Na zápas FK Jablonec v Amsterdamu s tamním Ajaxem minulý týden asi hned tak nezapomene několik krajských a jabloneckých politiků. Ti totiž využili nabídky FK Baumit Jablonec a letěli se na zápas podívat. Za to teď čelí podezření ze střetu zájmů. Na zápas totiž letěli speciálně objednaným charterovým letem, který měl platit fotbalový klub Miroslava Pelty. Kromě samotného letu měl klub politikům zaplatit také hotel.

Náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter na letišti v nizozemském Amsterdamu.

Na palubě letadla byli mimo jiných ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (SLK), náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Lenka Kadlecová (ČSSD), krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (SLK) a předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter (ODS). Z jablonecké radnice pak letěli do Amsterdamu šéf tamní TOP 09 Petr Roubíček či náměstek primátora Miloš Vele (ODS).

„Celé to zavání střetem zájmů. Pokud dotyční mají jak doložit, že si vše hradili sami, ať tak učiní. Jinak ten výlet působí velmi podezřele." Jaromír Baxa, krajský zastupitel (Změna)

„Není výjimkou, že sportovní kluby zvou politiky na zajímavé zápasy a snaží se jim k tomu dát i různé bonusy. Většinou tvrdí, že to dělají nezištně, ale pokud na to politik přistoupí, tak tím přistupuje na jejich hru já na bráchu, brácha na mě," komentuje Josef Urban, který se zabývá výukou etiky.

Čtveřice krajských politiků ale shodně tvrdí, že letenky i ubytování si platili sami. „Na zápas jsem si vzal řádnou dovolenou, Jablonci fandím řadu let. Je pravda, že jsem do Amsterdamu letěl na pozvání FK Jablonec, ale vše jsem si zaplatil, což mohu i doložit," uvedl náměstek Pieter. Výpis z účtu nabízí k nahlédnutí i předseda finančního výboru Richter. „Letadlem jsem letěl jen při zpáteční cestě. Byl jsem předtím v Rotterdamu za klientem a tak jsem pak přejel na zápas do Amsterdamu. Ale hotel i letadlo jsem si zaplatil, stálo mě to kolem 800 euro."

Náměstkyně Kadlecová zase říká, že na zápas ji pozval její přítel Radek Polma (ČSSD). „Osobně jsem tedy nic neplatila, pozval mě přítel a on hradil náklady. Měla jsem na to dovolenou, kromě zápasu jsme šli i na prohlídku Amsterdamu."

Předseda jablonecké TOP 09 Petr Roubíček nicméně novinářům z Centra nezávislé investigace, kteří na výlet do Amsterdamu jako první poukázali, potvrdil, že letenky i ubytování platil fotbalový klub. „Já si myslím, že stále rozhoduji nezávisle a podle zájmů voličů a ne dle zájmů pana Pelty. Ale připomínám, že mě pozvalo FK Jablonec. To, že tam figuruje pan Pelta je věc další."

Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová na letišti v nizozemském Amsterdamu.

Hra o dotace

Kdyby se zápas v Amsterdamu hrál jindy, možná by si cesty politiků nikdo moc nepovšiml. Jenže na Libereckém kraji se právě jedná o rozdělení 20 milionů sportovním klubům z přebytku hospodaření kraje. „Celé to zavání střetem zájmů. Pokud dotyční mají jak doložit, že si vše hradili sami, ať tak učiní. Jinak to působí velmi podezřele," uvedl na včerejším zastupitelstvu Jaromír Baxa (Změna).

Právě Změna dávala na zastupitelstvu najevo největší obavy z toho, aby vyčleněných 20 milionů nešlo jen na podporu tří největších klubů tedy FK Jablonec, Slovanu Liberec a hokejovým Bílým Tygrům. Jejich majitelé se totiž před několika dny požádali Liberecký kraj a města Liberec a Jablonec o dotace.

„Ve Slovanu Liberec dotujeme ročně sportování mládeže více než osmi miliony korun," uvedl Ludvík Karl. „V případě dlouhodobého výpadku nemůžeme pro mladé sportovce udržet podmínky, které potřebují."

Zastupitelé včera nakonec 20 milionů pro sport vyčlenili. Podmínky dotačního titulu se ale musí ještě doladit. „Pravidla musí být nastavena tak, aby peníze mohly získat všechny kluby, nejen ty reprezentační," zmínil František Chot (KSČM). O dotačních pravidlech má v pondělí jednat mimořádný výbor.