VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: První den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Libereckém kraji

Liberecký kraj - Prezident Miloš Zeman dnes navštíví Liberec a Jablonec nad Nisou. Během prvního dne své návštěvy se setká se zástupci Libereckého kraje a navštíví liberecké kasárny. Odpoledne se kolona přesune do sousedního Jablonce nad Nisou.

24.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 24.3.2015
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman navštívil Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou. Foto: Deník/Karel Pech

18:15 - Prezident Miloš Zeman má za sebou první den návštěvy Libereckého kraje. Dnes navštívil Liberec a v odpoledních hodinách Jablonec nad Nisou. Jeho poslední zastávkou byla kaple jablonecké nemocnice, kde pohovořil se zaměstnanci a představiteli nemocnice.

Nyní je již ubytovaný v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev, kde v 19 hodin povečeří s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, členy rady kraje a dalšími osobnostmi.

Clarion Grandhotel Zlatý Lev byl slavnostně otevřen v roce 1906 samotným císařem Franzem Josefem a bydlelo v něm několik členů královských rodů, slavní cestovatelé (např. Roald Amundsen), slavní skladatelé (např. Johan Strauss), Jurij Gagarin nebo sovětský generální tajemník Brežněv, slavní sportovci a umělci, prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nebo třeba Ivana Trump a také prezidenti E.Beneš, A. Zápotocký, gen. L. Svoboda, vícekrát Václav Klaus a v loňském roce také pan prezident Miloš Zeman, kterého tedy má hotel tu čest hostit již podruhé.

18:00 - Letos bude vybrané menu připravovat šéfkuchař hotelu Petr Lieber. Hlavní chod si vybral sám pan prezident. Jedná se o jeden z pokrmů nového menu, v němž je mimo jiné také 5 rakousko-uherských specialit z doby otevření hotelu.

17:42 - Po návštěvě nemocnice se Miloš Zeman vrací do Liberce, kde je ubytován v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

17:39 - Několik lidí stále čeká na prezidenta na parkovišti u jablonecké nemocnice. Program má zhruba desetiminutové zpoždění.

17:30 - Než se prezident odebral do nemocniční kaple diskutovat se zaměstnanci nemocnice, řekl, že v té jablonecké je vůbec poprvé.

Miloš Zeman se podepisuje do památníčku svým fanouškům.

17:10 - V areálu jablonecké nemocnice na prezidenta čekaly desítky lidí. „Chtěl jsem spatřit Miloše Zemana na vlastní oči a získat jeho podpis do památníčku," řekl jeden z přítomných přihlížejících.

16:51 Nyní prezident přijíždí do Nemocnice Jablonec nad Nisou.

16:48 - V připravené výstavce se Česká mincovna prezentovala tím nejlepším ze své produkce. Medaile ve zlatě a stříbře ukázal prezidentovi majitel České mincovny Karel Zoubek. Jako pozornost od něj  obdržel prezident personifikovanou medaili se svým fotoportrétem. Raženou medaili, na které by byla vymodelována jeho podobizna, jakou mají jeho předchůdci, však nedostal.

Prezident Miloš Zeman navštívil Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou.

16:45 - Velmi krátce se prezident v České mincovně podíval na lis, který právě chrlil české koruny. Po areálu ho provázel Miroslav Vítek, výrobní ředitel České mincovny.

16:12 - Zaměstnanci neměli šanci s prezidentem mluvit, kdyby však mohli, popřáli by mu hodně zdraví.

15:24 - U České mincovny v Jablonci nad Nisou je vše připravené pro příjezd prezidenta. U areálu hlídkují policisté.

Česká mincovna a.s. byla založená v roce 1993 jako ražebna mincí Bižuterie Jablonec nad Nisou, je to jediná oprávněná mincovna razící mince pro ČNB. Razí rovněž pamětní medaile a mince pro zahraniční centrální banky. Majitelem je česko-švýcarské konsorcium Česká mincovna Group. Má 66 zaměstnanců. Při loňské návštěvě prezident republiky o návštěvu České mincovny projevil zájem.

15:06 - Nyní je již prezident Zeman po obědě. Na Prezidentské chatě nyní probíhají neformální debaty při kávě. Za půl hodiny prezidentská kolona odjíždí k České mincovně v Jablonci nad Nisou, kde si pan prezident prohlédne mimo jiné také výrobní prostory společnosti.

14:13  Prezidentská kolona dorazila na Prezidentskou chatu v Hraběticích, kde Zeman poobědvá se senátory a poslanci z regionu. Prezident si pokrmy vybral ze stálého jídelního lístku. Vybrané pokrmy připravuje panu prezidentovi šéfkuchař Prezidentské chaty David Třešňák.

Šéfkuchař David Třešňák na Prezidentské chatě.

13:52 Prezidentská kolona právě odjíždí z Liberce a přemisťuje se na Prezidentskou chatu nedaleko obce Bedřichov, kde prezident republiky bude obědvat.

Prezidentské menu:

Předkrm: domácí jitrnice
Polévka: česnečka
Hlavní jídlo: hovězí guláš a Palffyho knedlík/domácí chléb Jiřího Koláčka z Janova nad Nisou
Moučník: kopeček chlazené krupicové kaše přelitý omáčkou z lesních plodů a taštička z listového těsta

13:25 - Miloš Zeman se přesouvá s vedením libereckých chemiků, mezi nimi je i velitel pluku Radek Černý, na besedu s vojáky. Přejezd amerického konvoje přes české území okomentoval Zeman takto: „Nedělal bych hysterické stavy. Jedná se o běžný přejezd, kterých se za rok uskuteční několik. Vzkázal bych všem, kteří chtějí nabídnout americkým vojákům chlazenou Plzeň, že vojáci mají během přejezdu zakázáno požívat alkohol."

Prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický.

13:00 - Zeman si ihned po příchodu na besedu nechal poslat pro cigarety. Přinesl mu je zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky.

12:45  - Nyní probíhá ukázka základních schopností techniky a materiálu pluku na nástupišti.

12:30 - Liberecké kasárny jsou obklíčeny vojáky a policisty. Hlídají, aby nikdo z veřejnosti nepronikl do areálu kasáren. Aktuálně se k návštěvě prezidenta připojil ministr obrany Martin Stropnický.

Liberecká 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany byla vytvořena 1. července 2005 a navázala na tradice chemických jednotek místní posádky. Za dobu svého působení se zdejší chemické jednotky zúčastnily válečné operace Pouštní bouře v Perském zálivu, aliančních a koaličních operací v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Kuvajtu. Nasazeny byly také při ochraně olympijských her v Řecku a Summitu NATO v Turecku. Od roku 2012 je velitelem plukovník gšt. Radek Černý.

Dary prezidentovi republiky předal hejtman Martin Půta.

Hostům vaří pracovnice úřadu kávu a čaje, zatím jich udělaly cca 25. Jsou připraveny na 60-70 lidí, podle počtu pozvaných. Říkají: „Je to mnohem menší frmol, než na zastupitelstvu, tam jich uvaříme kolem stovky."

12:00 Prezident republiky se setkává s řediteli příspěvkových organizací Libereckého kraje. Přítomen je například Petr Hrubý, ředitel Jedličkova ústavu. Toto zařízení navštíví o den později první dáma Ivana Zemanová.

11:40 Prezident se podpisuje do Pamětní knihy kraje a právě probíhá předání daru. Jedná se o sportovní trofej z novoborského Lasvitu - exkluzivní zmenšenou verzi ceny, která váží 5 kilogramů a navrhla ji sklářská designérka Jitka Kamencová Skuhravá.

11:23 - Miloš Zeman upozornil na zásadní věc: „Během několika měsíců bude v Liberci zřízen Krajský soud," informoval přítomné prezident s tím, že již jednal s novým ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem.

11:12 - Miloš Zeman nyní hovoří v zastupitelském sálu k třinácti starostům obcí Libereckého kraje, krajským zastupitelům a vedoucím odborů Krajského úřadu. Je přítomen i bývalý hejtman Petr Skokan. Zajímavostí je, že se zde sešli všichni zastupitelé napříč politickým spektrem kromě zástupců ODS.

Miloš Zeman a Martin Půta.

10:45 - Prezident Zeman teď jedná s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou za zavřenými dveřmi. Hejtman ho chce mimo jiné upozornit na největší problémy kraje, kterými jsou nedořešená situace kolem využití bývalého vojenského prostoru Ralsko, kam se prezident pojede zítra podívat, chybějící průmyslová zóna na Frýdlantsku a vůbec dopravní spojení s Frýdlantským výběžkem. Kraj se už několik let snaží, aby se nová silnice na Frýdlant dostala mezi priority ministerstva dopravy. Další problémy řeší kraj i v oblasti zdravotnictví, především katastrofální stav rozvodů v nemocnici v České Lípě, velká diskuze proudí i kolem modernizace, respektive přestavby Krajské nemocnice v Liberci. V těchto dnech se také aktuálně obce nejen Libereckého kraje potýkají s tím, že jim stát posílá méně peněz do obecních rozpočtů. I na to by měla během návštěvy prezidenta Miloše Zemana přijít řeč.

10:33 - S prezidentem Zemanem před Krajský úřad přijel také krajský ředitel policie Vladislav Husák, u kterého byl pan prezident na občerstvení.

10:30 - Prezident přijíždí ke Krajskému úřadu Libereckého kraje, kde ho vítá hejtman Martin Půta.

Policejní pes Barča prohledává vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje.

10:28 -  Na hlavu státu čekali před sídlem kraje z veřejnosti tři lidé, ale ty kvůli bezpečnosti ochranka odvedla ještě před příjezdem prezidenta republiky. „Chci ho hrozně vidět," říkal jeden z nich ochrance. Probojoval se i k výtahu, ale ochranka ho zadržela a vyvedla ven.

10:10 - Na Krajském úřadě se připravují na přivítání prezidenta Miloše Zemana. Kolona by měla dorazit v 10:30.

10:00 - Policejní pes Barča prohledával kvůli výbušninám vestibul Krajského úřadu před příjezdem prezidenta Zemana.

Autor: Redakce

24.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení