězem
20.00-21.00: Objevujeme kouzlo varhanní hudby (vystoupení varhanice E. Navrátilové)
21.00-22.00: Individuální, nebo komentovaná prohlídka kostela, rozhovory s knězem, chvíle ztišení a zamyšlení, rozsvícení svíček  

Podrobnosti o programu jednotlivých kostelů naleznete na www.nockostelu.cz.

Autor: Jana Švecová

21.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 86 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník, MD, kontrola, balení - LINKUŽ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.1 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Náplň práce:, -manipulace se sklem,, -balení a jeho kontrola,, -kontrola vad a její vyhodnocování,, -další práce dle pracovní náplně,, -nepřetržitý provoz - 12-ti hodinové směny (ranní, noční)., Požadujeme:, -věková hranice 18+,, -manuální zručnost, aktivní přístup k zadaným úkolům,, -zdravotní způsobilost,, -časová flexibilita, komunikativnost,, -pečlivost, spolehlivost, smysl pro pořádek, ochota zaučit se., Nabízíme:, -práci na DPP (Dohoda o provedení práce),, -zajímavou práci, odborné zaškolení., V případě Vašeho zájmu volejte na tel. č. 487 742 549 nebo 601 365 565 nebo pište na e-mail: kamila.adamkova@crystalex.cz.. Pracoviště: Crystalex cz, s.r.o. - 001, B. Egermanna, č.p. 634, 473 01 Nový Bor. Informace: Kamila Adámková, +420 487 742 549,601 365 565.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: činnosti dle vyhlášky 50/78 Sb. - samostatné činnosti na elektrických zařízeních dle § 6 vyhl. 50/78 Sb., - samostatnost, schopnost vyznat se v technické dokumentaci, ŘP sk. B, Jedná se o dvousměnný provoz, Nabízíme: Závodní stravování, příspěvek na dovolenou., První kontakt emalem, telefonicky nebo osobně na adrese: Děčínská 1699, Česká Lípa v době od 8:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa děčínská, Děčínská, č.p. 1699, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Tomáš Čmuchálek, +420 602 323 481(8:00-14:00hod.).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 16 270 Kč

Sanitáři Sanitář operačních sálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16270 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme ukončené základní vzdělání, sanitářský kurz, očkování proti žloutence typu B a praxe výhodou, morální a občanskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 110 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant s obsluhou VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 143 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : vzdělání střední s výučním listem, oprávnění k obsluze VZV- praxe NUTNOSTÍ, spolehlivost, zručnost, profesní životopis pro výběrové řízení., Nabízíme : pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Práci v perspektivní dynamicky se rozvíjející společnosti, nový moderní výrobní závod, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, masáže hrazené zaměstnavatelem, pitný režim zdarma, příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění, příjemné pracovní prostředí, zajímavou a zodpovědnou práci., První kontakt emailem nebo osobně.. Pracoviště: Modus, spol. s r.o. - areál bývalé žosky, Dubická, č.p. 3274, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Tučková, +420 484 847 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benátská! 2017 v plném proudu.
500

FOTO, VIDEO: Benátská má letos nabito. Konkurence se nebojí

Herečka Jiřina Bohdalová navštívila 22. června Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou u příležitosti ražby zlaté mince s Pařezovou chaloupkou.
12

FOTO: Česká herečka Jiřina Bohdalová má minci

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté odkláněli dopravu na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata oslaví 90 let

Jizerské hory – Oslava jubilea chaty v Bedřichově proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

FOTO: Lustry z Šenova zamířily do celého světa

Kamenický Šenov – Bar v Las Vegas, restaurace v Dubaji i resort v čínském Macau.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT