Tisíce lidí vyrazily na Nový rok na procházku na Ještěd. Z toho téměř tisícovka se zúčastnila Novoročního výstupu, jehož 48. ročník v neděli 1. ledna uspořádal liberecký Klub českých turistů (KČT).

Letos si liberečtí turisté mohli odškrtnout účastníka s pořadovým číslem 46 000. Zájem o výšlap byl tak velký, že se dokonce na některé, kteří vystoupali za téměř jarního počasí na Ještěd až odpoledne, nedostaly pamětní odznaky.

Sraz měli turisté na parkovišti v Horním Hanychově, odkud je čekala přibližně dvoukilometrová cesta. Na tak krátkém úseku museli překonat převýšení okolo 240 metrů. „Sice bylo cestou trošku bláta, ale bylo dobré počasí. Byla to velmi příjemná cesta,“ pochvaloval si Josef Kujal z Prahy po převzetí účastnického listu.

Na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou došlo na Nový rok k letecké nehodě
Na letišti v Hodkovicích spadlo letadlo. Při neštěstí zahynul pilot

Na podobné výlety chodí pravidelně. Je totiž členem skupiny milovníků turistiky, kteří sice nejsou organizovaní pod KČT, ale do přírody se vydávají pravidelně. „Svoláváme se přes SMS. Někdy nás jde pět, někdy třicet,“ dodal Kujal.

Poprvé na Ještěd na Nový rok vyrazila také Lenka Kočová se svou partou. „Na Ještědu už jsme byli, jsme z Liberce. Ale takhle na Nový rok to byla naše premiéra, trochu blátivá. Pokud to příští rok půjde, rádi dorazíme znovu,“ říkala na vyhlídkové plošině pod ještědským hotelem Kočová.

Aby mohli turisté příští rok znovu vyrazit na Novoroční výstup na Ještěd, bude se muset, jako každý rok, pustit do práce zhruba deset lidí. „Příprava trvá přibližně půl roku. Je potřeba udělat pamětní listy, nechat vyrobit razítka nebo výroční turistické vizitky, zajistit prostor přímo na Ještědu,“ vysvětlil předseda turistického oddílu Lokomotiva Liberec Bedřich Pohl, co vše předchází velké akci pro veřejnost. Při samotném výstupu se pak musí pořadatelé rozdělit na ty, kteří asistují u startu, další jsou na vrcholovém místě, někteří jsou rozmístění i přímo po trase.

Hasiči o silvestrovské noci vyjížděli v Libereckém kraji k 29 událostem
Policisté se nenudili, lidé se prali doma i na ulici. Hasiči vyjeli k 11 požárům

Letos si pořadatelé připsali účastníka s číslem 46 000, jubilejní turistika dorazila s rodinou a dětmi přímo z Liberce. „Dneska jsme odbavili už 800 lidí. První začali chodit už okolo osmé hodiny ráno. Někteří se byli podívat dokonce i na východ Slunce,“ hlásil krátce po poledni Zdeněk Vojtěch Juda, který se na pořádání výstupu podílí téměř dvacet let.

„Chodí pořád hodně mladých lidí, což je jen dobře. Trochu ubylo lidí kvůli lanovce, která nejezdí. To bylo vidět už loni. Někteří totiž vyjeli lanovkou a jen se tu zaregistrovali. Z celkového počtu to mohou být dvě nebo tři stovky,“ odhadl Juda s tím, že počet účastníků se odvíjí také od počasí.

Poprvé se Novoroční výstup na Ještěd konal v roce 1976, kdy na výraznou horu nad Libercem vyrazilo 93 turistů. O rok později jich bylo již více než sto a tisícovku účastníků během jednoho výšlapu prolomili turisté při jubilejním desátém ročníku v roce 1985. Na Ještěd se tehdy vydalo 1 223 lidí. Nejvíce účastníků se pak Novoročního výstupu zúčastnilo v roce 2016, kdy jich napočítali 1 674. U statistik z roku 2021 pak svítí velká nula, před dvěma lety se totiž nesměly žádné podobné veřejné akce kvůli proticovidovým opatřením konat.