Ve čtvrtek 18. února zemřel Jiří Langer. Ta nečekaná zpráva zasáhla každého, kdo Jirku znal. Jako někdejšího šéfredaktora Libereckého deníku, dlouholetého mluvčího krajského úřadu, ale především srdečného a přátelského člověka, sportovce, milovníka hor, autora knížky o Jizerské 50.

„Nejlíp je, když tiskový mluvčí nemusí mluvit," bylo jeho mottem. Telefon přesto zvedal ve dne v noci. Dobře znal nikdy nekončící práci v redakci a dokázal vyhovět a povzbudit, když uzávěrka hořela. Je těžko představitelné, že se z telefonu neozve jeho srdečné: „Nazdar, nazdar! Čeho si žádáš?"

Než začal tlumočit slova a vyjádření hejtmanů a radních kraje, působil řadu let jako novinář na Turnovsku, v Jablonci a později jako šéfredaktor Libereckého deníku.

Vystudovaný učitel nastoupil do pozice tiskového mluvčího Libereckého kraje téměř před 10 lety, 1. prosince 2006. „Neskutečný člověk, legenda, mezi mluvčími vynikal nejen svým obrovským elánem, ale i zápalem pro práci, který byl schopen přetavit i do 140 vydaných avíz a tiskových zpráv měsíčně," připomněla Markéta Dědková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Nezapomenutelný byl i mezi studenty a žáky. Absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze a Filosofické fakulty UK učil nejprve na ZŠ v Žibřidicích a třináct let učil tělocvik, brannou výchovu a češtinu s literaturou na SPŠ strojní a elektrotechnické v Liberci.

Mluvčí roku

V roce 2013 získal titul Mluvčí roku, když jako jediný krajský mluvčí v konkurenci ministerských, stranických, hasičských, policejních, firemních či zdravotnických mluvčích přesvědčil dvanáctičlennou portu o tom, že je nejlepší. Psaní se věnoval i ve svém volném čase. Je spoluautorem knihy Pět let euforie o FC Slovan Liberec a autorem knihy Jizerská 50 Memoriál expedice Peru ´70.

Byl také velkým fanouškem country. Jeho srdeční záležitost byla kapela Sešlost. Nechyběl ani na každoročním diexielandovém festivalu v Křižanech. Milovník Vinnetoua a Verneovek si užíval volno nejraději v kruhu své rodiny či přátel u dobře vychlazeného piva na letní terásce nebo na své chalupě. Byl zábavný, chytrý a svérázný. Zkrátka originál. Laskavý, radostný a obětavý člověk, který bude každému, kdo ho znal hodně chybět.

Rozloučení se uskuteční v úzkém kruhu rodiny.