Hlavní hvězdou letošního ročníku je violoncellista Jiří Bárta, který patří ke světové špičce své generace a novoborskou veřejnost nadchl při srpnovém koncertě v rámci Dvořákova festivalu v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ten se tentokrát v 18 hodin ve světové premiéře představil jako vynikající fotograf. „Z jeho tvorby vybral významný český dokumentární fotograf profesor Jindřich Štreit na čtyřiadvacet metrových fotografií zahrnujících portréty, krajinu, architekturu a exotické země,“ řekla Ilona Rejholcová, jednatelka Kultury Nový Bor s.r.o., která společně s městem Nový Bor akci pořádá.

Návštěvníci vernisáže ale nebyli jen svědky jeho první výstavy, ale také jedinečného společného koncertu s temperamentními bubeníky Tam Tam Batucady. Doprovázela je tanečnice Vibrasil Samba Show pod vedením skutečné královny karnevalu Viviane Mateus a v nové choreografii zářivé výpravné show společně přenesou diváky do skutečného karnevalového reje v Riu de Janeiru.

Nechyběla ani ochutnávka brazilských specialit a společně s brazilským výtvarníkem a sklářem Ricardem Hoineffem, který míchal pravé latinskoamerické nápoje. Masopust vrcholí v sobotu 18. února karnevalovým průvodem městem, v jehož čele půjdou bubeníci Tam Tam Batucady s tanečnicí Vivien a Novoborské mažoretky.

Nad novoborským masopustem v duchu brazilského karnevalu převzala záštitu velvyslankyně Brazilské federativní republiky v ČR Sônia Regina Guimarães Gomes.

„Život diplomatů nabízí jedinečné a vzácné příležitosti a věřím, že návštěva Nového Boru je jednou z nich. Je úžasné zjistit, že v centru Evropy žije kousek brazilské kultury. Karneval je pro nás Brazilce syntézou naší podstaty jako národa: barevnosti, kreativity, mnohostranností a především různorodosti. S radostí zjišťuji, že brazilská kultura je přijatá zemí, která je tak bohatá na tradice a historii,” řekla Sônia Regina Guimarães Gomes.

Ve stopách sklářů

Novoborský Masopust v duchu brazilského karnevalu je připomínkou sklářů ze severních Čech, kteří se v 19. století masivně stěhovali za prací do Brazílie. Zároveň brazilský karneval a český masopust spojují společné kořeny, datum konání, průvod masek, hudba a tanec, proto se Nový Bor rozhodl oba svátky před sedmnácti lety propojit. Masopust i karneval se slaví čtyřicet dní před Velikonocemi a v těchto dnech by se měl držet půst. Což je zřejmé už ze samotného názvu Masopust či španělsky Carne vale.

„Je nám ctí, že se paní velvyslankyně neomezila pouze na symbolický akt záštity, ale osobně zavítala na masopust a v Novém Boru stráví oba karnevalové dny,“ řekl starosta Jaromír Dvořák.