Radní Libereckého kraje poprvé rozhodovali o schválení poskytnutí dotací z programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji II. do tzv. zásobníku projektů. Mezi žadatele se dosud rozdalo celých 135 milionů korun, další dotace budou poskytovány v případě, že se uvolnění další peníze prostředků. 

„Finanční alokace je v současné chvíli vyčerpaná, byl tedy vytvořen zásobník projektů,“ uvedla radní Radka Loučková Kotasová s tím, že poskytování dotací na nové kotle a čerpadla přesto není u konce.

„Žadatelé budou z tohoto zásobníku postupně oslovováni k podpisu smlouvy v případě, že se někdo rozhodne projekt nerealizovat a odstoupí od smlouvy, či nesplní podmínky na proplacení dotace, nebo budou-li projekty realizovány levněji, než se předpokládalo,“ vysvětlila s tím, že šance na získání finanční podpory pro projekty ze zásobníku není malá, jak ukázaly zkušenosti z předchozích výzev.

Od vyhlášení programu dne 29. září 2017 bylo přijato více než 1570 projektových žádostí o dotaci, přičemž rada kraje rozhodla o poskytnutí dotace celkem 1300 žadatelům, z toho 400 z nich už má dotaci proplacenou. Nejčastěji peníze putují na Liberecko a Českolipsko, velký zájem o výměnu topného zdroje mají také lidé v okolí Turnova. Žadatelé si pořizují především tepelná čerpadla, naopak nejméně oblíbené jsou kotle na biomasu s ručním přikládáním.