Krajské vedení policie si od projektu slibuje zlepšení práce okrskářů, snížení kriminality i zvýšení pocitu bezpečí u obyvatel. V zemi je to zatím ojedinělý projekt.

Letos se do soutěže zapojí 31 okrskářů, po jednom z každého policejního obvodu v kraji. Pro okrskáře bude důležité, aby dokázal ve svém okrsku spolupracovat se státní správou i místními. "Okrskář se má zejména zabývat dohledem na dodržování veřejného pořádku, ochranou zdraví a majetku občanů a řešením dlouhodobých problémů ve svém okrsku. Další aktivitou je prevence, která má za cíl snížit kriminalitu ve svěřených obvodech. Při těchto činnostech policista okrskář bude úzce spolupracovat nejen s orgány samosprávy, státní správy, ale především s občany," uvedl vedoucí odboru služby pořádkové policie Pavel Bartoš.

Soutěž by měla přispět k tomu, že policisté budou lépe znát své okrsky. Mohli by také získat větší důvěru obyvatel, a dozvědět se tak například i o menších krádežích a další drobné kriminalitě, kterou jim lidé nehlásí, protože to považují za zbytečné. Mohlo by se zlepšit také jejich povědomí o delikventech, kteří působí v jejich okrsku.

Liberecký projekt se zamlouvá i republikovému řediteli služby pořádkové policie Martinovi Hrinkovi. "Pokud naplní stanovené cíle, které má, můžeme předpokládat, že by se z krajského projektu mohl stát celorepublikový," uvedl Hrinko.

Loni se v Libereckém kraji stalo skoro 14.000 skutků, policisté objasnili zhruba 44 procent případů. O rok dříve řešili skoro o tisíc případů méně a objasněnost měli o jedno procento vyšší.