Nastupující jaro přeje buskingu, tedy pouličnímu umění. Převážně hudebníci se snaží potěšit kolemjdoucí a v lepším případě si vysloužit za svou snahu i nějakou tu „kačku“. Letos se však kvůli nařízené karanténě ulicemi žádné tóny nenesou a narazit můžete maximálně tak na spěchající lidi v rouškách, kteří míří z práce či nákupu domů.

Bezpečnostní opatření proti koronaviru zasáhla do života i pouliční umělkyni Anně Škodové z Nového Boru, tvořící pod uměleckým jménem Annie Pity. Narušila její program a uměleckou tvorbu. „Samozřejmě je škoda, že neslyšíme hudbu v ulicích, ale myslím si, že v této situaci je dobře, že vláda takto zasáhla. Je nutné na nezbytnou dobu zajistit, aby se vir šířil v co nejmenší míře,“ řekla Škodová.

PLÁNOVANÉ AKCE PADLY

Řada akcí, na kterých měla vystupovat, byla zrušena. Ať už se jednalo o jedinečnou designovou záležitost Hand Market v libereckém Kině Varšava či workshop a capella zpěvu a hry na cajon (perkusní bedýnka s ozvučným otvorem) v Jablonci nad Nisou. „Měla jsem se účastnit soustředění pěveckého sboru, který jsem navštěvovala od jedenácti let a doteď jsem s ním spojená. Soustředění mělo sloužit jako příprava na zájezd do Německa a Španělska,“ popsala zpěvačka zrušené plány.

Hotelu v Arabském zálivu dominuje unikátní lustr v podobě křišťálové ulity designéra Petra Kořínka.
VIDEO: Lustry ze Šenova rozzářily hotel v Dubaji

Vedle pouličního umění působí i jako soukromá učitelka hudby a anglického jazyka. Aktuálně se svými žáky komunikuje přes chat, posílají si nahrávky a videa. Hodiny angličtiny probíhají telefonicky.

„Mile mě překvapil zájem žáků, kteří nechtějí využít možnost se tzv. ulít a naopak jsou aktivní,“ netajila údiv Škodová. Místo učení se spíše jedná o on-line konzultace, které poskytuje zdarma.

„Aktuální situace je pro složitá a doufám, že budu zase moci začít učit tak, jak jsem byla zvyklá. Do té doby se snažím dělat materiály a pomáhat dětem on-line. Rodiče mají teď co dělat, aby zvládli dětem pomoci s úkoly, které jim školy zaslaly,“ doplnila.

Ředitel libereckého intervenčního centra Ivo Brát
Stav nouze přináší ponorku. Domácích konfliktů přibývá

Jelikož chce zůstat se svými fanoušky v kontaktu, zvolila propojení prostřednictvím sociálních sítí. Už proběhly dva live-stream koncerty. Sdílí videa na Facebooku a na Instagramu zahájila kreslířskou výzvu. „Chci dát lidem něco, co jim zvedne náladu, podpoří jejich kreativitu a odvrátí pozornost trošku někam jinam než k bacilům a palcovým titulkům,“ popsala své aktivity slečna.

SITUACE SE ZASE VRÁTÍ DO NORMÁLU

Volný čas využívá k uměleckému rozvoji a přemýšlí o nových projektech, které by ráda rozjela. „Člověk teď nemá moc možností, jak se kulturně vyžít a venku je dost prázdno. Na druhou stranu máme teď čas objevit, co jiného nás baví a třeba začít tvořit sami. Pevně věřím, že v létě zase ulice ožijí a lidi si budou moci ve zdraví užít živé koncerty a další akce,“ uzavřela vyprávění Annie Pity.