Zděšení, tak by se dal popsat první okamžik, když policie sdělila hejtmanovi Půtovi obvinění ze vzetí úplatku a zneužití pravomoci. „Nikdy v životě jsem žádný úplatek nevzal, tohle je pro mě šok," popisuje Půta. Obvinění se týká kauzy kolem přestavby kostela Máří Magdaleny v Liberci na Centrum pro využití geotermální energie, za kterým stojí společnost Gepo.

Už na jaře provedla policie v liberecké pobočce ROP Severovýchod, odkud měly jít na stavbu dotace, razii. Zatkla osm lidí, šest z nich skončilo ve vazbě. Teď se obvinění rozšířilo i na hejtmana Martina Půtu. Policie ho obvinila z toho, že přijal úplatek 500 000 Kč.„Je to absurdní. Vůbec nedává smysl, aby mi někdo nabídl úplatek kvůli tomuhle projektu. My jsme naopak na jaře 2013 řekli, že ten projekt je rizikový, a proto měla společnost Gepo dostat peníze až po dokončení díla, aby se právě předešlo tomu, že ty peníze skončí jinde," hájí se Půta.

Kdo je obviněnMezi obviněnými v kauze přestavby kostela Máří Magdaleny jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, dále pracovníci Metrostavu a dva zaměstnanci ROP Severovýchod, jedním z nich je bývalý ředitel liberecké pobočky Bořek Machatý a druhým Petra Vokurková, koordinátorka úseku administrace a zástupce vedoucího. Ta byla vyšetřována na svobodě. Policie je viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Nově je obviněn hejtman Půta ze vzetí úplatku a jedna osoba, která mu měla dělat u úplatku prostředníka.

Společnost Metrostav, kterou si Gepo na přestavbu najalo, ale požadovala, aby jí byly proplaceny už provedené práce a nečekalo se až na dokončení. V dubnu 2014 nakonec regionální rada ROPU schválila, že si společnost může o předčasné vyplacení části peněz požádat, pokud kontrola nezjistí žádné pochybení. „K tomu už ale nedošlo, protože se do toho vložila policie a zabavila veškeré spisy," říká Půta. Změnu podmínek při financování tohoto projektu už delší dobu kritizuje liberecké Krajské protikorupční pracoviště. Nevidíme jediný důvod, proč měla společnost Gepo dostat peníze dřív, je to v rozporu s usnesením ROPU na jaře 2013, že peníze dostanou až po dostavbě" komentuje pracovník KPKP Jaroslav Tauchman. „My jsme na ten projekt GEPO upozorňovali už několikrát kvůli podivným vazbám kolem pana Zeronika a pod, ale trestní oznámení jsme kvůli tomu nepodávali," hájí se Tauchman před spekulacemi, že zrovna KPKP stojí za trestním oznámením.

„O změně financování v případě rekonstrukce kostela Máři Magdaleny jsme jednali na ROP dvakrát. Já jsem se hlasování zdržela, protože jsem úplně nepochopila, proč se ty podmínky mění. Ale v tuto chvíli se k tomu nechci víc vyjadřovat, běží vyšetřování a rozlišit, co jsou fámy a co skutečnost, je těžké," říká náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová, která je také v regionální radě ROP Severovýchod. Hejtman Půta ale žádné rozpory v jednání ROPu nevidí. „Na jaře 2014 jsme rozhodli, že si Gepo může požádat o průběžné zafinancování už odvedený prací, ale až po řádné kontrole staveniště. Kvůli policejnímu vyšetřování ale k tomu nedošlo a Gepo od nás nedostalo ani korunu. Navíc jsme mu v říjnu vypověděli smlouvu kvůli nedodržení všech podmínek, takže mu žádné peníze nikdy proplaceny nebyly a už ani nebudou."

Další obvinění

Policie přitom včera z korupčního jednání obvinila další osobu ." Jde o člověka, který umožnil pachateli převzít úplatek," vysvětlil dozorující státní zástupce Petr Hořín. V tuto chvíli je tak v kauze kolem dotací obviněno už 10 lidí. „Ti, kteří byli na jaře ve vazbě, už jsou venku, některým z nich ale bylo na základě stále probíhajícího vyšetřování rozšířeno obvinění z dalších trestných činů," uvedl dále Hořín. O vazbě na hejtmana a další nově obviněnou osobu se podle Hořína neuvažuje.

Krajský klub Starostů pro Liberecký kraj je situací zaskočen. „Za svým hejtmanem ale stojíme, má naši plnou důvěru," prohlásila předsedkyně klubu zastupitelů Lena Mlejnková."Nevěříme, že by vzal úplatek," doplňuje předseda hnutí SLK Marek Pieter. „Bezprecedentní pokus o jeho skandalizaci a očernění je znevážením jeho dosavadní činnosti v boji s korupcí a nečistými metodami v politice i veřejném životě."

Kostel sv. Máří Magdalény

Sám Půta považuje celou věc za komplot, který někdo vytvořil z ne příliš jasných důvodů. „Chci vědět, kdo za tím stojí a proč. Nenechám na sebe beztrestně házet špínu," prohlásil Půta.

Jaroslav Tauchman z krajského protikorupčního pracoviště považuje Půtovo obvinění za závažnou věc. „Že byl hejtman obviněn, to není jen tak. K tomu už policie musí mít nějaké důkazy, bez nich by to nemohla udělat. Hejtman není jen tak někdo z horní dolní, to je významná osoba."

Koaliční partner Starostů zatím žádné kroky podnikat nechce. „Ta situace je všem nepříjemná, požádáme o koaliční jednání, abychom se dozvěděli víc a vyříkali si to," popisuje nejbližší kroky předseda Změny Jan Korytář. „Já sám jsem se dočetl, že v tom policejním spise údajně také figuruji jako příjemce úplatku, ale není to pravda. Nikdo mi nic nenabídl, nic jsem nevzal a ani mě policie v té souvislosti nevyslýchala," dodává Korytář. A jak si celou situaci vysvětluje? „Nevylučuji možnost, že jsou firmy, které si dělají potencionální seznamy lidí, kteří se dostali k moci a kterým by mohli teoreticky někdy v budoucnu něco podšoupnout, aby něco uspíšily apod. Jestli je ale tohle ten případ, netuším."

Regionální rada ROP Severovýchod zasedá v pátek. Půta zatím netuší, zda někdo kvůli obviněním navrhne jeho odvolání z pozice předsedy.

Jana Pavlíčková