Už posedmnácté nabízela Nadace Euronisa v aukci díla předních českých výtvarníků. Dražilo se 180 děl od 113 autorů v celkové hodnotě 883 000 korun. Výtěžek bude stejně jako v minulých letech rozdělen mezi neziskové organizace Libereckého kraje a Šluknovska.

Zájem o díla byl značný. Pořadatelům se jich podařila vydražit převážná většina. Celkem se prodalo 114 obrazů, skleněných objektů či plastik.

„Nejdražším dílem letošní aukce se stal cínový objekt s názvem „Bludná duše" od Olbrama Zoubka. Z původní vyvolávací ceny 23 tisíc korun se vyšplhal až na 60 tisíc korun," popsal Pavel Markovič z Nadace Euronisa.

Ze stovek na tisícikoruny

Absolutním „skokanem" aukce ale bylo dílo Anděl modrý od Marie Sokolové. To se začalo nabízet za 550 korun, nový majitel ho ale nakonec získal až za 9 tisíc.

Dražila se už tradičně i díla od Adolfa Borna, Jana Součka, Pavla Brázdy, Václava Plechatého, ale například i oleje Jana Rapina, jehož sdružení Via Tempora Nova darovalo Nadaci do aukce na třicet položek. „Díla, která se neprodala v aukci je možné stále ještě získat v doprodeji na webových stránkách nadace," doplnil manažer sbírky.

Získat tak můžete díla libereckých autorů Ladislava Postupy, Evy Kubínové, Romana Karpaše či Šimona Pikouse a obdarovat tak před Vánocemi hned dvakrát.

Nadace slaví plnoletost

Nadace letos oslavila 18. výročí, za tu dobu rozdělila na podporu 1300 projektů zhruba 300 neziskových organizací 26 milionů korun. Dosud se jí podařilo získat pro potřebné celkem 12,5 milionu korun.

Kromě aukce pořádá také veřejnou sbírku Pozvedněte slabé! , jejímž patronem je herec Jiří Lábus. Nejbližší proběhne v ulicích měst v polovině prosince. Peníze pro potřebné získává tato křesťanská nadace také od firem a sponzorů. Ročně tak rozdělí kolem dvou milionů korun.