„Ve srovnání s předchozími lety, kdy se návštěvnost pohybovala kolem 10.000 až 12.000, je to nárůst ještě výraznější," řekl ředitel Jan Randáček. Galerie se loni přestěhovala do nových prostor v rekonstruovaných městských lázních, pro veřejnost tam otevřela 28. února.

Úspěšné stěhování do nového

Liberecké městské lázně v Masarykově ulici patří ve městě k nejcennějším památkám. Postaveny byly v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Historická budova byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec se radnice domluvila s krajem, aby sem přesunulo galerii působící v prostorově a technicky nevyhovujícím novorenesančním Liebiegově paláci. Rekonstrukce prostor stála 380 milionů korun a z velké části ji zaplatila Evropská unie.

„Když jsme v únoru otvírali, říkal jsem si, že kdyby přišlo do konce roku 25.000 až 30.000 lidí, že by to bylo skvělé, a nad 30.000 už bylo za hranicí snů, takže z mého pohledu je to úžasná návštěvnost," poznamenal ředitel. Už v únoru při otevření přišlo podle něj do bývalých lázní 3000 lidí a podobnou návštěvnost zažila galerie také o muzejní noci. „I teď 25. prosince, což je z pohledu návštěvnosti kulturních zařízení spíš mrtvý den, přišlo 145 lidí, což je na Liberec perfektní," dodal Randáček.

Nové prostory na světové úrovni

Oblastní galerie v Liberci je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Má na 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Padesát let sídlila v Liebiegově paláci, přestěhováním do rekonstruovaných městských lázní získala dvakrát větší výstavní prostor, depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost. Nové prostory jsou na světové úrovni. Galerie v lázních získala nejen špičkový depozitář, pro veřejnost je tu kavárna a mnohem větší prostor pro různé kurzy. Vyšší návštěvnosti nahrává podle Randáčka i výhodná poloha galerie v sousedství Severočeského muzea a Technického muzea, jen pár kroků odtud jsou i zoologická a botanická zahrada.

Čtvrtky jsou v galerii nejrušnější

„Na začátku se přišlo hodně lidí skutečně jen podívat na ten dům a na to, jak se opravil, ale díky volným čtvrtkům se hodně návštěvníků vrací a přicházejí i lidé, kteří do staré galerie vůbec nechodili," řekl Randáček. Ve čtvrtek, kdy je do galerie vstup zdarma a otevřeno je až do 19:00, je v galerii nejrušněji. „Spousta lidí se sem učí chodit, určitě to chceme zachovat," dodal.