Stojíme na frekventované Vratislavické ulici v Liberci. Většina řidičů, kteří nás míjí, při pohledu na houf policistů znervózní. Netuší, že tentokrát nerozdávají jen pokuty, ale také odměny v podobě nealko piva.

MÍSTO POKUTY, PIVO

„Záměrem preventivní akce Řídím, piju nealko je upozornit řidiče, aby nesedali za volant pod vlivem alkoholu,“ vysvětluje policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová s tím, že počet lidí, kteří si před jízdou dají „jedno“ nebo zapomenou na „zbytkáč“ stále roste. „V poslední době je bohužel čím dál tím větší problém i u cyklistů,“ dodává mluvčí, které dávají za pravdu i statistiky.

Letos hrál alkohol hlavní roli u třetiny nehod cyklistů, které policie vyšetřovala. Přibývá také těch, kteří řídí posilněni drogami. „Během jednoho dne jsme na Jablonecku odhalili pod vlivem omamných látek dva cyklisty, jednoho chodce a jednoho řidiče,“ upozorňuje Šrýtrová. To už ale policisté zastavují první řidičku. Ta bez problémů a dokonce s úsměvem absolvuje dechovou zkoušku a za odměnu dostává nealko pivo. Evidentně má čisté svědomí.

SEDĚLA, KDE NEMĚLA

U dalšího řidiče už situace tak jednoduchá není. Ještě než zastaví, kroutí policisté hlavou a zejména Miroslav Klásek z Besipu zpozorní. Na předním sedadle totiž sedí asi šestiletá holčička, povinných 36 kilogramů rozhodně neváží. „Víte, že se tomu říká sedadlo smrti,“ pustí se krajský koordinátor Besipu bez okolků do řidiče, zřejmě tatínka. Ten se ohrazuje tím, že holčička přece sedí na podsedáku. „To, ale nestačí, pokud už musí sedět vepředu v autosedačce,“ upozorňuje. Holčička si musí přesednout a muž řádně poučen odjíždí. „Nechápu to, oni ty svoje děti snad nemají rádi,“ komentuje jeho odjezd pan Klásek.

Další kontroly už probíhají v pořádku. Žádný řidič „nenadýchal“, takže se rozdávala pouze piva.