VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů nabídne gospel, kavárnu i výrobnu mýdla

Liberecký deník – Koncerty i prohlídky běžně nepřístupných zákoutí. Tento pátek se v kraji otevře 61 kostelů a modliteben.

21.5.2018
SDÍLEJ:

Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích.Foto: Deník / Petr Zbranek

Začalo to nenápadně. Před 22 lety se v Rakousku domluvilo prvních pět farností. Od té doby se Noc kostelů koná v polovině Evropy. Od roku 2009 také u nás. „Noc kostelů je tu proto, aby ukázala, co se v nich zajímavého děje a co za bohatství a krásu skrývá,“ říká liberecký arciděkan Radek Jurnečka, který je zároveň farářem největšího libereckého kostela sv. Antonína Velikého v centru Liberce.

Tady tradičně zpřístupní věž kostela, odkud je neobvyklý výhled na celé město. Připraveny jsou také komentované prohlídky. „Návštěvníkům se otevře i zahrada v nedalekém kostele sv. Kříže tak, aby lidé měli možnost vidět kostel i z jiných úhlů a pohledů,“ popisuje farář Jurnečka.

Tam, kam může jen farář

Také v samotných kostelích mohou lidé navštívit nezvyklá místa. Třeba vstoupit do presbytáře nebo do prostor kněžiště, kde se běžně pohybují jen ti, kteří slouží bohoslužby kněží a ministranti. „Jsou tam věci, třeba drobné fresky, které neuvidíte, dokud se na ně nepodíváte z bezprostřední blízkosti. A Noc kostelů je možnost jak lidi učit číst z těch obrazů, vitráží i soch, aby viděli, jaké poselství nám tu naši předkové zanechali,“ říká arciděkan.

Podle nejvyššího duchovního správce severních Čech biskupa Jana Baxanta je Noc kostelů příležitost připomenout si naši křesťanskou kulturu a opřít se o její hodnoty. „Uvědomit si, že křesťanství není odbytou záležitostí k zasunutí do minulosti,“ říká biskup. Zároveň ale připomíná, že kostely původně nesloužily jako turistické objekty. „Naši předkové je nestavěli jako památníky a muzea, ale byla to pro ně místa, kde čerpali nové síly k životu,“ dodává.

Původní význam památek připomíná i krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. „I když je česká společnost považována za víceméně ateistickou, mnoho z nás vyhledává kostel či modlitebnu jako místo pro zklidnění, urovnání myšlenek, místo, kde můžeme být sami se sebou,“ doplňuje Vinklátová. Podle ní mají sakrální stavby zároveň důležitou historickou hodnotu. „Na jejich výzdobě se podíleli významní architekti, stavitelé a umělci té které doby,“ dodává. Také připomíná, že řada kostelů dnes zároveň slouží jako prostor pro koncerty, přednášky nebo zajímavá setkání.

Setkání se světci 

Přesně takové čeká třeba návštěvníky baziliky v Hejnicích na Liberecku, významném poutním místě v kraji, jehož klášter dřív sloužil františkánům. Řádu, který založil ve 13. století bývalý bohatý šlechtický synek, jenž našel smysl života v pomoci druhým. Mimo jiné to byl právě on, kdo v naší kultuře zavedl tradici betlémů, když v Itálii jako první zinscenoval scénu narození Ježíše s živými zvířaty. O stále živé tradici řádu, historii kláštera i baziliky v Hejnicích a zdejších osobnostech bude zájemcům vyprávět páter Pavel Kejdana, který je jedním z několika libereckých františkánů a bývalý ruprechtický farář. V Hejnicích se stejně jako v Horní Řasnici na Frýdlantsku také můžete setkat s přednáškou známého historika Milana Svobody.

Se zajímavou historií, svázanou s patronkou našeho kraje, šlechtičnou a později svatořečenou Zdislavou z Lemberka se lidé mohou seznámit i na dalším poutním místě, bazilice sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Kromě přednášek je tu připravena také středověká zahrada pro děti nebo taneční vystoupení.

Traband a mýdlo

Za návštěvu stojí i unikátní secesní kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou, dílo významného architekta, jabloneckého rodáka a absolventa liberecké průmyslovky Josefa Zascheho. Secesních kostelů je přitom u nás jen několik. „Na tomto krásném kostele je vidět, jak byli němečtí luteráni a starokatolící ochotni k experimentům a nového stylu secese se nebáli,“ upozornil na tuto zajímavost historik architektury Zdeněk Lukeš.

Celkem se letos v kraji otevře 61 kostelů a modliteben. Raritou je třeba kostel sv. Šimona a Judy v Žibřidicích u Liberce, který byl dlouhá léta nepřístupný a veřejnosti se poprvé otevře po šedesáti letech.

Lidé budou moci nahlédnout i pod pokličku některých farností. Zjistí, že třeba ve františkánském kostele v Liberci Ruprechticích provozují kavárnu a ve Volfarticích na Českolipsku se pochlubí farní výrobnou mýdel. Připravena je i řada koncertů. V kostele v Horní Libchavě vystoupí třeba kapela Traband, ve Vratislavicích Gospel Generation.

Noc kostelů na Českolipsku

Brenná, kostel sv. Jana Křtitele
15.30-17.30: Komentovaná a individuální prohlídka kostela

Česká Lípa, kostel Mistra Jana Husa
Po celý večer: Výstava obrazů Pavla Macáka „Krajina mého života“
17.00-18.00: Podvečer varhanní hudby a poezie (Na vzácných Jehmlichových varhanách představí svůj program českolipská umělkyně Eva Navrátilová a přednesem poetického slova pořad doplní manželé Truncovi.)
17.05-18.30: Varhanní koncert (Eva Navrátilová)
17.30-18.30: Poetické texty ke slyšené hudbě přednesou manželé Truncovi
18.30-19.00: Chvíle ztišení, kdy v tichu kostela si může každý zapálit svíčku přání, vzpomínek a díků a meditovat

Dubnice, kostel Narození Panny Marie
16.00-16.30: Hudební vystoupení skupiny Unknown Band z Jablonného v Podještědí
16.00-18.00: Výstava prací dětí ze ZŠ a MŠ Dubnice
16.00-18.00: Výstava historických fotografií
17.00-18.00: Hudební vystoupení - kytara a flétna 

Horní Libchava, kostel sv. Jakuba Většího
20.00: Koncert Jarda Svoboda - Traband

Jezvé, kostel sv. Vavřince
18.00-18.05: Zvonění 
18.05-18.15: Přivítání duchovním správcem P. Stanislavem Přibylem
18.15-19.00: Komentovaná prohlídka kostela (provází J. Kurešová z NPÚ Liberec)
19.00-20.15: Michna: Loutna česká (Koncert souboru Ensemble Inégal s průvodním slovem muzikologa P. Daňka. Pod záštitou J. Volfové, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje)
20.15-20.45: Dobroty z kuchyní našich farnic 
20.45-21.30: Sv. Vavřinec - mučedník charity (povídání o patronovi kostela, P. Stanislav Přibyl) 
21.30-22.15: Mariánská úcta v dnešní době  (hovoří K. Bendová, manželka zemřelého disidenta a politika V. Bendy) 
22.15-22.45: Noční život v kostelech (povídání o netopýrech s D. Horáčkem)
22.45-23.00: Závěrečná modlitba

Kamenický Šenov, kostel Narození sv. Jana Křtitele
18.00-22.00: "300 svíček k narozeninám"- kostel letos slaví 300 let        
Barokní preludia a improvizace mistra varhaníka 
Pár slov o oslavenci (komentované prohlídky kostela i kostelní věže) 
Na jednu noc architektem aneb vyrob si svůj kostelík (výtvarné dílny) 
Barokní kostel v Šenově, barokní Šenov v kostele (výstava dětských prací) 
Budiž světlo (netradiční osvětlení interiéru i exteriéru kostela) 

Mimoň, kostel sv. Petra a Pavla

Nový Bor, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Nový Bor – Arnultovice, kostel sv. Ducha
20.00-22.00: Večer hudby a poezie zahájí naše zvony
20.05-21.00: Vokální hudba (Bach, Hassler, Charpentier, Dvořák, spirituály), společný zpěv, varhanní hudba (Bach, Pachelbel) a umělecké čtení (Velepíseň lásky)
21.00-21.30: Chvíle ztišení, kdy ve slabě osvětleném kostele si může každý zapálit svíčku přání, vzpomínek a díků a meditovat

Polevsko, kostel Nejsvětější Trojice

Stráž pod Ralskem, kostel sv. Zikmunda

Velenice, kostel Nejsvětější Trojice
Kostel bude z organizačních důvodů veřejnosti zpřístupněn v sobotu 26. května 2018.
10.30-11.30: Komentovaná prohlídka kostela, možnost rozhovorů s knězem

Volfartice, kostel sv. Petra a Pavla
18.00-18.45: Koncert vážné hudby (komorní kytarový orchestr paní Zdislavy z Lemberka pod vedením K. Suchánkové a hosté z kapely Protiproud zazpívají hudební ukázky od gregoriánského chorálu až po současnost)
18.45-19.30: Prohlídka kostela (povídání o historii s prohlídkou kostela a možností návštěvy běžně nepřístupných míst včetně půdy, věže i zvonu)
19.30-20.00: Varhany (komentovaná prohlídka varhan s hudebními ukázkami a nahlédnutím do útrob stroje)
20.00-21.00: Mýdlárna Koukol a občerstvení  (komentovaná prohlídka farní mýdlárny s občerstvením na faře)
21.00-21.45: Rockový koncert (koncert křesťanské Kapely Protiproud a hostů)
21.45-22.00: Afterparty (ochutnávka mešního vína na faře s možností rozhovorů)

Zahrádky, kostel sv. Barbory
18.00-22.00: Komentovaná prohlídka kostela, hrobky, zvonice
18.00-18.05: Rozezní se zvony
18.10-18.30: Hudební vystoupení dětí farnosti
18.40-19.20: Lukáš Tesař - řezbář, drobné výrobky a beseda
19.30-20.15: Jan Hašek - varhany, klasická hudba

Zákupy, kostel sv. Fabiána a Šebestiána
18.00-18.05: Zvon sv. Filip z roku 1508 oznámí zahájení 6. NK v Zákupech, slovo na úvod
18.10-18.35: Zpíváme pro radost (pásmo písniček zazpívají děti ze zákupského Sborečku)
18.40-22.00:¨Individuální, nebo komentovaná prohlídka kostela, možnost duchovních rozhovorů s knězem
20.00-21.00: Objevujeme kouzlo varhanní hudby (vystoupení varhanice E. Navrátilové)
21.00-22.00: Individuální, nebo komentovaná prohlídka kostela, rozhovory s knězem, chvíle ztišení a zamyšlení, rozsvícení svíček  

Podrobnosti o programu jednotlivých kostelů naleznete na www.nockostelu.cz.

Autor: Jana Švecová

21.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 600 Kč Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 77. Poznámka: Pracovní náplň, -svařování kovů, úprava a sestavování částí svařenců do celků, příprava pro svařování, jejich, spojování stehováním a úprava svárů broušením, -seřizování, ošetřování a údržba svařovacích zařízení, -čtení a používání výkresové dokumentace, Požadujeme, -výhodou platný svářecí průkaz, - výhodou zkouška dle EN ISO 9606-1 / 287-1, metoda 135, -úspěšné vykonání vstupního testu , -zdravotní způsobilost , Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, První kontakt emailem., Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic, a. s., Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Havlín Lukáš Knazovič Mádlová Michaela, lukas.havlin@rail.bombardier.com. Kultura a sport - Specialisté pro styk s veřejností Tisková/tiskový 18 810 Kč Specialisté pro styk s veřejností Tisková/tiskový mluvčí v odboru organizačním. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: komplexní zajišťování informačních a tiskových vztahů k veřejnosti a hromadným sdělovacím prostředkům, Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: 2. 1. 2019, popř. dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -praxe v oblasti public relations, -znalost novinářského prostředí, -výborné organizační schopnosti, -stylistické, komunikační a prezentační dovednosti, -schopnost týmové práce, -časová flexibilita, -spolehlivost, zodpovědnost a kreativita, -výborná znalost práce s MS Office , -velmi dobrá orientace v sociálních sítích, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, příspěvek na stravování formou jídelních kupónů, zvyšování kvalifikace formou školení, příspěvek na penzijní připojištění a další bonusy pro zaměstnance., Náležitosti písemné přihlášky:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 26. 11. 2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Tisková / tiskový mluvčí" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 35 000 Kč Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidiči autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká Lípa, Nový Bor, Mimoň, Stráž pod Ralskem., Požadujeme: ŘP sk. D, platný profesní průkaz, psychotesty., Nabízíme:, - nabízíme možnost rekvalifikace z "C" na "D"., - 25 dnů dovolené, - jízdní výhody pro celou rodinu, - placené ošacení, - možnost zkrácených pracovních úvazků, - zaměstnanecká sleva pro rodinné příslušníky na nákup nafty a opravy soukromých vozidel, - možnost ubytování, Náborový příspěvek 20.000,- Kč., Nabízíme dlouhodobé perspektivní zaměstnání.. Pracoviště: Čsad česká lípa a.s. - 001, Konopeova, č.p. 2723, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pospíšilová, +420 484 846 621. Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 24 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Analytický chemik do laboratoře radiologie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - Měření, vyhodnocování a hodnocení analýz prováděných na oddělení radiochemie, které se zabývá detekcí a stanovováním radioaktivních prvků ve vodách, sedimentech, zeminách stavebních materiálech, odpadech a případné kontaminace hnojiv, krmiv či potravin , - Běžná údržba instrumentů , - Administrativní činnost spojená s měřením a vyhodnocováním vzorků, reporty výsledků , - Spolupráce na vývoji nových metod sekce a zefektivňování , - Spolupráce se supervizorem sekce v dalších oblastech činnosti sekce , - Spolupráce na systému kontroly kvality a na zaškolování nových pracovníků , Nabízíme:, - Příspěvek na penzijní spoření, Multisport karta, 5 týdnů dovolené, stravenky, osobní ohodnocení., Pozice je vhdná i pro absolventy a cizince.. Pracoviště: Als czech republic, s.r.o. - laboratoř česká lípa, Bendlova, č.p. 1687, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Markéta Hinaisová, +420 284 081 763.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volných míst je na Českolipsku stále víc než lidí bez práce

Radek Krajcigr, opora florbalistů České Lípy.

Krajcigr patří České Lípě, návrat odmítl

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

Liberecký kraj – Když vyrostete v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna nejlepší vyhlídky. Všechno ale může změnit pozvánka na palubu mezihvězdné lodi. A velké vesmírné dobrodružství může začít… Dlouhých pět let psal pedagog Technické univerzity Václav Dvořák sci-fi knihu pro děti nazvanou Písečníci a bludný asteroid. A stejně jako jeho hlavní hrdinové Tomáš a Lucka projdou dlouhou anabází, neměl před sebou jednoduchou cestu ani samotný román.

Za vraždu bezdomovců dostal muž výjimečný trest 28 let. Hned se odvolal

Liberec - U krajského soudu skončilo v úterý 13. listopadu líčení s mužem obžalovaným z dvojnásobné vraždy.

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Liberecký kraj – Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. 

Hokejový víkend České Lípy: Prohra doma, body z Lomnice

Česká Lípa - Po sobotním domácím utkání proti Turnovu, které body domácím nepřineslo, hned v neděli vyrazil A-tým HC Česká Lípa k dohrávce do Lomnice nad Popelkou.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT