VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkinson se nedá vyléčit, ale dá se s ním žít

Liberecký kraj - Parkinsonova nemoc neboli třaslavá obrna. Nemoc, která se stala jedním z novodobých strašáků. Zbytečně.

11.4.2013
SDÍLEJ:

EXTRAPYRAMYDOVÁ PORADNA . Pacientům tu pomáhá specialistka MUDr. Denisa Šímová zdravotní sestra Michala Chalupova.Foto: Deník/Vít Černý

I když zatím není vyléčitelná, kvalita života může být navzdory potížím zachována. Důležité je chtít. „Není důvod být nešťastným," vzkazuje specialistka MUDr. Denisa Šímová.

Ne každý třes rukou ještě znamená diagnózu Parkinsonovy choroby. A ne každá potvrzená diagnóza znamená konec dosavadnímu životu. To lékařka zdůraznila hned v úvodu. O nemoci jsme si povídaly právě u příležitosti 11. dubna, kdy se v medicíně připomíná Světový den „Parkinsona". V ordinaci liberecké nemocnice, kde má MUDr. Denisa Šímová specializovanou poradnu pro Parkinsonovu chorobu a další poruchy hybnosti a pohybové abnormality.

Pokud zaznamenám třes rukou, není to tedy ještě nutně typický projev Parkinsonovy nemoci?

Zdaleka to není pravidlem. Může se jednat o fyzioneurotický třes, jako projev psychického vypětí. Dále může jít o projev některých metabolických onemocnění, například poruchy štítné žlázy. Nebo o třes způsobený dlouhodobým podáváním některých léků, které mohou vyvolat „parkinsonský syndrom". V každém případě ale může být varováním a člověk by měl kontaktovat svého praktického lékaře nebo přímo naši poradnu.

PoradnaSpeciální, takzvaná Extrapyramidová poradna slouží pacientům vždy ve středu od 11:00 do 15:00 hodin, v ambulanci neurologie Krajské nemocnice Liberec. V této poradně jsou sledováni pacienti s Parkinsonovou chorobou a jinými poruchami hybnosti. Vede ji MUDr. Denisa Šímová. Do poradny je možno se objednat po telefonické či osobní domluvě s lékařkou. Je nutné doporučení od obvodního lékaře a kompletní dokumentace. Krajská nemocnice Liberec: 485 311 111. Pacientům s touto nemocí pomáhá i sdružení Společnost Parkinson, která má v rámci severních Čech pobočky v Liberci, Chomutově či Děčíně.

Kdy by měl člověk ještě zpozornět? Jinými slovy, jaké jsou další příznaky Parkinsonovy nemoci?

Především postupně se zhoršující klidový třes pro nemoc je typický na prstech rukou, někdy připomínající počítání peněz, většinou je asymetrický. Ten ve spánku třes mizí, naopak při psychickém rozrušení se zhoršuje. Mezi další výstražná znamení patří celková zpomalenost a snížený rozsah pohybů, znatelný hlavně při chůzi.

Zkrácení kroků a omezení souhybů horních a dolních končetin, porucha schopnosti započetí pohybu. Například v úzkém prostoru. Dále pak svalová ztuhlost, která může zpočátku vést jen ke zvýšenému napětí v ramenou nebo zádech, postupně ale vede až k předkloněnému držení hlavy a trupu. Sám nemocný nemusí tyto změny ani zaregistrovat. V tom případě je dobré, pokud si toho všimne okolí rodina.

Platí u Parkinsonovy choroby pravidlo, že včasný záchyt, znamená úspěšnou léčbu?

To bohužel ne, alespoň se to nedá říct obecně. Průběh onemocnění je individuální, záleží na příznacích a potížích pacienta. Člověk, který přichází k vyšetření, již tedy nějaké potíže má, trápí ho a chce je řešit. Vhodné zvolenou terapií se potíže pacienta dají výrazně zmírnit, takže mohou dál normálně žít.

Jak takové vyšetření probíhá? Je třeba se bát?

Není. V první řadě s příchozím proberu jeho potíže, celkovou anamnézu a průběh onemocnění. Dále sleduji pohyby těla, otáčení, souhyby končetin. Hodně vypoví i to, jak člověk stojí a jak vykročí. Po stanovení diagnozy zpravidla s pacientem rozebírám možnosti terapie. Část pacientů chce vyčkat s nasazením terapie až do zhoršení pohybových příznaků, které už ho budou v životě provázet a limitovat.

Co je vlastně příčinou onemocnění?

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, kdy v jeho určité části dochází k postižení buněk zodpovědných za produkci látky zvané dopamin. Právě dostatečné množství a účinnost této látky jsou předpokladem normální pohybové aktivity. Ale co je jednoznačnou příčinou, dosud nevíme.

Jakou roli hraje dědičný faktor?

Genetická porucha je příčinou asi u pěti procent nemocných. Většinou se jedná o pacienty s časným začátkem onemocnění.

Dá se Parkinsonově nemoci předcházet nějakou prevencí?

To bohužel ne. Je to nemoc, která prostě může přijít…

V jaké fázi za vámi lidé nejčastěji přicházejí?

Většinou se jedná o pacienty s klidovým třesem trvajícím průměrně jeden rok, s pocitem celkové zpomalenosti a poruchou chůze, výjimkou nejsou ani pacienti s pokročilým onemocněním dosud neléčeni.

EXTRAPYRAMYDOVÁ PORADNA . Pacientům tu pomáhá specialistka MUDr. Denisa Šímová

Dříve se hovořilo o tom, že nemoc postihuje zpravidla lidi nad šedesát let, nyní se už ale mluví dokonce o třicátnících. Můžete to potvrdit ze své praxe?

Opravdu jsou nejčastěji postiženi starší lidé. Ve své poradně mám ale i pacienty kolem čtyřiceti let, stejně tak pacienty, u nichž onemocnění začalo až kolem osmdesátky. Postižení pacientů středního věku se pohybuje kolem pěti procent. Za poslední roky jsem ale nepozorovala nárůst onemocnění u mladších věkových skupin.

Jaký je váš typický pacient?

Zpravidla je to muž ve věku mezi padesáti až šedesáti lety, s klidovým jednostranným třesem prstů, lehce zpomalenou chůzí a sníženou mimikou. Nemá významnější přidružená onemocnění, v anamnéze má chronický problém s páteří a bolesti kloubů.

Přibývá pacientů s tímto onemocněním?

Nemám ten pocit, spíše dochází k lepší diagnostice díky informovanosti pacientů.

Jaký vývoj může člověk očekávat pokud ignoruje příznaky a neléčí se?

Postupně se zhoršují hybné, psychické a vegetativní potíže, tedy horší se základní příznaky onemocnění, k tomu se přidávají mimovolní pohyby jako házivé či kroutivé pohyby končetin. Kromě toho se přidávají psychické potíže: deprese, úzkosti, dokonce i halucinace, poruchy spánku… Asi u pětiny pacientů mohou potíže vést až k demenci. Typické jsou i vegetativní potíže, například poruchy slinění, sklony k zácpě, zvýšené pocení a nadměrná tvorba kožního mazu…

Choroba se zatím nedá vyléčit, ale určitě se za posledních dvacet, padesát let změnily možnosti. Kam se posunula léčba?

Dřív se léčila výlučně podáváním dopaminu v tabletách. Moderní léčba spočívá v účinnějším dávkování. Lék se podává brzy ráno a obsahuje účinnou látku, která působí postupně a dávkuje tak dopamin pacientovi celodenně.

A výsledek?

Mám jednu pacientku. Před lety ke mně přišla paní z Prahy. Tak kolem šedesátky, štíhlá, elegantní, ale nešťastná, celá shrbená. S Parkinsonovou chorobou se léčila už čtyři roky, ale bez valných výsledků. Poté, co jsme změnily medikaci a vůbec přístup, citelně se jí ulevilo. Přímo rozkvetla.

V odborných článcích se také hovoří o operativním řešení, takzvané mozkové stimulaci.

Ano, to je pravda. Provádí se pouze ve dvou centrech u nás v Praze a v Brně a spočívá v tom, že se pacientovi implantuje do mozku speciální elektroda. Pacient ovšem musí být v Národním klinickém registru a k zákroku je indikován na základě hlubokých vyšetření a pouze v případě, že přestává reagovat na léky a jeho potíže se dále prohlubují. Za poslední půl roku jsem k tomuto zákroku doporučila pouze dva pacienty.

A co diskutovaná léčba marihuanou?

Zkušenost je taková, že v malém množství má užívání čerstvé marihuany určitý efekt, další otázkou je legalita jejího užívání a pěstování.

Co byste vzkázala lidem, kteří se s touto diagnózou setkali sami nebo mají někoho ve svém okolí?

Aby nebyli nešťastní. Člověk s Parkinsonovou chorobou není invalida! Onemocnění sice opravdu není vyléčitelné, ale vhodně zvolenou terapií jsou jeho příznaky velmi dobře ovlivnitelné. Důležité je, že člověk není omezován v pracovním procesu, může i nadále aktivně žít. Sportovat, chodit na koncerty, do divadla. Důležitá je podpora rodiny a režim, který pacientům nebere jejich zájmy a koníčky, ale naopak je v nich plně podporuje.

PříběhJan Durďák byl delegován jako jeden ze tří reprezentantů ČR na Mistrovství světa ve sportovní střelbě benchrest, které se před dvěma lety konalo v Charlestonu USA. V této disciplíně vytvořil nový světový rekord. Jan Durďák je už několik let nevyléčitelně nemocen Parkinsonovou chorobou. Ještě donedávna pracoval na všech pozicích od plavčíka po kapitána na lodích Československé plavby Labsko Oderské. „Byl jsem čtvrtý na ME a Světovém poháru. Za mnou zůstalo 46 střelců. Z českého týmu jsem byl první. Při vyhlašování výsledků mi šéf anglického týmu kromě gratulace navíc řekl, že jsem i přes svůj hendikap podal neuvěřitelný výkon. Tu se všichni postaví a začnou mi tleskat. Člen italského týmu mě objímá. Jen těžko jsem zadržel dojetí." Převzato z časopisu Parkinson, který vydává občanské sdružení Společnosti Parkinson. Mimochodem tváří společnosti je herečka Gabriela Vránová.

Autor: Jana Švecová

11.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Projektový/á ekonom/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele elektromembránových technologií, odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého týmu hledá vhodného pracovníka na pozici projektového ekonoma, který je členem dílčích projektových týmů a spolupodílí se na řízení, kontrole a plnění cílů přidělených projektů. Hlavní odpovědností je finanční řízení jednotlivých projektů financovaných z vlastních či veřejných finančních prostředků. Pozice je vhodná pro absolventa., Náplň práce:, -Finanční řízení a administrace výzkumně-vývojových a inovačních projektů, -Příprava podkladů pro nové inovační a investiční projekty , -Komunikace a spolupráce s poskytovatelem dotace, hlavním řešitelem a členy řešitelského týmu, -Komplexní sledování možností a strategii získání finančních zdrojů na řešení projektů z dotačních programů ČR a EU popř. jiných zdrojů, -Kontrola dodržování podmínek spojených se statutem výzkumné organizace, -Spolupráce na udržování a rozvoji partnerských vztahů s tuzemskými a zahraničními partnery v oblasti inovací a společných projektů, Požadujeme:, -VŠ vzdělání - ekonomické zaměření , -Dobrá znalost anglického jazyka , -Dobré organizační a komunikační schopnosti, -Schopnost vlastního úsudku, zodpovědnost, pečlivost, -Schopnost týmové práce, -Dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) , -Schopnost plnit více rozdílných úkolů najednou, -Řidičský průkaz sk. B , Výhodou je:, -Orientace v dotačních projektech EU a ČR, zejména MPO, MŠMT, TAČR, -Zkušenosti s přípravou přihlášek projektů a finančním řízením a administrací projektů , -Znalost dalšího jazyka (RJ, NJ), -Praxe na obdobné pozici, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: možný ihned příp. dle dohody; jedná se o zástup za mateřskou dovolenou., Nabízená mzda: 25.000,- - 30.000,- Kč, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč

Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob Řidič autobusové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma COMPAG, která je součástí mezinárodního koncernu BRANTNER a má dlouholetou tradici v poskytování komunálních služeb v oblasti odpadového hospodářství ne českém trhu, hledá vhodného kandidáta na pozici ŘIDIČ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY, Požadujeme:, -Řidičské oprávnění D (digitální karta řidiče výhodou), -Platný profesní průkaz, psychotesty, -Zodpovědnost, spolehlivost a flexibilitu, -Vysoké pracovní nasazení s přirozenou chutí pracovat, -Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, nástup možný ihned, Nabízíme:, -Práce v jednosměnném provozu, -HPP, -Zaškolení a zákonná školení, možnost zvyšování kvalifikace, -Adekvátní finanční ohodnocení: bonusy/prémie, -Firemní benefity, První kontakt emailem!. Pracoviště: Compag cz s.r.o., V Lukách, č.p. 95, 471 24 Mimoň. Informace: Petr Snopek, snopek@compag.cz.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Dámská/ pánská krejčová/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme firma zabývající se šitím dámské a pánské konfekce, speciálních oděvů pro armádu, policii a hasiče., NABÍZÍME PRÁCI: vyučeným švadlenám/krejčím, vhodné i pro osoby se zdravotním postižením, dle možností, a nebo nevyučeným s praxí v oboru. Jedná se o práci v sedě s možností střídat pracovní pozice. , POŽADUJEME: znalost technologie šití, šicích strojů, kladný vztah k šití oděvů, manuální zručnost a kvalitně odvedenou práci NABÍZÍME: jednosměnný provoz s možností posunutí prac.doby (pro rodiče s malými dětmi, dojíždějící), možnost zkráceného úvazku na 7,5 hod./den, úkolovou mzdu 12.200,-Kč až 16.000,- Kč , KONTAKT: pouze po telefonické domluvě mezi 9 a 15h, anebo e-mailem zašlete svůj životopis s tel. kontaktem na Vás. VHODNÍ UCHAZEČI BUDOU POZVÁNÍ NA ŠICÍ TEST., Vhodné i pro absolventy, i pro cizince.. Pracoviště: Bohemia - fashion s. r. o., Hálkova, č.p. 838, 473 01 Nový Bor. Informace: Martina Alice Hnídková, m.fodorova@bohemia-fashion.cz,.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Dispečer tísňové péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se zdravotním omezením nebo v invalidním důchodu., Jedná se o 12-ti hodinové směny (denní/noční)v režimu krátký/dlouhý týden. Je možný i poloviční úvazek - 6-ti hodinové směny., Náplní práce je obsluha pultu tísňové péče, na který jsou připojení klienti, především senioři., Osvědčení "Pracovník v sociálních službách" výhodou. , Požadujeme znalost práce na PC (word, excel, e-mailová korespondence), psychická odolnost, vstřícnost, komunikativnost, flexibilita, pečlivost a dobrý vztah k seniorům., Více informací na www.andelstrazny.eu. Pracoviště: Anděl strážný, z.ú. - česká lípa, 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Lesage, +420 778 411 799.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mše. Ilustrační foto.

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Hana Mrklasová.
9

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát poosmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

O víkendu se poběží RunTour

Liberecký kraj – V Liberci se v sobotu poběží 7. ročník seriálu běžeckých závodů Česká pojišťovna RunTour. Účastníky čeká běh lesním terénem kolem zoologické zahrady a údolím Jizerského potoka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT