Téměř tři desítky znásilnění, dvě stovky ublížení na zdraví a řadu loupeží už letos museli řešit policisté v Libereckém kraji.

Jeden z čerstvých případů se odehrál v České Lípě. Opilý třiačtyřicetiletý muž tam na konci září napadl mladou ženu a hrozil jí zabitím. Žena se mu ale naštěstí vysmekla a utekla.

Obětí přepadení se minulý týden stal i patnáctiletý chlapec. Na stezce u městského parku v České Lípě ho zastavila čtveřice vrstevníků. Jeden z nich s boxerem nasazeným na ruce po chlapci požadoval všechny jeho peníze. „Když chlapec pochopil, že to myslí vážně a sám se neubrání, vydal jim svou stokorunovou bankovku. Čtveřice lupičů peníze přijala a kluka nechala jít," popisuje krajská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Do nebezpečné situace se může dostat každý. Způsobů, jak se násilníkovi ubránit, přitom existuje celá řada. Od pořízení zbrojního průkazu přes zvládnutí chvatů ze široké škály bojových sportů až po prostředky sebeobrany, jako jsou třeba pepřové spreje. „Další možností je osobní alarm s vestavěnou sirénou, která se rozezní po vytržení pojistky a upoutá tak pozornost. Někdy může pomoci i píšťalka, jejíž ostrý hvizd vzburcuje okolí," radí mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

Registrovaných zbraní přibývá

Zbraň mohou legálně vlastnit ti, kteří si vyřídí zbrojní průkaz. Ten opravňuje k vlastnictví sportovních, sběratelských a loveckých pušek, ale i zbraní k výkonu povolání nebo ochraně života. Průkaz platí po dobu deseti let, vydává ho krajské policejní ředitelství.

K letošnímu červnu policie v kraji evidovala 10 809 držitelů zbrojních průkazů. „Jejich počet se výrazně nemění. Na konci roku 2014 jich bylo 10 901," říká Vladimíra Šrýtrová.

Výrazně však přibylo registrovaných zbraní. Zatímco ke konci letošního června jich policie evidovala 32 703, loni v prosinci jich bylo o 4 789 méně. Jejich množství roste zejména proto, že sběratelé se při pořízení nové zbraně nezbavují té staré.

Obranné pomůcky

Alternativním způsobem, jak se legálně bránit, jsou obranné pomůcky. Většinu z nich lze koupit až od osmnácti let, například pepřový sprej nebo elektrický paralyzér. „Ženy si kupují hlavně pepřové spreje, muži volí spíš paralyzéry a plynové pistole, které střílí plynové či pepřové náboje na větší vzdálenost," vysvětluje Jitka Hajnová z internetového obchodu GunShop.cz, který má v Jilemnici i kamennou prodejnu.

Nemáte-li rádi zbraně… kousejte.Lidé si podle Jitky Hajnové kupují hlavně to, o čem ví, že pak na svou obranu skutečně použijí. „Proto si ženy nepořizují pistole, které jsou velké a většinou se jich bojí," dodává Hajnová.

Pepřový sprej sice většina žen nosí s ostatními věcmi v kabelce, podle odborníků by ho ale měly být schopné okamžitě použít. „Když jde žena v noci a je na odlehlém místě, má mít pepřák v ruce. Pokud za sebou něco uslyší, stačí, když se otočí, stříkne po útočníkovi a může utéct," radí Jitka Hajnová.

Přímý kontakt

Paralyzér zato vyžaduje přímý kontakt. Je navíc větší a člověk u sebe musí nosit baterie. Některé obranné předměty, zejména boxery na ruku, taktická pera či teleskopické obušky, vyžadují určitou míru zdatnosti a zručnosti. Nezřídka je navíc v pouličních bitkách zneužívají sami agresoři.

V případě napadení by si lidé měli zachovat hlavně duchapřítomnost. „Vyhodnoťte svoji situaci. Ideální stav je, pokud se vám s útočníkem podaří navázat komunikaci a v nestřežený okamžik utéct do bezpečí mezi lidi. Záleží ale samozřejmě na konkrétní situaci," popisuje policejní mluvčí Šrýtrová.

Při brutálním útoku je podle ní nejdůležitější uchránit si život a zdraví. „Nikdy však útočníkovi nevyhrožujte, že jeho jednání oznámíte na policii. Rozhodnete-li se pro fyzickou sebeobranu, jednejte razantně a rozhodně. Nutná obrana je zákonem dovolena," dodává Šrýtrová.

OBRANNÉ PROSTŘEDKY

OSOBNÍ ALARM
Aktivací v případě ohrožení se spustí hlasitá siréna. Je vhodný například pro děti či důchodce. Lze jej připevnit třeba na klíče. Cena od 40 korun.

PEPŘOVÝ SPREJ
Protivníka dočasně paralyzuje, bolí ho oči, dýchací cesty, může dočasně oslepnout. Některé lze použít i při napadení zvířetem. Na útočníka stříká ze vzdálenosti až 4 metrů pomocí aerosolového rozprašovače jako pěna nebo gel. Hlavní aktivní látkou je kapsaicin získávaný z pálivých paprik. Používá se i při demonstracích, nesmí být použitý ve válce. Pepřové spreje speciálně pro ženy jsou menší a vlezou se do každé kabelky. Vyrábí se i ve tvaru rtěnky či psacího pera, které lze zavěsit na klíče. Cena od 90 korun.

Ilustrační foto.BOXER
Kovové prsteny, které se nasazují na prsty. V případě úderu zvyšují jeho razanci. Často používaný v pouličních bitkách. Hojně zneužívaný útočícími osobami. Cena od 70 korun.

ELEKTRICKÝ PARALYZÉR
Protivníka dočasně paralyzuje, ocitá se v elektrickém šoku, který ochromí funkci příčně pruhovaného svalstva. Z nízkého vstupního napětí paralyzér generuje vysoké výstupní napětí, a to až 500 tisíc voltů. Nevýhodou je přímý kontakt s útočníkem (přiložení paralyzéru k tělu) a nutnost nabíjení či výměny baterií. Cena od 250 korun.

TELESKOPICKÝ OBUŠEK
U civilistů se používá k sebeobraně, u ozbrojených složek jde o donucovací či obranný prostředek. Vyrábí se v několika délkách. Cena od 400 korun.

TAKTICKÉ PERO
Vypadá jako obyčejná propiska. Lze s ním psát, ale také způsobit ostrou bolest. Pero je vyráběno z pevného materiálu, je účinné při úderech do citlivých míst na těle útočníka (klíční kosti, předloktí, žebra, stehno). Ostrý hrot v nouzových situacích dokáže rozbít i sklo. Výhodou je nenápadnost. Cena od 300 korun.

Nutná obrana- Důležitým aspektem užití jakéhokoli způsobu obrany je právní vymezení takzvané nutné obrany. Zákon ji definuje tak, že „čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem."
- Definice ovšem není dostatečně přesná a mnohdy naráží na své limity.
- Obránce může chránit své zájmy (život, zdraví, majetek), ale i zájmy někoho jiného.
- Obrana vždy směřuje proti útočníkovi, je-li jich více, proti kterémukoli z nich.
- O nutnou obranu nejde, napadají-li se osoby vzájemně.
- Nutná obrana není přípustná proti záměrně vyprovokovanému útoku.
- Musí se jednat o útok skutečný nikoli domnělý. Nesmí jít o žert, hru.
- Nutná obrana není přípustná proti připravovanému útoku, který ještě bezprostředně nehrozí.