Kvůli prokázání této nákazy KVS ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a obcí s rozšířenou působností Semily vymezila ochranné pásmo.

Jedná se o úsek toku řeky Oleška od mostu na rozhraní Libštátu a Košťálova po jez u benzínové pumpy v katastru Slaná. Zaměstnanci MVO proto vydali zákaz přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásmo do jiných vod s možností výjimky vydané pouze KVS. V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní.

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá raky a způsobuje jejich uhynutí. Plíseň roste rakům na těle do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. K šíření přispívá například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě.

K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě či holínky. Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné.

„Mimořádná veterinární opatření budou v platnosti půl roku. Agentura ochrany přírody a krajiny umístila v ochranném pásmu informační tabule, na kterých jsou popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost.

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj uložit pokutu," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Mohlo by vás zajímat: Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy. | Video: Deník/Jiří Louda