S poněkud troufalým projektem přišel nedávno za vedením Bělé pod Bezdězem investor, který chystá megalomanský projekt zahrnující golfové hřiště, dvě stovky parcel, ale i například dům pro seniory. To vše by však mělo být z 90 procent na území CHKO Kokořínsko v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Zatímco minulý rok Středočeský kraj otevřel sportovní areál Vrchbělá s hotelem, in-line stezkami či lanovým parkem, do nějž už si lidé pomalu začínají hledat cestu, za pár let by na něj mohl navazovat další projekt Romana Svobody, který plánuje, že by v této oblasti ve spolupráci s městem postavil všesportovní areál s bydlením.

Nápad, který by do oblasti přilákal řadu nových obyvatel, zvýšil cestovní ruch a přinesl i spoustu pracovních míst a podnikatelských možností, má však velký háček. „Lokalita, kde chceme stavět, se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, do které zasahuje Natura 2000. Žijí zde totiž ohrožení ptáci, a to skřivan lesní a lelek lesní," upozornil Roman Svoboda na zásadní problém. Pokud nebude mít štěstí, celý nápad, který je zatím ve fázi plánování a kreslení, se může mžikem zhroutit jako domeček z karet.

Ve chvíli, kdy zástupci CHKO Kokořínsko budou proti, nemusí chystaný záměr získat stavební povolení a roky práce tak přijdou vniveč. „Zatím jsme dvakrát projekt konzultovali a upozornili jsme na všechny negativa a administrativní překážky, ale projekt nám zatím nebyl oficiálně předložen," uvedl Ladislav Pořízek, ředitel správy CHKO Kokořínsko Máchův kraj, podle kterého projekt vzhledem k umístění není úplně reálný.

Primární pro investora Svobodu je spolupráce s městem, které by na realizaci mohlo i vydělat. Řada obyvatel si totiž stěžuje, že v Bělé zrovna není moc možností pro trávení volného času. Podle tamního zastupitele Milana Lomoze, lokalitou, kterou se Svoboda chystá zastavit, migruje zvěř a mohlo by dojít přerušení jejich tras. „Na tento problém se narazilo i okamžiku, kdy tu Středočeský kraj realizoval areál. Myslivci tehdy bojovali za to, aby sportoviště nebylo celé oplocené. Hrozí tam ale riziko poničení divokými prasaty," sdělil Milan Lomoz.