Její provozovatel, České dráhy, nemá zájem stavbu nové lanovky financovat a ani ji provozovat, protože je to ekonomicky nevýhodné. „České dráhy prověřily technické možnosti stavby nové lanovky a našly strategického partnera pro budoucnost lanové dráhy, jímž bude město Liberec,“ uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Ješeta. Vybudování nové lanovky má přijít zhruba na 300 milionů korun a ty rozhodně České dráhy do stavby investovat nechtějí, raději peníze vloží do modernizace vlaků.
Pokud se někdy lanovka skutečně opět uvede do provozu, potrvá to ještě několik let. Liberec je připraven převzít do své správy lanovou dráhu.
„Město Liberec je vlastníkem téměř všech pozemků v lokalitě ještědského areálu a rádi bychom si i do budoucna uchovali kontrolu nad dalším vývojem a rozvojem areálu. Teď budou následovat další kroky v orgánech města k možnosti převzetí areálu a majetkoprávní úkony. Předpokládám, že zaberou několik měsíců až půl roku,“ sdělil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Nyní probíhají jednání o převzetí pozemků a budov, které vlastní České dráhy. „To je první krok. Chceme předejít tomu, aby je získal nějaký spekulant a pak je předražené nabízel městu,“ vysvětlil primátor. Město také hledá dodavatele, který by novou lanovku naprojektoval, postavil a pak provozoval. Na to bude chtít vyhlásit výběrové řízení.
„Po nějaké době, až se provozovateli splatí investice, bychom uvítali převedení lanovky na město. Aby byla jistota, že zůstane zachována. Mám ideu, že by byla součástí MHD a třeba majitelé ročních jízdenek by mohli lanovku využít zdarma. Motivovali bychom tak tímto způsobem i cestující k nákupu těchto jízdenek,“ popsal Zámečník.
Liberečtí zastupitelé letos v červnu schválili podnět ke změně územního plánu, aby bylo možné lanovku prodloužit ke konečné tramvaje. Změna územního plánu ale potrvá nejméně tři čtvrtě roku. Zatím není ani jasné, jaký typ lanovky by na Ještěd jezdil. O tom se teprve bude rozhodovat.
Vyšetřování se táhne, čeká se na znalce
Zdaleka není u konce ani vyšetřování pádu lanovky a není jasné, proč prasklo lano lanovky. Čeká se na vyhotovení znaleckého posudku, který by mohl do průběhu vyšetřování vnést více světla. Policie si jej vyžádala u Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
„Vypracování znaleckých posudků je vždy složité a nejsme schopni nyní odhadnout, jak dlouho bude jeho vypracování trvat a kdy dostaneme výsledek. Proto nemůžeme rozhodnout, a vyšetřování pádu je tak stále ve stádiu prověřování,“ potvrdila mluvčí Policie ČR v Libereckém kraji Ivana Baláková.

Česká drážní inspekce už má všechny potřebné záležitosti prošetřené. „Z naší strany už máme zjištěny všechny okolnosti pádu lanovky a máme dost dílčích poznatků. Zveřejňovat je ale postupně nebudeme, zveřejníme až kompletní výsledek. Nyní čekáme na policii, až nám dá posudek,“ informoval o aktuálním stavu vyšetřování generální inspektor České drážní inspekce Jan Kučera.
Lanovku na Ještěd zastavila tragédie v říjnu 2021. Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů prasklo tažné lano a jedna z kabin se zřítila na zem, což stálo život průvodčího. Cestující z druhé kabiny se díky bleskové reakci druhého strojvedoucího povedlo zachránit. Přesné příčiny pádu kabiny se dosud zjišťují. Lanovka od té doby není v provozu.